Pandemia koronawirusa powoli zaczyna wymuszać naturalne zmiany w aranżacji wnętrz biurowych. Duża część pracowników zaczęła pracę zdalną, rezygnując tym samym z przebywania w przestrzeni biurowej. Niektórzy powracają do pracy w nowym reżymie sanitarnym. Wiele zmian aranżacyjnych rozpoczęło się jednak już przed lock downem. Jest to coś naturalnego, że rozwiązania aranżacyjne stale podążają za potrzebami przeciętnego człowieka. Innowacje i nowe technologie zmieniają świat.
 

Czy biura znikną z przestrzeni życiowej? 

Ze względów bezpieczeństwa praca w trybie home office dla wielu osób stała się koniecznością. Ma to zarówno swoje wady, jak i zalety. Większa elastyczność pracy i oszczędność czasu pozwala na łatwiejsze wykonywanie swoich obowiązków. Jednocześnie stwarza bardzo poważne zagrożenie w postaci spadku efektywności pracy. Człowiek mimo wszystko jest osobą społeczną, najlepiej czuję się w interakcjach międzyludzkich. Brak bezpośrednich relacji, kontroli może przełożyć się na motywację do pracy. Dużo trudniej skupić się na powierzonych zadaniach, jeśli nie mamy wyznaczonej przestrzeni do pracy. Czasami biurko i zwykły komputer nie wystarczą.

 

Nowe podejście do aranżacji wnętrz w cieniu pandemii

Urządzając wnętrza, należy więc zrobić wszystko, aby podkreślić atuty pracy zdalnej w domu, a jednocześnie zapewnić, jak najlepsze warunki do efektywnej i wydajnej pracy. Trendy 2021 w aranżacji biur będą wiec wynikiem dostosowania się do nowych potrzeb. Podstawą w pracy będzie wygodny fotel oraz odpowiednio dostosowane biurko, którego często brakuje w warunkach domowych. Nie można zapominać również a odpowiednim oświetleniu czy przyjaznym wystroju. Kluczowe znaczenie ma też bezpieczeństwo. Praca nie powinna stwarzać niepotrzebnego ryzyka dla zdrowia i życia pracownika. Projektując wnętrze, trzeba więc uwzględnić dodatkowe wymagania sanitarne. Nie bez znaczenia ma również sama cyrkulacja powietrza, która ma być efektywniejsza.

Pod znakiem zapytania przejdzie również formuła open space, która była dotąd bardzo popularna. Pandemia koronawirusa może wymusić dzielenie otwartej przestrzeni na mniejsze powierzchnie. Takie, które, będzie o wiele łatwiej zdezynfekować czy przeorganizować. Naturalną konsekwencją tych zmian będzie pojawienie się większej ilości stanowisk pracy. Wiele projektantów zakłada, że wkrótce w biurach powstaną specjalnie wydzielone pomieszczenia, które będą eliminowały konieczność bezpośredniego kontaktu z klientami, w sytuacjach, gdzie jest to zbędne. Również zmienią się koncepcje pomieszczeń socjalnych. W jadalniach wspólny stół z pewnością zostanie zastąpiony przez małe stoliki, umożliwiające indywidualne spożywanie posiłków.

 

Wyposażenie nastawione na bezpieczeństwo

Konieczność dezynfekcji powierzchni roboczych wymusza zastosowanie materiałów, które będą bardziej odporne na działanie środków dezynfekcyjnych. Do łask powróci ecoskóra czy różnego rodzaju laminaty. Aby ułatwić pracownikom powrót do pracy w warunkach biurowych, pojawiają się propozycje wystroju, który będzie bardziej przypominał ten obowiązujący w warunkach domowych. Pracownicy po dużej przerwie z pewnością będą potrzebowali skutecznych argumentów i łagodnego przejścia do nowej rzeczywistości.