Drzwi przesuwne to bardzo popularne i funkcjonalne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w wielu mieszkaniach. Doskonale sprawdzają się nie tylko jako drzwi wewnętrzne pomiędzy pomieszczeniami.

 

Z powodzeniem mogą być bowiem stosowane również w garderobach, schowkach, szafach oraz wnękach. Obecnie możemy wybierać spośród dwóch podstawowych rodzajów drzwi przesuwnych. Jakich? Czym się charakteryzują? Na które drzwi przesuwne warto się zdecydować? Czas odpowiedzieć na te pytania.

Drzwi przesuwne ramowe

Pierwszym rodzajem drzwi przesuwnych są drzwi ramowe. Charakteryzują się widocznymi ramkami stworzonymi z profili, które stanowią ramę trzymającą frontową płytę. Rama jest często również uchwytem, który ułatwia przesuwanie, otwieranie i zamykanie drzwi. Obecnie drzwi przesuwne ramowe najczęściej wykonywane są ze stali lub aluminium.
Stalowe ramy charakteryzuje solidne wykonanie oraz trwałość, są w stanie utrzymać ciężar nawet dużych frontów. Ich zaletą jest również odporność na korozję (są bowiem odpowiednio zabezpieczane).


Drugi rodzaj ramowych drzwi przesuwnych to te wykonane z aluminium. Wybierane są najczęściej ze względu na swoją lekkość i wysoką estetykę. Aluminiowe ramy mogą być pomalowane na dowolny kolor. Często też poddaje się je procesowi pokrywania powłoką galwaniczną, dzięki czemu prezentują się jeszcze bardziej elegancko.

Ze względu na to, że ramy mogą mieć różne kolory, szerokości oraz kształty stanowią prawdziwą ozdobę drzwi przesuwnych i nadają im charakteru. Pozwalają również na dopasowanie drzwi przesuwnych do stylu, w jakim urządzone zostało wnętrze.

Bezramowe drzwi przesuwne

To drugi rodzaj drzwi przesuwnych. Podobnie jak w przypadku drzwi ramowych front opiera się o wykonaną z profili aluminiowych ramę, jednakże w tym przypadku zostaje ona zakryta w wypełnieniu drzwi. Charakterystyczną cechą drzwi bezramowych jest praktycznie niewidoczna, wąska ramka, która utrzymuje wypełnienie.

Bezramowe drzwi przesuwne charakteryzuje więc nowoczesna, minimalistyczna stylistyka, której nie zaburzają elementy w innym kolorze. Bardzo często są przez to wybierane przez osoby, którym zależy na osiągnięciu spójnego wyglądu mieszkania. Doskonale sprawdzają się również w przypadku, gdy zależy nam na tym, by drzwi były niewidocznym elementem mieszkania (często jest tak np. w przypadku chęci wykorzystania wnęk w pomieszczeniach).
Mimo niewidocznej ramy drzwi przesuwne tego typu pozostają funkcjonalne i niezawodne a ich otwieranie czy przesuwanie nie stanowi żadnego problemu. Nie posiadają klamek, jednakże wyposażone są w system otwierania, który wymaga od nas jedynie lekkiego naciśnięcia drzwi.

Tego typu systemy drzwi przesuwnych oferuje: Komandor

Podsumowując, zarówno drzwi bezramowe, jak i drzwi przesuwne ramowe wyróżniają się komfortem użytkowania oraz zajmują mało miejsca. To jakie wybierzemy powinno więc zależeć przede wszystkim od naszych upodobań oraz stylu, w jakim urządzamy mieszkanie. Na szczęście, bardzo szeroki wybór frontów sprawia, że każdy z nas może znaleźć drzwi przesuwne, które spełnią wszystkie jego oczekiwania.