Dobór karnisza do aranżacji okna ma spore znaczenie - odpowiednio dopasowany potrafi nadać odpowiednich proporcji, podkreślić charakter wnętrza i właściwie wykorzystać naturalne światło. Aby jednak całość prezentowała się spójnie, a karnisz był nie tylko piękny, ale i funkcjonalny, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Sprawdź, jaki model sprawdzi się najlepiej w twoim wnętrzu. 
 

Proste formy dla minimalistów

Sukces wnętrza urządzonego w stylu minimalistycznym lub skandynawskim leży w prostocie. Wybierając do niego karnisz postaw więc na nieskomplikowaną formę i proste zdobienia wsporników lub zakończeń. Aby aranżacja okna nabrała charakteru zdecyduj się na kolor! Monochromatyczny, ale wyrazisty. Biel, czerń lub klasyczny chrom mat to sprawdzone rozwiązanie, komponujące się z resztą aranżacji.

Jeśli nie jesteś fanem widocznych karniszy, najlepiej sprawdzą się w twoim wnętrzu karnisze sufitowe w postaci szyn PCV. To również świetna alternatywa do tradycyjnych karniszy w pomieszczeniach o oknach umieszczonych na sąsiednich ścianach lub takich o niestandardowej wysokości. 

 

Piękno i styl dla fanów klasyki

Wnętrza zaaranżowane w stylu klasycznym wymagają specjalnej oprawy. Okna stanowią bowiem ważny element wystroju i w zależności od wybranych tekstyliów mają za zadanie nie tylko zdobić, ale i odpowiednio grać światłem. Tapicerowane krzesła, wygodne fotele, przeszklone witryny i meble w odcieniu drewna najlepiej sprawdzą się w połączeniu z karniszami rzymskimi lub inspirowanymi epoką baroku. Zdobne formy, ryflowania i materiały nawiązujące designem do metali szlachetnych lub drewna to strzał w dziesiątkę dla wielbicieli tradycyjnego wzornictwa. Aby podkreślić luksusowy charakter karnisza możesz wybrać zakończenia zdobione kryształami, motywem roślinnym lub antycznym.

Nowoczesne rozwiązania dla wymagających

Nie każdy zamierza połączyć karnisz z klasyczną firaną zdobną w koronki. Mieszkanie utrzymane w prostym, nowoczesnym stylu znacznie lepiej prezentuje się z równie prostą, pozbawioną zdobień firaną lub karnisz z samymi zasłonami. Jeśli preferujesz ten rodzaj aranżacji postaw na karnisze kwadratowe lub prawdziwą gratkę designerską - karnisz apartamentowy, który świetnie sprawdzi się w połączeniu z zasłonami panelowymi. Oba rodzaje karniszy łączy nowatorski design i geometryczna budowa, dzięki czemu z łatwością wpiszą się we wnętrze urządzone w stylu nowoczesnym.

 

Mechanizm w odpowiedzi na twoje potrzeby

Niezależnie od tego, który styl we wnętrzach preferujesz, jedna cecha pozostaje niezmienna - funkcjonalność. W zależności od tego, czy zamierzasz umieścić karnisz na ścianie, czy na suficie, a także czy jest to okno balkonowe czy nieprzechodnie zainwestuj w rozwiązania, które ułatwią ci codzienne korzystanie. Na przykład mechanizm szynowy znacznie uprości odsuwanie firan czy zasłon przy oknie balkonowym. Podobnie przy wyborze karnisza kieruj się nie tylko designem, ale także rodzajem i ilością tekstyliów, którymi zamierzasz udekorować swoje okno. Dla połączenia zasłon z firanami wybierz karnisz podwójny, dla lekkiej firany wystarczy pojedynczy.

Szeroki wybór akcesoriów do stylowej aranżacji twoich okien znajdziesz na karnix.pl. Dzięki połączeniu materiałów i faktur o podobnym stylu w różnych pomieszczeniach nadasz swojemu wnętrzu spójny charakter. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Karnisze – podpowiadamy jakie wybrać i gdzie kupić.