Ludzie dzielą się na takich, którzy za wszelką cenę ratowaliby każde, nawet najmniejsze dzieło sztuki i takich, którzy najchętniej pozbyliby się ich z domu. Choć wiele starych obrazów nie przedstawia większej wartości materialnej, czasem warto poświęcić nieco czasu, by je uratować.
 

Renowacja obrazu to nie wszystko

Czasem, nawet jeśli obraz jest nieco zniszczony, warto podjąć próbę jego ratowania. To zadanie dla doświadczonego konserwatora, który przeprowadzi profesjonalną renowację, uzupełniając brakujące fragmenty w taki sposób, by przy minimalnej interwencji osiągnąć zadowalający efekt. Tu ważny jest przede wszystkim dobór odpowiednich środków oraz umiejętności rekonstruktora, który ma za zadanie uzupełnić ubytki w tkance zabytkowej, z pomocą współczesnych metod, które nie tylko nadadzą obrazowi pięknego wyglądu, ale przede wszystkim umożliwią identyfikację elementów dodanych. W ten sposób usunięte zostaną wszelkie ubytki wizualne, takie jak przebarwienia, zadrapania, odpryski czy nawet podziurawione, rozerwane płótna, a obraz będzie mógł cieszyć oko podziwiającego.

Warto pamiętać również, że obraz to nie tylko sam malunek. Często konieczna jest również naprawa starych ram, które przez lata uległy zniszczeniu. To zadanie dobrze zlecić specjalistom, którzy od lat zajmują się oprawianiem obrazów i rekonstrukcją starych opraw. Ma to szczególne znaczenie, jeśli obraz ma charakter zabytku i konieczna jest dbałość o najmniejsze szczegóły.

 

Stare drewniane ramy do obrazów

Niestety, czasem zdarza się tak, że starej ramy nie da się uratować, lub jest to zwyczajnie nieopłacalne. Wówczas należy rozważyć kupno nowej ramy, która wpasuje się w charakter obrazu i doskonale spełni swoją rolę. W punktach oprawy obrazu można znaleźć mnóstwo wzorów i bogatych zdobień, które świetnie sprawdzają się w ramach do starych, cennych obrazów. Jeśli nowa rama ma zastąpić starą, wystarczy jedynie dopasować odpowiednie zdobienia. A co jeśli obraz dotychczas nie posiadał ramy?

Wiele zależy od tego, co przedstawia sam obraz i w jakim stylu oraz technice został wykonany. Istotny jest także sam kontrast – jeśli zdecyduje się na bogate zdobienia i ornamenty (jak w przypadku portretów czy martwej natury), sama rama powinna być nieco bardziej klasyczna, w kolorze ciemnego drewna. W przypadku dzieł wymagających mniej zdobień, takich jak sceny bitwy, rama powinna być bardziej klasyczna, dopasowana kolorem do dominujących barw na obrazie.

Przy wyborze ram do obrazu należy zwrócić także uwagę na otoczenie, w jakim będzie eksponowane dzieło, by uniknąć zbyt dużego kontrastu. Warto pamiętać również, że stare obrazy, malowane na płótnie lub desce wymagają solidnej oprawy o odpowiedniej grubości i dopasowanym profilu, dlatego ich oprawę warto zlecić specjalistom.