Luty to czas, w którym dobrze jest powoli zacząć myśleć o ogrodzie. To w tym miesiącu na dobre można rozpocząć hodowlę warzyw w namiocie, ale nie tylko. Jakie prace w ogrodzie w lutym należy wykonać, aby przez pozostałą częścią roku cieszyć się zdrowym i bujnym ogrodem? 
 

Śnieg – twój wróg i przyjaciel w jednym

W lutym często nie brakuje śniegu. Dlatego też należy na niego zwrócić uwagę. Przede wszystkim nie powinno się odśnieżać trawników czy usuwać go spod korzeni roślin. To on zapewnia im ochronę przed mrozami. Na dodatek zmrożona trawa jest bardzo podatna na różnego rodzaju złamania, przez co lepiej jej po prostu nie ruszać. Sprawa ma się inaczej z delikatnymi gałązkami niektórych roślin. Z nich lepiej strzepać mokry śnieg, który może je w bardzo łatwy sposób zniszczyć. 
 

Zaplanuj zakupy nasion i akcesoriów  

W lutym warto pomyśleć o rozplanowaniu rabat, a co za tym idzie: nad zakupem nasion oraz jednorocznych roślin. Do tego przydać się może internetowy sklep ogrodniczy. Wybór online jest znacznie większy, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać idealne odmiany roślin.

W tym czasie dobrze jest także dokonać inwentaryzacji posiadanego sprzętu. Warto sprawdzić, jakie elementy należy dokupić, a jakich mamy w nadmiarze. Pracy w ogrodzie w lutym jest niewiele, ale lepiej być gotowym na nadchodzący wielkimi krokami marzec.
Jakie nasiona można posadzić w lutym?

W lutym warto posadzić rośliny z tzw. piątki szklarniowej, czyli begonii stale kwitnącej, lobelii przylądkowej, petunii ogrodowej, szałwii błyszczącej i żeniszka meksykańskiego. W tym czasie można sadzić też m.in. aster chiński. Te jednoroczne rośliny powoli będą mogły zaczynać już wzrost. Mają one dość długi okres wegetacji, dlatego warto posadzić je na samym początku lutego. Ich nasiona można znaleźć w internetowym sklepie ogrodniczym.
 

Nie stosuj soli drogowej w ogrodzie!  

Jeśli nawierzchnia jest śliska, może kusić, by w ogrodzie rozsypać sól. Pod żadnym pozorem nie należy jednak tego robić. Może ona w bardzo negatywny sposób wpłynąć na rośliny i np. w pełni wypalić trawnik, który później może mieć problem z równomiernym odrośnięciem.

Niezależnie od pory roku, warto uważać na występujące w ogrodzie chemikalia. Mogą one mocno zniszczyć rośliny. Z tego powodu na trawniku nie powinno się wykonywać żadnych praw związanych z naprawą maszyn. 
 

Co robić, gdy przyjdzie odwilż? 

Gdy temperatury wzrosną powyżej zera należy podlewać gatunki zimozielone. Można też powoli zacząć robić porządki w rabatach, np. wycinając stare pędy i usuwając zbędne chwasty. W tym czasie dobrze jest też sprawdzić stan cebul i kłączy. Jeśli jakieś są przesuszone lub chore, należy wymienić je na nowe egzemplarze.
Zabierz się za odmładzanie drzewek!

Jeśli temperatury są plusowe, warto przejść także do pielęgnacji drzew. Można je podcinać, usuwać wyschnięte pędy i podjąć decyzje co do posadzenia kolejnych roślin. Prace w ogrodzie w lutym mogą być więc dość czasochłonne dla posiadaczy przydomowych sadów.

Wszystkie potrzebne narzędzia do takich działań można komfortowo zakupić w internetowym sklepie ogrodniczym.