Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj zapraszamy gości, spotykamy się całą rodziną, aby odpocząć i razem spędzić czas. Chcąc stworzyć odpowiedni klimat, musimy dobrać odpowiednie dodatki. Nie bez znaczenia są firanki, które decydują o tym jak będzie prezentowało się okno. Sprawdźmy, jakie firanki wybrać.

Nowoczesna, tradycyjna, gładka a może w kwieciste wzory? Firanki do salonu są bardzo różne. Ich wybór z pewnością uzależniony jest od różnych czynników: wielkości pomieszczenia, jego stylu czy naszego gustu. Nie bez znaczenia jest również kolor mebli oraz nasłonecznienie. Firanka i zasłonka muszą również współgrać ze sobą.

Styl salonu

Wybierając firankę do salonu, powinniśmy kierować się stylem, w jakim zastało urządzone pomieszczenie. W skandynawskich wnętrzach królują proste, długie firany. Jeśli stawiamy na klasykę, nie powinniśmy się bać kwiatowych wzorów. Ciekawą propozycją do salonu w stylu romantycznych są kolorowe firanki w kwiaty.

 


Wielkość salonu

Jeżeli mamy do dyspozycji mały salon z niewielkimi oknami, warto wybrać długie do samej podłogi firanki. Powiększą one optycznie okno, naturalnie je wydłużając. Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie listwy na całej szerokości ściany. W oknie umieszczamy firany a po bokach dekoracyjne zasłony. Nie bez znaczenia jest również materiał. Jeśli zależy nam, aby do wnętrza docierało jak najwięcej światła, warto wybrać firanki z lekkich, prześwitujących materiałów. Idealnie sprawdzi się delikatny woal czy etamina.

Funkcjonalność ozdób okiennych

Jakie firanki wybrać do salonu? Każda ozdoba okienna czy to firanka, czy zasłonka będzie pełniła określoną funkcję. Wiele osób przypisuje firance funkcję dekoracyjną. Owszem na pewno będzie upiększać nasze wnętrze, ale nie można również zapominać o funkcji ochronnej. Firanka, zasłonka skutecznie chroni wnętrze przed ostrymi promieniami słonecznymi oraz bardzo często ogranicza pole widzenia wścibskich sąsiadów. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na przezroczystość firany.

Najlepiej również kupić takie firanki, których nie trzeba będzie prasować. Świętnie sprawdzą się firanki wykonane z grubszego, cięższego materiału. Pod wpływem własnego ciężaru ulegają wygładzeniu, wystarczy tylko, że bezpośrednio po praniu, jeszcze wilgotne rozwiesimy je w pionie. Tutaj mowa oczywiście o żakardach. Podobne właściwości będą miały markizety czy różnego rodzaju firanki siateczkowe.

Idealny kolor firanek do salonu

Biel jest bardzo uniwersalna, z pewnością będzie więc pasowała do każdego wnętrza. Pozwoli ona na dowolny dobór zasłonek. Można oczywiście przełamać monochromatyczność panującą we wnętrzu, wybierając firanę z kolorowych tkanin. Czasami też wystarczy, że firanę białą bądź z ecru upniemy wraz z kolorystycznym akcentem np. wstęgą, aby uzyskać ciekawy efekt.

Jeżeli wiesz już, jaka firana zagości w Twoim salonie, nie zapomnij również o akcesoriach do upinania. Tkaninowe czy sznurkowe podwiązki, haczyki pomogą idealnie zawiesić firankę w oknie. W ten sposób uzyskamy eleganckie i przytulne wnętrze, do które będzie się chciało wracać.