Styl skandynawski, obecny w trendach od kilku już sezonów, cechuje przede wszystkim minimalizm. Warto zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania strefy przechowywania w salonie na to, by ograniczyć ilość bibelotów czy innych przedmiotów, które rzucając się w oczy, zburzą koncepcję pomieszczenia rodem ze Skandynawii. Projektanci mebli zadbali jednak o to, by przy zachowaniu nieco surowego designu produktów do salonu, uwzględnić także aspekt praktyczny. 

Naucz się zwracać uwagę na detale aranżacyjne!

Uwielbiamy ozdoby! Nawet przy konieczności ograniczenia dodatków zawsze znajdzie się miejsce na położenie kolejnej doniczki, figurki, ramki ze zdjęciem. O ile ewentualnie łatwiej byłoby zrezygnować z powyższych akcesoriów, a o tyle przedmioty codziennego (czy inaczej ujmując - regularnego) użytku po prostu muszą pozostać w pomieszczeniu. Chcąc jednak wpisać się w minimalizm, warto po pierwsze zastanowić się, czy faktycznie ich obecność akurat w salonie jest potrzebna, a kolejno podczas zakupów nabywać meble o specyficznych cechach.

Skandynawowie słyną z umiłowania mebli o prostych kształtach, a więc pozbawionych zdobień, skomplikowanych form czy faktur. Cechą charakterystyczną są też delikatne uniwersalne barwy – biel i szarość, często w towarzystwie równie neutralnych ścian i podłóg. Wysokie nóżki i proste klamki wieńczą listę.

Nowoczesny salon stworzony na miarę potrzeb

W sytuacji, gdy salon stanowi miejsce przyjmowania gości, które jednak od czasu do czasu musi przeobrazić się w sypialnię, nie wolno pominąć zaproszenia do wnętrza sofy. Ta w stylu skandynawskim – na przykład na wysokich nogach, niejednokrotnie pod siedziskiem mieści schowek, choćby na sporadycznie wyjmowane koce czy poduszki. Maksymalnie dużo miejsca w meblach minimalistycznych znaleźć można także w:

- komodach wysokich i niskich o pojemnych szufladach,

- szafach raczej wysokich, niż głębokich,

- meblościankach wszelakiego typu.

Alternatywą dla meblościanek są meble modułowe w skandynawskim designie. Są nie tylko gustowne, ale przede wszystkim można je stworzyć samodzielnie. Na bazie wpisujących się w design z północy Europy propozycji, istnieje opcja swobodnego modyfikowania szafek czy półek w szafie. Oczywiście celem, który tu przyświeca, jest zoptymalizowanie projektu pod ilość i rodzaj przechowywanych w tej strefie elementów, w sposób, który zapewni ich ukrycie. Szukając tego rodzaju zestawów meblowych warto odwiedzić profesjonalny i sprawdzony sklep meblowy, a gdy liczy się również przystępna cena, idealnym miejscem będzie https://marketmeblowy.pl


Nie zapomnij, że salon to przede wszystkim miejsce wypoczynku!

Salon, skoro ma sprzyjać gromadzeniu gości oraz zachęcać do spędzania tam czasu wolnego, musi zapraszać konsekwentnie zrealizowanym projektem wnętrza - w tym kontekście wnętrza skandynawskiego. Jak jednak połączyć ową minimalistyczną koncepcję z zagospodarowaniem schowków? Pomysłów jest kilka.

- Pufy pełnią funkcję siedzisk, ale pod wiekiem kryją niemały schowek.

- Stoliczek kawowy, choć nie należy do specjalnie masywnych mebli, to jednak za sprawą pomysłowego projektanta może poszczycić się obecnością choćby niewielkiej szufladki – przyda się na piloty.

- Konsola, która najczęściej nie pełni konkretnej funkcji, poza staniem pod ścianą ''na wszelki wypadek'', w stylu skandynawskim zaopatrzona może być w niewielką wysuwaną część, w sam raz na dokumenty czy czasopisma.

Nie trzeba być geniuszem, by zauważyć, że kilka detali sprytnie wpisanych w meble skandynawskie totalnie poszerza możliwość zagospodarowania strefy przechowywania. Dodatkowo ten charakterystyczny minimalizm optycznie zmniejsza ilość mebli w salonie, pozostawiając ogrom przestrzeni do schowania pościeli, ręczników, stosu dokumentów. Ot - taki trik!