Każdy chciałby, żeby jego dom i ogród prezentowały się zgodnie z najnowszą modą. To oczywiste! Dlatego też zastanówmy się nad tym, jakie rodzaje oświetlenia są najmodniejsze w 2021 roku i co warto mieć na swoim ogrodzie. Czym oświetlić taras?

Słupki ogrodowe

Jest wiele różnych rodzajów oświetlenia ogrodowego, ale w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się właśnie słupki. Są to niewielkie lampki wbijane w ziemię. Najczęściej są one zasilane dzięki baterii słonecznej. Dzięki temu nie trzeba prowadzić do nich okablowania i rozkopywać ogródka, a żadna instalacja nie jest potrzebna. Wystarczy tylko wbić słupek w wybranym przez siebie miejscu. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę to fakt, czy jest ono odpowiednio nasłonecznione. Bardzo dobrą praktyką jest także dbanie o czystość panelu zbierającego energię słoneczną. W tym celu wystarczy po prostu regularnie ją przecierać. Dzięki temu można wspierać pełną wydajność baterii oraz przedłużyć ich żywotność. Solarne słupki ogrodowe sprawdzą się właściwie w każdym ogrodzie - niezależnie od jego wielkości i kształtu.

Latarenki do ogrodu

Bardzo modne w tym roku są też latarenki ogrodowe. Nawiązują one do stylu boho i vintage, choć zdarzają się też modele zdecydowanie bardziej egzotyczne np. przypominające chińskie lampiony. Latarenki bardzo często są podwieszane. Można zamocować je na dachu werandy, altany lub pergoli. Są też wbijane latarenki, które podobnie jak słupki umieszcza się w gruncie. Takie oświetlenie ogrodowe jest niezwykle subtelne, ale też skuteczne. Wprowadza ono do ogrodu klimat tajemniczości i aurę magi. Latarenki doskonale sprawdzają się na imprezy pod chmurką. Dają one światło, ale nie jest ono też na tyle silne, by kogoś raziło lub rozpraszało. To bardzo modny gadżet na imprezy. Czasami latarenki łączone są ze sobą w formie girland lub łańcuchów. Dzięki temu prezentują się one jeszcze lepiej. Mogą też stanowić świetne tło do zdjęć.

Punkty świetlne na ziemi

Kolejną bardzo ciekawą propozycją są także lampki w formie punktów świetlnych. Nie mają one ozdobnych kloszy. Przypominają swoim kształtem bardzo duże gwoździe, tylko w miejscu "łebka" mają LEDy. Takie punkty doskonale sprawdzają się przy wytyczaniu i oświetlaniu dróżek i ścieżek. Pozwalają one na dobre ich doświetlenie. Dzięki temu są one bezpieczne, bo są dobrze widoczne, ale równocześnie w reszcie ogrodu panuje romantyczny półmrok. Takie lampy sprawdzą się przede wszystkim na dużych powierzchniach, na których można pozwolić sobie na oświetlenie wyłącznie ścieżek.