duże przeszklenia

Powiększają optycznie wnętrza, wpuszczają do nich mnóstwo światła, nadają im lekkości i nowoczesnego sznytu. Mowa o dużych przeszkleniach, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Jeśli planujemy wielkoformatowe okna, na naszej liście zakupów powinny znaleźć się także odpowiednie osłony. Podpowiadamy, jakie warto wybrać, aby zapewnić sobie prywatność i pożądaną temperaturę powietrza.  
 
Dzięki dużym oknom możemy spoglądać na zewnątrz i podziwiać piękne widoki. Jeśli wychodzą na ogród lub taras, mamy wrażenie bliskości z naturą. Czujemy się spokojni i zrelaksowani, a nasze cztery kąty wypełnia naturalne światło, które pozytywnie nas nastraja.

Warto jednak pamiętać, że pomieszczenia z dużymi przeszkleniami zdecydowanie szybciej się nagrzewają latem i ochładzają zimą. Dodatkowo odsłonięte wnętrze domu może przyciągać ciekawskie spojrzenia sąsiadów i przechodniów. Odpowiedzią na te problemy są właściwe osłony okienne. Poniżej dzielimy się wskazówkami, które ułatwiają ich dobór. 
 

Jak wybrać odpowiednią osłonę dużego okna?  

Decydując o osłonach do dużych przeszkleń, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest umiejscowienie okien. Jeśli znajdują się w sypialni, powinniśmy zwrócić uwagę na stopień zaciemnienia, jaki mogą zapewnić. W salonie istotną kwestią może być z kolei regulacja poziomu nasłonecznienia. Spożywając posiłki w części jadalnej, warto mieć jednocześnie zapewnioną prywatność i dostęp do naturalnego światła. W pokoju dziecka lepiej postawić za to na osłonę, która nie gromadzi kurzu, eliminując ryzyko wystąpienia alergii.  
 
Zastanówmy się również nad stopniem ochrony przed niechcianym wzrokiem, na jakim nam zależy. Jeśli nasz dom znajduje się w sporej odległości od innych budynków, być może większe znaczenie niż ograniczenie przejrzystości szyb będzie mieć dla nas bezpieczeństwo. Weźmy pod uwagę także rozmiar pomieszczenia. Niektóre osłony montuje się bezinwazyjnie w oknie, a inne pozostają nieco oddalone od ściany, w związku z czym zajmują więcej przestrzeni we wnętrzu.  
 
Warto uwzględnić również kwestie estetyczne. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy wystrój okien ma odgrywać istotną rolę w pokoju. Część osłon dyskretnie wpisze się w każdą aranżację, a pozostałe będą przyciągać wzrok. W dalszej części artykułu przybliżamy właściwości najpopularniejszych rozwiązań. 
 

Dyskretne i praktyczne żaluzje  

Swój triumfalny powrót przeżywają aktualnie żaluzje, które królowały we wnętrzach w latach 90. ubiegłego wieku. Nie bez powodu, gdyż stanowią jedną z najbardziej funkcjonalnych osłon. Pozwalają kontrolować zarówno natężenie, jak i kierunek wpadającego światła. Blokując dopływ promieni słonecznych, ograniczamy także nagrzewanie się pomieszczenia.

Żaluzje zbudowane są z wąskich lameli, najczęściej wykonanych z drewna, bambusa lub aluminium w wybranym kolorze. Dzięki temu można znaleźć idealne wykończenie każdego wnętrza. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które chcą osłonić duże okna w domu urządzonym w nowoczesnym stylu.
Rolety zewnętrzne, czyli kompleksowa ochrona

Jeśli poszukujemy skutecznego zabezpieczenia przed słońcem, hałasem oraz wścibskimi spojrzeniami, warto postawić na rolety zewnętrzne. Ich zalety nie kończą się na wspomnianych cechach. Takie osłony wpływają również korzystnie na efektywność energetyczną. Dzięki nim latem do budynku nie dostaje się nadmiar ciepła, a zimą dom wolniej się wychładza. Rolety zewnętrzne stanowią także dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniami, co może być istotną informacją dla osób mieszkających na odludziu.

Montuje się je na elewacji, w związku z czym nie rzucają się w oczy, gdy jesteśmy wewnątrz. W zależności od preferencji, mogą być zwijane za pomocą sznurka, taśmy lub silnika. Do wyboru są różne wersje kolorystyczne, dzięki czemu można dopasować odcień rolet zewnętrznych do barwy budynku.
 

Plisowane rolety – słońce pod kontrolą  

Jeżeli chcemy cieszyć się naturalnym światłem dziennym bez obaw o rażące promienie słońca, warto zainteresować się roletami plisowanymi. Ich największym atutem jest fakt, że można je płynnie regulować od góry i dołu, dzięki czemu harmonijkowa przesłona znajduje się na pożądanej wysokości. Nie musimy więc całkowicie zaciemniać wnętrza, aby zapewnić sobie prywatność.

Plisowane rolety przykręca się do listwy przyszybowej lub montuje bezinwazyjnie w szybie za pomocą haczyków. Mogą być wykonane z materiału o różnym stopniu przezroczystości. Są więc świetnym wyborem zarówno dla osób, które marzą o delikatnym, rozproszonym świetle, jak i tych poszukujących pełnej intymności. Takie rolety wyróżniają się również długą żywotnością i odpornością na blaknięcie. Poza tym zapewniają doskonałą izolację termiczną, czyniąc dom bardziej ekologicznym.
 

Zasłony – tradycja w nowoczesnym wydaniu  

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do osłonięcia dużych okien wykorzystać klasyczne zasłony. Do wyboru mamy wszelkie materiały i odcienie, co pozwala wnieść wraz z nimi lekkość lub szyk do wnętrza. Zwiewne tkaniny delikatnie rozproszą światło, a ciężkie zaciemnią pomieszczenie, dobrze je izolując. W zależności od sytuacji, możemy zasłony związać, podpiąć lub swobodnie puścić, tworząc wyjątkową kompozycję. To nie tylko osłona przed ostrym słońcem i nieproszonymi spojrzeniami, ale również przytulna ozdoba.

Chcąc skorzystać z zalet więcej niż jednego rozwiązania, można zawiesić zasłony tuż obok rolet czy żaluzji. Listewki pozwolą nam wówczas precyzyjnie dozować ilość wpadającego światła i czuwać nad temperaturą powietrza. Dzięki miękkim tekstyliom stworzymy za to wymarzoną atmosferę w pokoju.

Podczas wyboru osłon do dużych przeszkleń mamy sporą swobodę. Współcześnie na rynku dostępne są funkcjonalne rozwiązania, które odpowiadają na wszelkie potrzeby. Z łatwością dopasujemy konkretny model również do stylu, w jakim pragniemy urządzić wnętrze. Najważniejsze, aby dobrze przemyśleć swoją decyzję, dzięki czemu przebywanie w pomieszczeniu ze „szklaną ścianą” będzie prawdziwą przyjemnością. 
 

Autorką artykułu jest Natalia, redaktorka bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien