Wiosna to czas, kiedy właściciele ogrodów muszą zakasać rękawy i zabrać się do pracy. To właśnie o tej porze roku trzeba wykonać pewne działania, dzięki którym później przez cały sezon będzie można cieszyć się na przykład bujnym, zielonym trawnikiem, w który tak miło wsunąć stopy o poranku. To również moment na przycinanie drzew i krzewów, pielęgnację roślin i sadzenie ich w tych miejscach, w których zaplanowało się coś jednorocznego.

Wiosenne prace w ogrodzie

Piękny i zadbany trawnik to marzenie wielu właścicieli posesji. Niestety nie zawsze uda się je spełnić, bo czasami trawnik wysycha, pojawia się na nim sporo miejsc, w których trawa jest brązowa, a przez darń przebija ziemia. Nie pomaga nawet dosiewanie trawy. Warto zdawać sobie sprawę, że najważniejsze działania związane z utrzymaniem trawnika trzeba wykonać wczesną wiosną. To właśnie w kwietniu lub w maju, w zależności od pogody, wykonuje się tak zwaną wertykulację trawnika. Jest to dosyć męcząca praca polegająca na tym, że z powierzchni trawnika usuwa się stare i obumarłe części roślin, a darń odpowiednio się nacina specjalnymi maszynami, tak by do korzeni trawy trafiło jak najwięcej wody. Taką wertykulację trawnika można wykonać przy pomocy nowoczesnych urządzeń. Często tę opcję posiadają kosiarki akumulatorowe. Warto dowiedzieć się wcześniej, czy wybrany model pozwala wertykulować trawę, zanim dokona się zakupu.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Wczesną wiosną trzeba również przyciąć drzewa oraz krzewy. To istotne działania, dzięki którym nie tylko formuje się wygląd krzewów i drzewek, ale również wpływa na przykład na ich owocowanie i kwitnienie. Najlepiej uzbroić się w naprawdę ostry sekator oraz odrobinę wiedzy, ponieważ trzeba widzieć, jak ciąć, aby nie uszkodzić zbytnio rośliny. W przypadku niektórych gatunków ciąć można mocno, ponieważ przyrosty w kolejnym sezonie będą i tak ogromne. Należy usuwać wszystkie obumarłe części roślin, ciąć powyżej pączków, z których wyrosną kolejne pędy. W ten sposób nawet mocno przecięta roślina po chwili zmobilizuje się do wypuszczenia nowych liści i będzie prezentować się doskonale.

Sadzenie roślin jednorocznych

Wiele ogrodów zorganizowanych jest zgodnie z planem, który zakłada, że poszczególne kwiaty i krzewy będą kwitły w kolejnych miesiącach, dzięki czemu przestrzeń będzie prezentować się wspaniale przez cały sezon. Część roślin musi być wsadzona w danym roku. To gatunki jednoroczne, które nasadza się wczesną wiosną oraz ewentualnie wczesnym latem. Warto zaplanować, jakie kwiaty mają zasilić ogród w danym sezonie i kupić je wcześniej, by przyjęły się i pięknie ukwieciły przestrzeń.