Stylowy zegarek nie tylko jest praktyczny i funkcjonalny, ale stanowi również idealne dopełnienie do każdej kreacji. Eleganckie zegarki będą pasowały na specjalne wyjścia, casualowe sprawdzą się na co dzień, natomiast sportowe podczas aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że przeciętny miłośnik zegarków ma ich kilka rodzajów w swoim domu. Zegarek, aby służył jak najdłużej, musi być właściwie przechowywany i konserwowany. I tutaj zaczyna się problem, czasami zwykłe pudełko nie wystarczy, zwłaszcza gdy posiada się różne zegarki, o odmiennych wymaganiach. 
 

Jak przechowywać zegarek?

Zegarki mogą być przechowywanie na wiele sposobów. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup specjalnego wkładu do szuflady. Tego typu organizer posiada odpowiednio przystosowane przegródki do czasomierzy. Co więcej, będziemy mieli pewność, że zegarki będą ułożone we właściwy sposób. Nie będą się stykały czy ulegały zarysowaniu podczas przechowywania. Podobnie jest zresztą w przypadku pudełek na zegarki. Wyposażone w przegródki czy poduszeczki, zapewnią odpowiednią jakość przechowania. A postawione na komodzie sprawdzą się jako oryginalny dodatek do wnętrza.


Tak naprawdę, to jak będzie przechowywany zegarek, zależne jest od jego rodzaju. Inne wymagania będą miały zegarki kwarcowe, solarne czy mechaniczne, a jeszcze inne zegarki automatyczne. O ile większość zegarków może być przechowywanych w pudełku na zegarki, szufladzie czy w specjalnie zawijanym futerale, to już zegarek automatyczny nie koniecznie. Polecany jest rotomat.


Przechowując zegarki, musimy pamiętać o kilku zasadach. Miejsce przechowywania powinno mieć stałą temperaturą i niską wilgotność powietrza. W przypadku zegarków kwarcowych skraplanie się pary wodnej może zaszkodzić odwodom scalonym zegarka. Jeśli mamy zamiar przechowywać zegarek kwarcowy przez dłuższy czas, dobrze jest wyjąć z niego baterie. Baterie w zegarku z czasem mogą ulec skorodowaniu i wyciec, niszcząc przy tym mechanizm zegarka. W celu zmniejszenia wilgotności powietrza zaleca się wkładanie do pudełek czy szuflad specjalnych żeli, które chłoną wilgoć. Zegarki układamy zawsze tarczą do góry. Dzięki temu chronimy je przed ewentualnymi zarysowaniami oraz zmatowieniem szkła.


Przechowywanie zegarka w rotomacie

Rotomat – to urządzenie do nakręcania zegarków automatycznych. Zegarek automatyczny posiada wbudowany wahnik, który wprawia wskazówki w ruch. Wskazówki dzięki temu poruszają się w sposób płynny, jednostajny z charakterystycznym delikatnym szumem. Rotar automatycznie nakręca główną sprężynę na skutek ruchów ręki osoby, która założyła zegarek. W przeciwieństwie do zegarka mechanicznego nie trzeba pamiętać o jego nakręcaniu. Problem pojawia się, jednak gdy zegarek nie jest używany. Jest to naturalne, zdejmujemy go przecież na noc czy w sytuacji, gdy zakładamy inny model zegarka.


Zegarki automatyczne posiadają tzw. rezerwę chodu, która określana jest przez producenta. Gdy zegarek nie będzie używany, wpłynie to negatywnie na jego mechanizm działania oraz samą żywotność wahnika. Będzie konieczna wizyta u zegarmistrza, a to generuje dodatkowe koszty użytkowania zegarka. Idealnym rozwiązaniem jest rotamat, imituje on ruch, przez co wahnik jest w ciągłym ruchu, mimomimo że użytkownik nie używa zegarka. Rotamat, aby sprawnie działał, musi być podłączony do prądu. Na rynku dostępne są modele, które pozwalają ustawić ilość obrotów, jakie rotar będzie wykonywał oraz ich kierunek. Urządzenia różnią się między sobą pojemnością. Najprostsze modele są przeznaczone do jednego zegarka.


Jeżeli jeszcze poszukujesz idealnego zegarka do swojej kolekcji, zajrzyj do autoryzowanego sklepu z zegarkami:
http://www.zegarek.net