Żyrandol odgrywa bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrza, a jeśli jest dobrze dopasowany, może całkowicie odmienić wystrój i nadać mu zupełnie nowy charakter. Czym się kierować, wybierając konkretny model? Dla wielu osób głównym wyznacznikiem jest styl - takie podejście ma sens, gdyż minimalistyczne lub bogato zdobione lampy pasują do bardzo różnych pomieszczeń. To jednak nie jedyny ważny aspekt. Poznaj je wszystkie.

1. Styl lampy

2. Żyrandol a kwestie techniczne

3. Ilość źródeł światła

Możliwości doboru są bardzo szerokie. Sklep z lampami oferuje coś i dla miłośników nowoczesnych, prostych form, i dla fanów efektu glamour.

Styl lampy

Dobrze dobrany żyrandol potrafi wprowadzić do wnętrza efekt wow lub umniejszyć ostateczne wrażenie. Wiele zależy od tego, w jakim będzie stylu. Lampy dostępne są w wielu różnych formach, kształtach, kolorach i wielkościach, a każdy detal ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim kluczowa jest wielkość i materiał, z którego wykonano konstrukcję. Zbyt duży wariant zdominuje i przytłoczy aranżację, zaś mały zniknie w natłoku innych produktów i dekoracji.

Spory jest wybór żyrandoli w nowoczesnej formie. Najczęściej wykonuje się je w całości z metalu lub dodając do konstrukcji szkło. Cechą wyróżniającą jest przede wszystkim prostota i minimalizm. W zależności od dominanty pomieszczenia dopasuj konstrukcje w różnych kolorach, modele chromowane lub reflektorki sufitowe. Jeśli stawiasz na wybór w stylistyce klasycznej lub retro, wybieraj w asortymencie żyrandoli klasycznych, z abażurami lub kloszem, albo świecznikowych nawiązujących do wzornictwa minionych epok. Styl loft z kolei niejako determinuje wybór modeli industrialnych.

Żyrandol a kwestie techniczne

Niemniej istotne są parametry techniczne, na przykład dopasowanie żyrandola do wielkości pomieszczenia. W małych pokoikach sprawdzają się przede wszystkim kompaktowe wymiary, w dużych śmiało montować można nawet żyrandole trzyramienne. W przypadku większego salonu czy jadalni warto też zrezygnować z jednego modelu na rzecz kilku mniejszych, na przykład ulokowanych nad stołem lub centralnie. Zastanów się także, w jakim kierunku skierowane powinny być klosze: te zamocowane ku górze optycznie wydłużają wnętrze, a ku dołowi - doświetlą poziome powierzchnie.

Ilość źródeł światła

Duże pole do popisu w wielu pomieszczeniach - od kuchni po sypialnię - daje światło punktowe. Górne oświetlenie warto więc uzupełnić dodatkowym, o nieco delikatniejszym efekcie: kinkietami, lampami stojącymi, spotami i reflektorkami.