Żyjemy w czasach, w których dostęp do zaawansowanych technologii jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Na co dzień korzystamy z urządzeń, które jeszcze kilkanaście lat temu były jedynie mrzonką. Wśród przyrządów szczególnie przydatnych w gospodarstwie domowym znajdują się detektory gazu. Jak działają nowoczesne czujniki gazu i dlaczego warto ich używać?

Do czego służy czujnik gazu?

Jak wskazuje sama nazwa, czujnik gazu to urządzenie służące do wykrywania podwyższonego stężenia gazu w pomieszczeniu. Długotrwale wydzielający się gaz nie tylko zagraża zdrowiu i życiu domowników, lecz także może stać się przyczyną wybuchu – do takiej eksplozji wystarczy jedna iskra. Choć okresowe przeglądy instalacji gazowej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych są obowiązkowe (należy wykonywać je co najmniej raz do roku), warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie w postaci czujnika. Takie urządzenie powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego domu i mieszkania.

Sterownikitech.pl

Jak działa czujnik gazu?

Czujnik gazu ma za zadanie ostrzec nas przed niebezpieczeństwem związanym z ulatnianiem się trujących oparów. Ten niewielki przyrząd jest wyposażony w specjalny alarm, który uruchamia sygnały świetlne i dźwiękowe w momencie wykrycia zagrożenia. Głośny dźwięk ostrzegawczy pozwala domownikom szybko przedsięwziąć odpowiednie środki by uchronić się przed niebezpieczeństwem. Dostępne w sprzedaży modele, np. czujnik gazu EUROSTER CG8, w chwili wykrycia podwyższonego stężenia toksyn w pomieszczeniu automatycznie odcinają dopływ paliwa. Jest to możliwe dzięki temu, że nowoczesne czujniki mogą współpracować z zaworem na instalacji gazowej. Instalację w takiej postaci nazywamy zintegrowanym systemem zabezpieczeń gazowych. Detektor gazu można podłączyć także do wentylatora, co usprawni wymianę powietrza w pomieszczeniu na wypadek ulatniania się szkodliwych związków chemicznych.

Gdzie zamontować czujnik gazu?

Detektor gazu warto umieścić wszędzie tam, gdzie znajdują się urządzenia na gaz. Nie zaszkodzi więc zamontować go przy piecyku do ogrzewania wody w łazience, przy kuchence gazowej czy w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec centralnego ogrzewania.

Dlaczego warto zainstalować czujnik gazu?

Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Gaz ulatniający się z domowych instalacji może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nawet krótkotrwałe wdychanie produktów spalania gazu ziemnego jest dla nas niebezpieczne. Unoszące się w powietrzu szkodliwe związki chemiczne nie tylko trafiają do naszych płuc, lecz także osiadają na kuchennych sprzętach i żywności. Źródłem takich substancji może być przede wszystkim gotowanie na kuchence gazowej czy używanie piekarnika gazowego. Standardem w starszym budownictwie wielorodzinnym są także piecyki gazowe do ogrzewania wody w łazience.


Przy korzystaniu z takich sprzętów niezbędna jest dobra wentylacja pomieszczeń, w których się znajdują. Konieczne jest częste otwieranie okien, a przede wszystkim odpowiedni wyciąg mechaniczny. Kratka wentylacyjna nie może być zabudowana ani przysłonięta jakimikolwiek przedmiotami. Ulatniający się gaz może stać się przyczyną poważnego zatrucia. Zanim pojawią się pierwsze objawy może upłynąć kilka do kilkunastu minut – gaz w powietrzu jest bezwonny i bezbarwny, dlatego człowiek znajdujący się w mieszkaniu nie jest w stanie stwierdzić, że substancja się ulatnia. Poszkodowany zazwyczaj zdaje sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak, dopiero wtedy, kiedy zaobserwuje u siebie takie symptomy jak duszności, ból głowy, osłabienie, oszołomienie, zawroty głowy, nudności, wymioty i przyspieszone bicie serca.Ponieważ w domowych instalacjach wykorzystuje się gaz ziemny lub mieszankę propan-butan, jakiekolwiek nieszczelności w obiegu paliwa mogą powodować ryzyko wzniecenia pożaru. Obydwa z paliw są substancjami wysoce palnymi, stąd należy bezwzględnie zadbać o to, by nie doszło do rozszczelnienia instalacji. Elektroniczne detektory gazu wykrywają nawet minimalne stężenie gazów wybuchowych w powietrzu.