Mówiąc o krzesłach biurowych, najczęściej mamy na myśli krzesła dla osób dorosłych, dzięki którym wygodniej będzie się pracowało. Nazwa ta jest jednak dosyć szeroka i mieści w sobie ogół produktów, wykorzystywanych w pracach przy biurkach, co dotyczy także dzieci i na przykład odrabiania lekcji czy zabawy. Można więc powiedzieć, że szuka się dla nich po prostu odpowiednich krzeseł obrotowych do biurka – tylko jak je wybrać?

Krzesła biurowe dla dziecka – czy potrzebne specjalistyczne?

Zależy, co rozumie się przez tę nazwę, jako że na rynku jest naprawdę bardzo szeroki wybór krzeseł biurowych, które mogą się od siebie różnić wyglądem oraz funkcjonalnością. Z reguły uważa się, że dobrze dobrane krzesło do biurka powinno być: obrotowe, mieć regulację wysokości, oparcie oraz podłokietniki. Oczywiście to jest pewna podstawa, jeżeli chodzi o zachowanie wygody – design, zastosowane materiały czy wykorzystane kształty mogą się od siebie różnić. Przy współpracy z innym blogiem wnętrzarskim blog.edinos.pl zechcemy podpowiedzieć Wam dzisiaj, jak dobrać najlepszy model do Waszych potrzeb.

W przypadku dzieci zazwyczaj nie stosuje się tak surowych wytycznych, poza tym szuka się też czegoś bardziej kolorowego, o ciekawym wzorze, ale przy zachowaniu odpowiednich standardów. To też jest mimo wszystko ważny element wyposażenia pokoju. Krzesła biurowe dla dzieci spodobają się najmłodszym, jeżeli weźmiemy pod uwagę także ich upodobania.

Jaka wielkość krzesła biurowego dla dziecka?

Tak jak w przypadku użytkowników dorosłych, bardzo istotne będzie zachowanie ergonomii i wygody, aby spędzenie nawet kilku godzin przy biurku nie stało się katorgą. Przede wszystkim powinno ono być dostosowane do wzrostu i wagi dziecka. W pierwszych latach szkolnych zdecydowanie lepiej kupić mniejsze i dopiero po kilku latach wymienić je na krzesło młodzieżowe, które już zdecydowanie bardziej przypomina te dla dorosłych. Najlepiej sprawdzi się oczywiście fotel obrotowy i z regulowaną wysokością. Siedzisko powinno się znajdować nie więcej niż 44 – 57 cm nad ziemią.

Fotele biurowe z podłokietnikiem czy bez?

Zdecydowanie częściej rodzice wybierają krzesła biurkowe dla dzieci bez podłokietników, a to spory błąd. Dzięki nim dziecko będzie w stanie utrzymać wyprostowaną postawę, a tym samym w trakcie prac przy biurku zminimalizuje się ryzyko garbienia, a to rzecz jasna jest ważne dla rozwoju młodego kręgosłupa. Pozwalają one także na zmniejszenie napięcia mięśni w ramionach i rękach, choć muszą przy tym znajdować się na odpowiedniej wysokości. Pomóc może w tym regulacja wysokości podłokietników, dlatego warto zwrócić uwagę, czy dany fotel go ma. Oczywiście czasem podłokietniki mogą też przeszkadzać, nie pozwalając wsunąć krzesła pod biurko, a to oczywiście sprawia, że zajmują więcej miejsca w pokoju.

Jakie oparcie krzesła biurowego?

W przypadku dzieci oparcia zazwyczaj się mniejsze i mają kształt bardziej okrągły czy trapezowaty, co jednak będzie tu istotne, to fakt, iż powinny posiadać odpowiednie krzywizny, naturalne dla kształtu kręgosłupa. Chodzi przede wszystkim o to, by były one odpowiednim podparciem dla pleców i chodzi tu przede wszystkim od dwa jego odcinki – piersiowym oraz lędźwiowy. Ważne będzie więc to, na jakiej wysokości się znajduje i w jaki sposób się odchyla. Także tu pomocna może być regulacja wysokości. Przydatny jest także zagłówek pozwalający na swobodne oparcie głowy.

Jaki design krzesła biurkowego dla dziecka?

W przypadku dzieci, mamy do wyboru naprawdę szeroką ofertę krzeseł biurowych, które mogą spodobać się najmłodszym. Różnią się między sobą kolorem oraz wzorem, często ozdobione są także w ciekawe bajkowe wzory, które z powodzeniem przyciągną wzrok. Oczywiście można wybrać także zdecydowanie prostszy i minimalistyczny design, wszystko będzie jednak zależało od tego, co bardziej nam pasuje.