Choć wydaje się, że mycie okien to dziecinne proste, choć nieco uciążliwe zajęcie, to rzeczywistość nie zawsze wygląda tak kolorowo. Szczególnie jeśli nie zna się kilku praktycznych wskazówek dotyczących najlepszej pory dla mycia okien, skutecznych środków do usuwania zabrudzeń na szybach lub po prostu nie posiada się myjki do szyb. 


Tradycyjne, domowe metody mycia okien trzymają się jeszcze nieźle, ale technologia ma również i tutaj coraz więcej do powiedzenia. Nie zaawansowana, ale na tyle skuteczna, aby szybko i bezproblemowo umyć szyby, nie pozostawiając przy tym ani jednej smugi. Jeśli mówimy o urządzeniach do mycia szyb, to coraz częściej myślimy o myjkach.

 

Kiedy najlepiej myć okna?

Zacznijmy jednak od tego, kiedy w ogóle najlepiej myć okna. Jak się okazuje, nie każda pora dnia się do tego nadaje. Co do regularności mycia okien oczywiście trudno się wypowiadać – wszystko zależy od indywidualnego uznania i stopnia zabrudzenia. Natomiast co do pory dnia można pisać o pewnych regułach. Po pierwsze, nie powinniśmy myć okien w pełnym słońcu. Pozornie sprzyjająca pogoda sprzyja wyłącznie powstawaniu smug, jako że woda pozostająca na szybkach po ich myciu szybciej wysycha. Dlatego w zależności od tego, na jaką stronę świata wychodzą nasze okna, będziemy je myć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Przyjmuje się, że optymalna pogoda do mycia okien to ciepły, ale nie gorący dzień z lekkim zachmurzeniem, przy temperaturze powietrza od 10 do 22 stopni Celsjusza.

Nie trzeba chyba dodawać, że mycie okien podczas mrozów również jest niewskazane. Szybko zamarzająca na szybach woda z detergentem wygląda nieestetycznie, pozostawiając widoczne smugi. Choć i tutaj niektórzy starają się przechytrzyć pogodę, stosując płyn do samochodowych spryskiwaczy na zimę. 

 


Mycie okien – plusy i minusy domowych środków

Czym myć okna? Wykorzystanie płynu do spryskiwaczy to właśnie jeden z domowych sposobów na czyste okna. Jednym z popularniejszych sposobów na czyste okna bez smug jest również wykorzystanie wody z octem, który pomaga pozbyć się tłustych plam na szybach i zapobiega powstawaniom smug. Problemem może być natomiast jego charakterystyczny, mocny zapach, który z kolei można próbować zneutralizować za pomocą odrobiny soku z cytryny.

Kolejnym przykładem skutecznego mycia okien jest dodanie do wody gliceryny. Można ją kupić bez recepty w każdej aptece, jest ona również składnikiem płynów do zmiękczania tkanin czy wspomnianych płynów do samochodowych spryskiwaczy. Również alkohol etylowy pomoże umyć okna bez smug, jednak w tym przypadku należy szczególnie uważać na uszczelki, które przed myciem szyb trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

 

Myjka do okien – szyby bez smug

Jak myć okna bez smug? Najlepszym jednak sposobem na szybkie i efektywne mycie okien, bez pozostawiania żadnych smug na szybie, jest oczywiście myjka do okien. Sprzęt renomowanej firmy Kärcher będzie służył przez lata. W dodatku zajmuje bardzo niewiele miejsca i można go schować dosłownie wszędzie.

 


Jak umyć okna za pomocą specjalnego sprzętu? Sposób działania myjki do okien Kärcher jest bardzo prosty – zasysa ona brudną wodę z okna do specjalnego pojemnika, nie pozostawiając przy tym żadnych smug i zabrudzeń na szybie. Jest to bardzo wygodne urządzenie do mycia okien, gdyż poprzez manewrowanie (ruchy w dół i w górę przy delikatnym przyciskaniu myjki do szyby) można dotrzeć nawet w trudne dostępne miejsca. Również okna ze szprosami nie są żadnym problemem dla myjek. Pamiętać trzeba również o tym, że za pomocą myjki możemy umyć także lustra oraz płytki – jej przeznaczenie nie jest zatem ograniczone do samych okien.

 

Jaką myjkę do okien wybrać?

Przy wybieraniu odpowiedniej myjki do okien należy zwrócić uwagę na specyfikację.

Korzystając z myjek elektrycznych, niezwykle ważna jest praca baterii. Zwykle akumulator do myjki ładuje się około czterech godzin, natomiast czas pracy nie powinien być krótszy niż pół godziny – przy wysokiej efektywności myjki w zupełności wystarczy to, aby umyć szklarnię, a co dopiero wszystkie okna w domu.

Przyjrzyjmy się również wadze myjki i rączce. Aby praca z urządzeniem była komfortowa, myjka nie powinna ważyć więcej niż 700-800 g, a rączka musi mieć ergonomiczny kształt.

Warto również zwrócić uwagę na ilość i rodzaj akcesoriów, które zwykle są dołączona do myjek. Wiadomo, że im jest ich więcej i są bardziej zróżnicowane, tym łatwiej będzie nam dotrzeć w trudno dostępne miejsca (dużo dodatków ma model Kärcher WV 5 Premium – zestaw Non Stop oraz WV 6 + KV 4 Premium Home Line).

Pozostaje jeszcze cena – tu niekoniecznie warto oszczędzać, zwłaszcza że sprzęt z górnej półki nie kosztuje wcale tak dużo. Bardzo dobrą myjkę do okien Kärcher można kupić już do 500 zł (model WV 1 + KV 4). Poprawnie użytkowana i regularnie czyszczona (bo jeśli myjka zaczyna zostawiać smugi, to nie problem ze sprzętem – trzeba ją po prostu wyczyścić) posłuży co najmniej kilka lat.

Widzimy więc, że myjką do szyb można zastąpić cały sprzęt do mycia okien (ale też luster oraz płytek), który zresztą nie zawsze gwarantuje pozostawienie szyb bez smug. Na pewno za to gwarantuje nieco gimnastyki, podczas gdy myjka pracuje praktycznie sama.