Komfort cieplny w domu to podstawa dla dobrego samopoczucia. Zazwyczaj pamiętamy o tym zwłaszcza w okresie zimowym, gdy przychodzi potrzeba ogrzania całej powierzchni użytkowej. A przecież właściwą temperaturę trzeba zachować w pomieszczeniach również w okresie letnim. 
 
Niektórzy używają do tego celu rozbudowanych klimatyzacji, składających się z rozbudowanych, wieloelementowych konstrukcji. Przynoszą one przyjemne orzeźwienie i sprawiają, że w domu panują optymalne warunki, nawet w trakcie największych upałów. 
 
Istnieje jednak jeszcze inne rozwiązanie, które zdobywa coraz większe uznanie użytkowników. Są to praktyczne klimatyzery. Co to takiego i dlaczego warto rozważyć wprowadzenie klimetyzerów do domowych wnętrz? 
 

Czym są i jak działają klimatyzery? 

Działanie klimatyzerów znacząco różni się od znanych wszystkim klimatyzacji. Urządzenia tego typu nie wykorzystują bowiem standardowego czynnika chłodniczego. W ich przypadku za obniżenie temperatury w pomieszczeniu odpowiada wkład, w którym znajduje się woda. Klimatyzer to urządzenie elektryczne z wentylatorem. Jego zadaniem jest zasysanie gorącego powietrza. Przechodzi ono następnie przez pojemnik z wodą, gdzie ulega schłodzeniu. Później jest wydmuchiwane do pomieszczenia w formie przyjemnej, delikatnej bryzy. Przy używaniu tego typu sprzętu nie potrzeba żadnych dodatkowych komponentów ani urządzeń, żeby zapewnić komfort i przyjemną temperaturę. 
 

Charakterystyka klimatyzerów – czy warto je stosować?

Klimatyzery cieszą się szczególną popularnością wśród osób szukających sposobu na szybkie i sprawne ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu, w których nie ma klimatyzacji. Urządzenia są niewielkie oraz bardzo praktyczne, a podczas chłodzenia nie doprowadzają do wysuszenia powietrza, jak bywa często w przypadku klimatyzacji. Łatwo można je przetransportować pomiędzy pokojami, co bywa chętnie wykorzystywane we wnętrzach używanych okazjonalnie, na przykład w domkach letniskowych. Są proste w obsłudze i nie wymagają skomplikowanego montażu. Wystarczy postawić je w miejscu, w którym chcemy obniżyć temperaturę, włączyć urządzenie do prądu i nacisnąć jeden przycisk. 
 
Klimatyzery nie zużywają zbyt wiele energii elektrycznej. Potrzebują jej bowiem wyłącznie do zasilania wentylatora, który wymusza cyrkulację powietrza. Pozwala to zatem uzyskać przyjemną temperaturę bez gigantycznych wydatków. Warto również pamiętać, że koszt zakupu energooszczędnych klimatyzerów, na przykład z oferty Econovli, jest zdecydowanie niższy niż przy standardowej klimatyzacji, w której do wysokiej ceny samego urządzenia trzeba jeszcze doliczyć koszt montażu. Urządzenia tego typu należą do najbardziej ekologicznych rozwiązań chłodniczych. Nie stosują bowiem chłodziwa, a stosowana w nich woda jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu. Klimatyzery są niezmiernie praktyczne i wygodne w obsłudze. Zwiększają komfort, generują niskie koszty oraz idealnie sprawdzają się w rozmaitych domowych przestrzeniach. 
 
Niestety, w przypadku tego typu urządzeń wydajność utrzymuje się na nieco niższym poziomie niż w przypadku zwykłej klimatyzacji. Ponadto nie mamy kontroli nad precyzyjnym sterowaniem temperaturą, co niektórzy uznają za główną wadę tego urządzenia. 
 

Klimatyzery – sposób na chłód do każdego domu 

Nie każdy chce lub może zainstalować w mieszkaniu lub domu klimatyzację. Zamiast niej można natomiast postawić właśnie na klimatyzery. Skutecznie obniżają temperaturę we wnętrzach, nawet w szczególnie upalne dni. Może zatem warto zainteresować się tego typu urządzeniami oraz wprowadzić je do domowych pomieszczeń – dla komfortu własnego i wszystkich domowników.