Chwila nieuwagi podczas mycia okna, czy działalność zwierząt domowych sprawiają, że szyba w oknie może zostać porysowana. Również właściciele witryn sklepowych lub dużych okien tuż przy ulicy często zmagają się z problemem uszkodzonych szyb. Powstałe mniej lub bardziej przypadkowo uszkodzenia szpecą całość, więc warto zabrać się za ich naprawę. Wiele osób po prostu wymienia okno, ale czy to jedyny sposób na usunięcie zniszczeń? Zobacz czy polerowanie szyb się opłaca?

Renowacja szyb okiennych – kiedy się przydaje?

Wymiana skrzydła w dużym oknie, wymiana szkła witryny sklepowej czy porysowanej szyby na fasadzie budynku to niewątpliwie bardzo duże koszty i duża ilość pracy. Jednak jeśli nasza szyba nie została uszkodzona w dużym stopniu, jak np. rozbicie, istnieje szansa na jej renowację za pomocą polerowania.

Profesjonalne usługi polerowania szyb pozwalają usunąć nawet głębokie zarysowania na szkle. Dzięki temu możemy uniknąć kosztownej i pracochłonnej wymiany okna lub witryny.

Na czym polega polerowanie szyb okiennych?

Zabieg polerowania szyb najczęściej wykonują firmy wyspecjalizowane w tej branży. Cały zabieg zaczyna się od zeszlifowania pierwszej warstwy. Przygotowuje to szybę do następnych etapów, czyli nałożenia pasty polerskiej i wypolerowania jej aż do usunięcia rys na szkle. Na sam koniec dodatkowo wygładza się całość, aby zapewnić szybie jeszcze większą przejrzystość.

Amatorzy po całym procesie mogą pozostawić widoczne ślady po polerowaniu – szkło jest wówczas bardziej matowe w miejscu zabiegu od całej reszty. Taki efekt nie przytrafi się jednak specjalistom, zatem warto wybrać sprawdzoną firmę. Cały proces nie stanowi żagrożenia dla konstrukcji szyby, ponieważ tylko niewielka jej część jej szlifowania podczas procesu renowacji.

Polerowanie szyb czy wymiana na nową?

Niektóre osoby wolą wymienić szybę na nową, nie trudząc się poszukiwaniem firmy oferującej polerowanie szkła. Warto jednak pamiętać, że sprowadzenie szklarza, demontaż starej witryny oraz wykonanie nowej zajmują naprawdę dużo czasu. Usunięcie niedoskonałości za pomocą szlifowania zajmuje zaś maksymalnie kilka godzin – zależy to od rozmiaru uszkodzeń. Większość napraw nie wymaga również wyjęcia całej szyby, a zabieg da się bezproblemowo przeprowadzić na miejscu. Wyjątkiem od tej reguły są uszkodzenia bezpośrednio przy ramie okiennej. Zatem decydującym czynnikiem może okazać się koszt całej operacji.

Ile kosztuje polerowanie okna w celu usunięcia rys i zabrudzeń?

Cennik polerowania szyb okiennych zaczyna się od około 50-60 złotych za powierzchnię wielkości ok. 20x30 cm (źródło: polerowanie-szyb.pl). Im większy obszar renowacji szyby, tym niższa cena. Dla porównania, polerowanie przedniej szyby samochodowej kosztuje ok. 250 złotych. Łatwo więc policzyć ile będzie nasz kosztowało polerowanie szyby okiennej. Jeśli porysowany obszar jest niewielki, wynajęcie firmy zajmującej się polerowaniem będzie opłacalne. Również w przypadku dużych (a zarazem drogich) szyb okiennych lub dużych przeszkleń budynku, polerowanie okazuje się opłacalnym wyborem, pozwalającym uniknąć kosztownej wymiany szyby na nową.

Usuwanie zabrudzeń z szyby to uciążliwy proces, dlatego warto zlecić go profesjonalistom. Dzięki ich pracy nie musisz wymieniać całej witryny – wystarczy w odpowiednim miejscu ją wypolerować.