Na pewno każdy dostrzega różnicę między oglądaniem filmu w domu na telewizorze a oglądaniem tego samego filmu w kinie. Sala kinowa pozwala nie tylko odbierać fabułę filmu, ale także ocenić jego walory artystyczne. Doskonały obraz, idealny dźwięk sprawiają, że możemy sobie wyrobić własną opinię na temat kunsztu reżysera i aktorów, scenografii oraz muzyki. Nie musimy się już opierać na recenzjach innych osób. Rozwiązaniem może być kino domowe, które znane jest już od wielu lat, ale jego koszty były ogromne. Obecnie popularność kina domowego i konkurencja na rynku sprawiły, że ceny znacznie i spadły i coraz więcej osób decyduje na własną salę kinową. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane osobom, które mieszkają na obrzeżach dużych miast, wyprawa do kina jest dużym wyzwaniem logistycznym i wiąże się ze sporymi kosztami. Podpowiadamy jak stać się właścicielem własnego małego kina. 
 

Odrębna sala czy kino w salonie

Mieszkańcy bloków nie mają takiego dylematu, ponieważ najczęściej nie są w stanie wygospodarować odrębnego pomieszczenia. Salon bez problemu może służyć do spotkań ze znajomymi i do spędzenia miłego wieczoru podczas oglądania filmu. To rozwiązanie jest stosunkowo proste i tanie, wystarczy zakupić odpowiedni sprzęt, zapewnić pełne zaciemnienie okien (rolety), za ekran może posłużyć biała ściana. Niestety takie rozwiązanie ma swoje minusy. Dotyczy to przede wszystkim jakości dźwięku. Ustawione w salonie meble, zwłaszcza szafy, biblioteczki zakłócają przepływ fal dźwiękowych, które się od nich odbijają. Niestety ma to negatywny wpływ na jakość odbieranych dźwięków.

Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie odrębnej sali kinowej, jest ono trochę droższe, ale zapewnia komfort oglądania filmów taki sam jak w komercyjnym kinie. Wystarczy tylko wybrać pomieszczenie i odpowiednio go urządzić, by oglądać ulubione filmy.
 

Jak wybrać pomieszczenie na salę kinową w domu


kino domowe


Wygospodarowanie wolnego pomieszczenia na salę kinową nawet w dużym domu nie jest sprawą prostą. Przecież potrzebny jest salon, kuchnia, pokoje dla dzieci, sypialnia, gabinet, łazienki. Dodatkowy pokój na kino domowe może być poważnym problemem.

Optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie kina domowego na etapie projektowania domu. Architekt nie tylko zaplanuje nie tylko osobny pokój kinowy w domu, ale także uzgodni odpowiedni przebieg instalacji elektrycznej oraz wyciszenie sali.
 
Jeśli nie stać Cię od razu na tak dużą inwestycję, pamiętaj że zawsze możesz skorzystać z oferty mebli na raty i rozłożyć płatność nawet na kilka lat.

Niestety nie zawsze na tym etapie decydujemy się już na kino domowe, są przecież inne priorytety. Nawet już w zagospodarowanym i zamieszkałym domu można wygospodarować pomieszczenie, w którym bez problemu można urządzić pokój kinowy. Najczęściej przestrzeniami niezagospodarowanymi są poddasze i piwnica. Ze względów akustycznych i zaciemnienia piwnica jest lepszym rozwiązaniem. Wielu znanych piosenkarzy i muzyków swoje studia nagraniowe urządza właśnie w piwnicach. Posiadają odpowiednio grube ściany oddzielające od hałasu zewnętrznego oraz są ciemne, co znacznie obniża koszty adaptacji.

Prywatna sala kinowa w domu powinna mieć powierzchnię 20-30 m2, która zapewnia komfort oglądania i zapewnia bardzo dobre rozchodzenie się dźwięku. Najlepiej by miała nieregularny kształt, który zapewnia prawidłowy przepływ fal dźwiękowych, ale czasami jest to nieosiągalne. W takim wypadku trzeba bardzo starannie rozmieścić zestaw głośnikowy.

Jak zaaranżować pokój kinowy

Urządzając kino w domu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie podstawowe sprawy, a mianowicie:
  • zaciemnienie,
  • akustykę.
W przypadku sali kinowej urządzanej w piwnicy, zaciemnienie nie stanowi większego problemu. Piwnica posadowiona jest w znacznej części poniżej poziomu ziemi, a małe okienka można łatwo zaciemnić. W zaciemnieniu sali kinowej chodzi jednak przede wszystkim o to, by światło padające z ekranu nie odbijało się od ścian lub mebli. To właśnie z tego względu sala kinowa w domu powinna być pomalowana na ciemne koloru, ciemne kolory powinny mieć także meble. Ich ilość powinna być ograniczona do wygodnych foteli lub sofy i małego stolika na filiżankę kawy. Wszystkie większe elementy zakłócają swobodny przepływ fal dźwiękowych.

Znacznie trudniejszym problemem do rozwiązania jest zapewnienie właściwej akustyki pomieszczenia. Przede wszystkim pokój musi być odizolowany od dźwięków zewnętrznych, które rozpraszają i zakłócają oglądanie filmu. Musi być także odpowiednio wyciszony, by oglądanie filmu nie przeszkadzało innym domownikom. Równocześnie trzeba także zadbać o odpowiednie rozchodzenie się dźwięku. Można osiągnąć to za pomocą sufitu podwieszonego i wyłożenia ścian specjalnymi wykładzinami dźwiękochłonnymi. Ci, którzy chcą osiągnąć idealne efekty powinni skorzystać z pomocy zawodowego akustyka.
 

Jaki sprzęt do kina domowego?

Kiedy sala kinowa w domu jest już gotowa, przyszedł czas na wybranie odpowiedniego sprzętu kina domowego. Wybór na rynku jest bardzo duży zarówno pod względem ceny jak i jakości. Najtańsze są gotowe zestawy, które można kupić do 2000 zł, do tego trzeba doliczyć koszt telewizora lub projektora i ekranu. Zapewnią one średni komfort oglądania, ale zupełnie wystarczający dla amatorów kina domowego.

Prawdziwi kinomani za swoją pasję muszą zapłacić znacznie więcej i najczęściej poszczególne elementy sprzętu domowego kina konfigurują samodzielnie.

Z czego składa się kino domowe

Wielu osobom kino domowe kojarzy się z dużym ekranem i rzutnikiem, tymczasem to tylko urządzenia końcowe, które tylko przekazują obraz.

Właściwy zestaw domowego kina składa się z:

  • odtwarzacza,
  • amplitunera,
  • głośników,
  • telewizora lub rzutnika.

Odtwarzacz to właściwie najważniejsze urządzenie w kinie domowym. Odpowiada za przesyłanie dźwięku i obrazu do pozostałych urządzeń, więc jego parametry mają decydujący wpływ na efekt końcowy. Dobrej jakości odtwarzacz powinien obsługiwać co najmniej pliki DVD. Popularny obecnie odtwarzacz Blu-Ray pozwala na odtwarzanie danych nie tylko zapisanych na płytach, ale także z innych urządzeń podpiętych do sieci lokalnych. Podłączenie odtwarzacza do sieci internetowej umożliwia korzystanie z zasobów Netflikxa.

Amplituner to urządzenie odpowiadające przede wszystkim za dźwięk, od jego parametrów zależy jakość przetwarzania sygnału cyfrowego na dźwięk analogowy, liczba głośników, które można podłączyć. Decyduje o tym liczba dostępnych kanałów w amplitunerze, najczęściej dostępne są amplitunery 5.1 lub 7.1, te z najwyższej półki to 11.2. Niestety za nie trzeba zapłacić znacznie więcej.

Na jakość dźwięku wpływ ma nie tylko amplituner, ale także głośniki. Najczęściej są to kolumny składające się kilku głośników i subwoofera odpowiadającego za niskie dźwięki. Dobrze skonfigurowany zestaw dźwiękowy pozwala na dobre słyszenie kwestii wygłaszanych przez aktorów szeptem, a na odgłos wystrzałów nie podskakujemy w fotelu.

Obraz w kinie domowym może być przekazywany za pomocą telewizora lub projektora. Telewizor powinien posiadać minimum 50 cali, znacznie lepsze możliwości daje projektor i ekran. Trzeba jednak pamiętać, że dla uzyskania obrazu bardzo dobrej jakości oba urządzenia wymagają indywidualnej kalibracji przez firmę posiadającą precyzyjne urządzenia. Kalibracja fabryczna jest zupełnie niewystarczająca i nie zapewnia uzyskania obrazu odzwierciedlającego naturalnych kolorów i najmniejszych detali.

Sala kinowa we własnym domu to duże wyzwanie, nie tylko trzeba wygospodarować pokój i odpowiednio go przygotować, ale także dobrać odpowiedni sprzęt i dopasować go do własnych oczekiwań. Im większe wymagania, tym większe koszty. To właśnie z ich powodów wiele osób idzie na kompromis i uzyskuje jakość pośrednią między telewizorem a kinem. Prawdziwi kinomani i melomani powierzają wykonanie sali kinowej profesjonalnym firmom, wiąże się to oczywiście ze znacznie większymi kosztami, ale komfort oglądania filmów i satysfakcja z doznań estetycznych są nieporównywalne.