jak prać firanki, aby się nie gniotły

Pranie firan potrafi być prawdziwą udręką, zwłaszcza gdy po wyjęciu z pralki są pogniecione i wymagają prasowania. Ale czy prasowanie jest zawsze konieczne? Czy możemy nie wykonywać tej czynności, za każdym razem kiedy chcemy odświeżyć nasze dekoracje okienne. Podpowiadamy jak uprać firany, aby nie były pogniecione i nie wymagały dodatkowego prasowania.


Jak prać firanki?

Piękne i eleganckie firany są prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia, czy to sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego. Żadna jednak dekoracja nie będzie prezentowała się właściwie, jeśli powiesimy ją wymiętą. Pogniecione firany będą psuły wygląd i charakter naszego wnętrza. Prasowanie jednak wymaga dodatkowego czasu i energii. Cały sekret tkwi we właściwym praniu.

Pranie firan krok po kroku

Oceń materiał firany

Materiał, z którego wykonane są firany, decyduje nie tylko o tym, jak będą się one układały i jak dużo światła wpadnie do pomieszczenia, ale również o tym, czy będą się gniotły podczas prania. Możemy wykonywać różne czynności, ale niektóre firany i tak będą wymagały prasowania, choćbyśmy się nie wiem jak starali. Najwygodniej już podczas zakupu kupić firany gotowe, takie które są odporne na zagniecenia. O gniotliwości decyduje splot włókien. Im rzadszy splot, tym mniejsze bądź niewidoczne zagniecenia. Dlatego warto kupować firany o wyraźnych oczkach, żakardy czy wszelkiego rodzaju firany kreszowane. Najbardziej wymagające są firany z woalu. Woal jest bardzo delikatny i podatny na wszelkiego rodzaju działania. Niestety wymaga prasowania po praniu. Możemy zminimalizować zagniecenia, piorąc w niskiej temperaturze, bez wirowania.

jak prać firanki

Jeśli nie wiemy, jak nasza firana zachowa się podczas prania, możemy zrobić prosty test. Wystarczy wziąć tkaninę w dłoń i mocno ścisnąć. Jeśli po rozprostowaniu firany będą widoczne liczne zagniecenia, możemy być pewni, że podobne powstaną podczas prania.

Złóż firanę przed praniem

Firany będą mniej pogniecione, jeżeli włożymy je do pralki złożone w kostkę. Można też umieścić firanę w specjalnym worku do prania albo po prostu w zwykłej poszewce po jaśku. Staraj się prać pojedynczo firany, tak aby nie przeładowywać bębna. Im więcej prania w bębnie, tym mniej wody dociera do tkaniny i łatwiej się gniecie.

Wybierz program delikatny

Jak prać firanki, aby się nie gniotły? To proste - wybierz program delikatny prania. Pralki są różne, nie każda ma specjalny program do prania firanek. Można jednak ustawić ręcznie wybrane funkcje. Najlepiej firanki prać w temperaturze 30 °C, z jak najmniejszymi obrotami podczas wirowania. Nie bez znaczenia jest również czas prania. Aby uprać firany, tak aby nie były pogniecione, dobrze wybierać program krótki. Uchroni to firanki przed skurczeniem i odgnieceniami. Dobrze też dodać płyn do zmiękczania. Nada on pięknego zapachu firankom, a także uchroni przed elektryzowaniem się tkaniny. 


Susz firany na karniszu bądź suszarce

Skutecznym sposobem pozbycia się zagnieceń na firankach jest suszenie mokrych firan na karniszu. Firanka schnie w optymalnej pozycji. Pod wpływem własnego ciężaru prostuje się, dzięki temu nie musimy jej prasować. Ten sposób świetnie sprawdzi się w przypadku firan wykonanych ze sztucznych włókien np. poliestru. W przypadku firan z naturalnych tkanin np. bawełny zaleca się suszenie na suszarce. Ma to zapobiec rozciąganiu materiału podczas wysychania. Aby zniwelować zagniecenia i przyspieszyć proces suszenia, firanę należy złożyć w jak najmniejszą ilość warstw.

Okazuje się, że można prać firanki, tak żeby nie były pogniecione. Firanki nie zawsze wymagają prasowania. Wystarczy, że zostaną wyprane i wysuszone w odpowiedni sposób. Dzięki temu zaoszczędzamy swój czas oraz energię, jaką musielibyśmy wykorzystać na dodatkową czynność, jaką jest prasowanie.