Chronić dom przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi można na różne sposoby. Wiele osób decyduje się na rolety zewnętrzne. W przeciwieństwie do wewnętrznych artykułów przyciemniających pomieszczenia mieszkalne mają one jeszcze dodatkowe funkcje. Są one tak zbudowane, że mogą być dodatkową ochroną przed wieloma negatywnymi czynnikami, nie tylko tymi pogodowymi, jak: temperatura, wiatr, deszcz czy grad. Poprawnie skonstruowane przydadzą się także w tych momentach, gdy trzeba zabezpieczyć dom przed włamaniami i innymi nieszczęśliwymi wypadkami. 

Ich zakładaniem zajmują się specjalne firmy, mają one nie tylko odpowiedni sprzęt, ale także wykwalifikowanych monterów z dużym doświadczeniem i wiedzą. Coraz częstszą praktyką jest zamaskowanie rolet zewnętrznych, decyzja o takim działaniu podyktowana jest głównie kwestiami estetycznymi. Niewidoczne skrzynki rolet nie są w stanie negatywnie wpłynąć na wizerunek domu. W taki sposób rolety zewnętrzne będą pasowały do każdego stylu i łatwiej zostaną zaakceptowane przez właścicieli.  

Kto się tym zajmuje? 

Zamaskowanie nie jest łatwym zadaniem dla osoby, która nie ma odpowiedniej specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Źle wykonane zadanie może skutkować zepsuciem całej konstrukcji, rolety nie będą się wówczas poprawnie otwierały. 

Po zamontowaniu rolet podtynkowych konieczne jest ich właściwe obudowanie zewnętrznym ociepleniem, a następnie inteligentne zakrycie w elewacji. W tym działaniu konieczny jest umiar, tak żeby można było swobodnie otworzyć klapę rewizyjną w rolecie podtynkowej. Firma się tym zajmująca powinna przyłożyć się do obróbki wokół klapy, żaden tynk czy inny materiał budowlany nie może uszkodzić tego elementu. 

Wygląd skrzynki rolety można zmienić poprzez zastosowanie wygodnych w użyciu elementów sztukaterii elewacyjnej, w ten sposób skrzynka nie wyda się mało atrakcyjna, odbierająca od pozostałych ozdobnych części domu. Maskowanie rolet w ten sposób odbywa się za pomocą gzymsu elewacyjnego. Można go dopasować do rozmiaru okna, jest to nie tylko ozdoba, ale także funkcjonalny, chroniący dom przedmiot.

 

Rodzaje rolet zewnętrznych 

Wszystkie te elementy dobiera się indywidualnie do rodzaju rolet. Na odpowiedni typ najlepiej zdecydować się już w trakcie projektowania budynku. Remont domu to dla wielu osób również dobry moment na decyzję o założeniu i obudowaniu tych nowoczesnych zabezpieczeń okien. 

Na rynku można odnaleźć rolety: podtynkowe, naokienne, nadprożowe. Żeby wszystkie te systemy działały prawidłowo przez cały okres użyteczności, konieczny jest udział właściwej firmy montującej. Oferują one nie tylko montaż, obudowę, ale także serwis. Najczęściej proponowane przez nie produkty to między innymi portale maskujące skrzynki rolet zewnętrznych. Z reguły są one jednoelementowe, ich odbiór wizualny zawsze jest bardzo pozytywny. 

Tak duża ilość rolet na rynku sprawia, że przeciętny właściciel domu nie jest w stanie dokonać samodzielnie prawidłowego wyboru. Żeby roleta zewnętrzna była estetyczna i poprawnie chroniła, potrzeby jest do tego dobry specjalista. 

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://grako.pl/do-domu/rolety-zewnetrzne/