Technologia oświetlenia rozwija się nieustanie, dążąc do zapewnienia użytkownikowi jak największego komfortu. Dużą popularnością cieszą się sterowniki led, które posiadają funkcję zmiany światła, jego rozjaśniania i ściemniania. Taśmy LED stosowane są jako oświetlenie salonu czy oświetlenie sypialni. Nie byłoby to możliwe dzięki sterownikom do oświetlenia LED, które obsługują taśmy LED i inne oprawy świetlne na przestrzeni jednego lub kilku pomieszczeń.

Sterowniki do oświetlenia LED

Kontroler podłączony do taśmy pozwala na jej włączanie, wyłączanie, zmianę kolorów czy intensywności świecenia. Współdziała z pilotem, dzięki temu możemy to zrobić zdalnie. Wśród sterowników możemy wyróżnić sterowniki na podczerwień IR oraz sterowniki radiowe RF. Sterowniki na podczerwień, mimo że tańsze mają kilka wad. Ogranicza ich długość taśmy led oraz zasięg działania (nie działają poza ścianą).  Dlatego też bardzo często polecane są sterowniki radiowe RGB, które mają szersze pole działania, a co za tym idzie większe możliwości jeśli chodzi o sterowanie oświetleniem led

https://boxlab.pl/milight-fut036

 

Bardzo często wybierane są sterowniki milight. Sterownik Milight FUTO36 pozwala na sterownie taśm białych bądź jednokolorowych. Do kontrolera podłączane są paski ledowe o poborze prądu do 10A. Urządzeni może być zasilane napięciem 12 V lub 24 V. Naturalnie przy wyższym zasilaniu możemy zainstalować dwa razy dłuższe taśmy, używając tylko jednego kontrolera. Do kontrolera dostępny jest pilot Milight FUT006 oraz Milight FUT007.  


 
https://boxlab.pl/milight-fut027


Milight FUT027 to natomiast pełny zestaw obejmujący sterownik taśm RGBW oraz pilot sterowania led, pozwalający na skuteczne sterowanie wielobarwnymi taśmami.  Oba urządzania są ze sobą już sparowane. Stosując taśmy led rgbw, które są zasilane napięciem 12 V, możemy sterować ich działaniem do długości maksymalnie 7,5 metra. Natomiast jeśli do sterownika Milight FUT027 dołączymy taśmy z napięciem zasilania 24 V, będziemy mogli za jego pomocą sterować jednym obwodem, w którym całkowita długość taśmy będzie wynosiła maksymalnie do 16 metrów.


 https://boxlab.pl/milight-fut038

 

Kontroler Milight Fut038 sprawdzi się idealnie w przypadku kolorowej taśmy RGBW. Może być wykorzystywany do oświetlenia dekoracyjnego w sypialni, salonie lub innym małym pomieszczeniu np. łazience. Jeśli dokupimy do niego mostek Milight Wl-Box1, kontrolera będziemy mogli sterować za pomocą aplikacji na smartfonie. 


 https://boxlab.pl/milight-fut035

 

Ciekawym rozwiązaniem jest sterownik taśm led dual CCT Milight FUT035. Taśma dual cct zawiera w sobie dwa kolory białego. Układ również może być sterowany za pomocą aplikacji na smartfonie, wystarczy dokupić mostek Milight Wl-Box1.

Piloty do oświetlenia LED

 https://boxlab.pl/milight-fut092

 

Pilot do taśmy led może być oddzielnie parowany z danym sterownikiem. Na przykład, za pomocą pilota Milight FUT092 możemy sterować kontrolerami Milight FUT037, Milight FUT037M, Milight FUT038, Milight FUT038M. Do wyboru mamy piloty dotykowe bądź przyciskowe. Te bardziej zaawansowane technologicznie modele wykorzystują fale radiowe. Dzięki temu nie wymagają one nakierowywania bezpośrednio na urządzenie LED, co z pewnością przekłada się na komfort użytkowania. Takim pilotem jest Milight FUT092, wykorzystuje on komunikację radiową i umożliwia sterowanie paskami kolorowymi RGB oraz RGBW. Jest on pilotem 4 strefowym, czyli może być wykorzystywany do jednoczesnego sterowania oświetlenia w różnych pomieszczeniach np. w salonie, jadalni i kuchni. Sterowanie led jeszcze nigdy nie było takie proste.