obrzeża trawnikowe


Zadbany trawnik stanowi wizytówkę każdego ogrodu. Ogród jednak to nie tylko trawa, to również różnorodna przestrzeń urozmaicona kwiatowymi rabatami, kamienistymi ścieżkami, czy też ozdobnymi kompozycjami z kory. Aby te elementy tworzyły w ogrodzie harmonijną całość, warto pomyśleć o obrzeżach trawnikowych, które ujarzmią trawę i nie pozwolą jej rozrastać się poza wyznaczony teren. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dlatego podpowiemy, co warto wybrać. 


Rodzaje obrzeży trawnikowych 

Obrzeża trawnikowe stają się koniecznością zwłaszcza wtedy gdy chcemy uporządkować gród i nadać mu określonego charakteru. Trawa, która rośnie w ogrodzie kilka lat, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana przerastana chwastami, perzem czy mchem. Obrzeża trawnikowe powinny być więc dość solidne, aby nie pozwolić na dalszą ekspansję roślin. Jednym z rozwiązań jest obrzeże ułożone z kostki brukowej bądź też drewnianych palików. Kostka brukowa może posłużyć nawet wiele lat, ma jednak swoje wady. Montaż obrzeża chodnikowego jest dość pracochłonny. Musimy je solidnie wkopać w ziemię. Kostka jest dość ciężka, więc nie poradzimy sobie sami. Przy dużym ogrodzie będziemy musieli zatrudnić ekipę. Z kolei drewno w ogrodzie wbite w ziemię bardzo szybko butwieje i gnije. Jest to więc rozwiązanie sezonowe, a nie na lata. Wart więc poszukać innej możliwości. 


Jakie obrzeże trawnikowe wybrać? 

Ciekawym rozwiązaniem jest elastyczne obrzeże trawnikowe z tworzywa geoBorder. GeoBORDER jest idealne do wykańczania nawierzchni z granitu, kostki brukowej czy oddzielenia ścieżki od trawnika. Materiał wykorzystywany w produkcji obrzeży geoBorder jest ekologiczny i pochodzi w 100% z surowców wtórnych, nieszkodliwy dla środowiska czy też wód gruntowych. Obrzeża tego typu są wielofunkcyjne i mają uniwersalne zastosowanie. Otrzymujemy nowoczesny i estetyczny wygląd. Obrzeża występują w trzech wysokościach, a co najważniejsze mogą być układane w dowolnych kształtach, dzięki swojej wysokiej elastyczności. Ta forma obrzeża, cieszy się ogromną popularnością, ze względu na łatwy montaż i naturalny efekt jaki osiągamy w ogrodzie.

elastyczne obrzeże trawnikowe

obrzeże trawnikowe

W sowim ogrodzie warto pomyśleć również o innym rozwiązaniu. Eko kratka geoSYSTEM pozwala na stworzenie nawierzchni biologicznie czynnej. Kratka geoSYSTEM od geoproduct pozwala na przenikanie odpadów do gruntu. Taka kostka stanowi alternatywę dla tradycyjnej kostki brukowej, płyty chodnikowej czy innych typów nieprzepuszczalnych nawierzchni utwardzanych i świetnie sprawdzi się na parkingach żwirowych, wjazdach do garażu czy posesję, ścieżkach w ogrodzie, jego otoczeniu czy nawet jako zabezpieczenie trawnika przed zwierzętami. 

Kratka geoSYSTEM


Wybór właściwego obrzeża trawnikowego jest dość ważną kwestią, warto rozważyć wszystkie możliwości. Jedno jest pewne, dzięki odpowiednio dobranym obrzeżom nasz ogród zyska ładny i zadbany wygląd. Co więcej, dzięki tego typu udogodnieniom możemy zaoszczędzić również czas niezbędny do pielęgnacji trawnika.

* zdjęcia pochodzą ze strony  https://www.geoproduct.pl/ i prezentują zrealizowane projekty przy użyciu obrzeży GeoBORDER oreaz kratek geoSYSTEM