Przedpokój jest niedużym, nieustawnym pomieszczeniem, który jednocześnie powinien być maksymalnie funkcjonalny. Dodatkowo niczego nie ułatwia fakt, że w większości polskich mieszkań ma on kształt „tramwaju”, czyli jest długi, lecz wąski. Jak umieścić w nim praktyczną szafę, która nie będzie zawadzać? Duże znaczenie mają tu… drzwi.

Jaka szafa do przedpokoju?

Szafa powinna być pojemna, lecz nieduża. Pomieścić odzież wierzchnią oraz buty wszystkich domowników, lecz jednocześnie nie zagracić pomieszczenia. A przy tym najlepiej, aby była estetyczna. Jak to wszystko ze sobą pogodzić?

Zacznij od dokładnego wymierzenia pomieszczenia, a także określenia funkcji mebla (czy to tylko przechowywanie ubrań, czy jeszcze butów, akcesoriów, a nawet walizek). Na tej podstawie będziesz wiedzieć, czego bardziej potrzebujesz – wieszaków, a może półek?

Zastanów się, gdzie szafa będzie się znajdować i ile masz na nią miejsca. Jeśli przedpokój jest wąski, powinna być możliwie jak najpłytsza (wybierając głębokość, musisz wcześniej sprawdzić wymiary wieszaków). Lecz w praktyce to, co determinuje, czy szafa będzie wygodna w użytkowaniu, to rodzaj drzwi. Mogą być otwierane klasycznie, przesuwne lub składane i za chwilę każdą z tych opcji omówimy. A jeśli nie wiesz, jak wyglądają poszczególne modele, to szafy do przedpokoju porównasz na meblobranie.pl, przy okazji sprawdzając ich ceny.

Szafa z drzwiami otwieranymi

To jedno z najbardziej klasycznych, lecz jednocześnie niepraktycznych rozwiązań – a przynajmniej nie w przedpokoju. Dlaczego? Ponieważ, aby korzystanie z szafy było komfortowe, potrzebujesz więcej miejsca na przejście. Zwykle w polskich mieszkaniach, domach, wygląda to tak, że po otworzeniu szafy, masz ograniczone pole manewru, a żeby przejść dalej, musisz ją po prostu zamknąć.

Kiedy to się sprawdzi? Gdy masz większy przedpokój lub sama szafa jest niewielka gabarytowo, a do tego płytka, natomiast same drzwi mają nie więcej niż 40 cm szerokości.

Szafa z drzwiami przesuwnymi

Szafa z drzwiami przesuwnymi to wybór pozornie idealny. Nie potrzebujesz dodatkowego miejsca przed szafą, co się sprawdza szczególnie wtedy, gdy mebel znajduje się naprzeciwko drzwi wyjściowych bądź przejścia do innych pomieszczeń. Z drzwi przesuwnych zadowoleni będą zwłaszcza właścicieli wąskich przedpokoi.

Tylko wstrzymaj się jeszcze z zakupami, bo, jak pisaliśmy, to opcja pozornie idealne. Aby móc zastosować drzwi przesuwne, szafa musi być szersza, w przypadku mniejszych modeli, takich drzwi może po prostu nie być w ofercie.

Szafa z drzwiami składanymi

Alternatywą dla obu poprzednich propozycji jest szafa z drzwiami składanymi. Jest to stosowane zwłaszcza w przypadku mebli węższych niż 90 cm. Drzwi, podczas składania, nie zabierają tyle miejsca, co otwierane, jednocześnie można je zamontować w przypadku prawie każdego mebla. Ponadto wygląda to nowocześnie, stylowo.

Szafa bez drzwi

Na końcu mamy jeszcze jedną propozycję – szafa bez drzwi, która rozwiązuje wiele problemów, choć nie każdemu taki efekt będzie się wizualnie podobać. Dlaczego? Ponieważ wszystko znajduje się na wierzchu, aby więc całość dobrze się prezentowała, zawsze musi być zachowany w środku porządek. Aczkolwiek mamy jeden, ciekawy sposób na to – zasłona zamiast drzwi. Jest „przesuwna”, zamocujesz ją w przypadku każdej szafy, a ponadto nie zabiera wiele miejsca i jest stylowa. Przekonany?