Prędzej czy później w życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, że trzeba uporządkować swoją przestrzeń. Stale kupujemy nowe rzeczy, odkładamy gdzieś stare, aż nagle okazuje się, że nie mamy zwyczajnie miejsca w szafkach, a nasza komórka aż pęcznieje od tych wszystkich niepotrzebnych już przedmiotów. Ideałem jest życie w duchu minimalizmu, gdy kupujemy tylko same niezbędne rzeczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć coś zmieniać w swoim życiu. Więc działamy. 
 

1. Dokończ to, co już zacząłeś 

Ile razy możemy złapać się na tym, że jeszcze zużyliśmy jednego szamponu, a już zaczynamy używać drugiego. Albo nie skończyliśmy jeszcze ulubionych płatków, a już w szafce mamy drugie opakowanie na zapas. Ludzie mają po prostu taką tendencję. To widoczne jest w przypadku leków, kosmetyków, różnego rodzaju chemii, czy nawet jedzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o te pakowane w woreczki typu kasze, ryż, mąka itp. Mamy w domach setki pozaczynanych produktów, które zajmują nam tylko przestrzeń. Dokończ więc to, co już zacząłeś, a zyskasz więcej przestrzeni. 
 

2. Daj drugie życie niepotrzebnym przedmiotom 

Dużo słyszy się o upcyclingu, czyli ponownym wykorzystaniu rzeczy z przeniesieniem ich wartości. Nie wyrzucamy więc niczego, ale znajdujemy dla danego przedmiotu nową istotą rolę. Nie jestem w tym ekspertem, odsyłam do sieci znajdziecie tam wiele przydatnych tutoriali, jak zrobić coś z niczego. Sam pomysł, moim zdaniem jest ekstra. Zrobisz coś z niczego i oszczędzisz pieniądze.
 

3. Sprzedaj to, czego nie potrzebujesz 

W dzisiejszych czasach można sprzedać praktycznie wszystko. Nawet starocie można sprzedać na pchlim targu czy grupach antyki, starocie na sprzedaż. Potrzeba jednak trochę cierpliwości i umiejętności sprzedażowych. Z pomocą przychodzą nam takie portale jak allegro, olx czy vinted. Dobrym miejscem są też specjalne grupy na Facebooku, gdzie ludzie wystawiają za darmo różne rzeczy na sprzedaż. 
 
Sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów jest o tyle prosta, że wcale nie musimy biegać na pocztę, aby nadać paczkę. W sieci działa serwis Allekurier.pl pozwala on oszacować koszt wysyłki danej paczki u różnych przewoźników. Serwis allekurier.pl działa na zasadzie porównywarki. Wysyłka sprzedanego przedmiotu nigdy nie była tak prosta. Warto to docenić zwłaszcza w czasie pandemii, że bez problemu możemy zamówić kuriera, który odbierze paczkę z naszego domu. Pozbywasz się więc nadmiaru rzeczy i zyskujesz dodatkowe pieniądze. 
 

4. Oddaj dla potrzebujących 

Naturalną rzeczą jest pragnienie, abyśmy coś zyskali, jeśli pozbywamy się czegoś z naszego otoczenia. Oprócz pieniędzy możemy też otrzymać ludzką wdzięczność oraz satysfakcję, że zrobiliśmy coś dobrego. W sieci jest masa akcji dobroczynnych, w które możemy się zaangażować. Warta uwagi jest akcja zbierania plastikowych nakrętek po napojach czy nawet zwykłych kasztanów, żołędzi. Pieniądze przeznaczane są na leczenie chorych dzieci. Podobnie jest z odzieżą dla Polskiego Czerwonego Krzyża. 
 
Wystarczy te 4 zasady wcielić w życie, aby pozbyć się nadmiaru rzeczy i coś zyskać.