Pokój dziecka to pomieszczenie, które jest poddawane najczęstszym metamorfozom. Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby Twojej pociechy oraz jej upodobania. Aby za każdym razem nie trzeba było robić generalnego remontu czy wymieniać wszystkich mebli, możesz spróbować odświeżyć wystrój wnętrza. Użyj w tym celu dobrych tkanin, a efekt będzie spektakularny!

Jaką tkaninę wybrać do pokoju dziecka?

Zazwyczaj w pierwszym odruchu sięgamy po tkaniny, kierując się ich kolorem oraz wzorem. Tymczasem w wyborze tekstyliów dla najmłodszych kluczowe jest sprawdzenie, że produkty spełniają normy i są bezpieczne w użytkowaniu. Zwróć uwagę na oznaczenia zastosowane przez producenta – certyfikat Oeko-Tex potwierdza najwyższą jakość wykonania zgodnie z obowiązującymi normami. Równie ważne są takie parametry jak:

  • trudnopalność,
  • odporność na wybarwienia, mechacenie i piling,
  • zastosowanie ekologicznych tuszów do tworzenia nadruków.

To szczególnie ważne w sytuacji, gdy z tkaniny chcesz uszyć kocyk, poduszkę lub pościel, z której dziecko będzie korzystało na co dzień (materiał w bezpośrednim kontakcie z wrażliwą skórą).

Jak dopasować tkaninę do sypialni dziecięcej?

Ogromny wybór tkanin do sypialni dziecięcych sprawia, że masz przed sobą kilka, a nawet kilkanaście interesujących produktów. Wtedy rodzi się pytanie, który z nich będzie najlepiej pasował do odcienia ścian, stylu pomieszczenia, rodzaju mebli i wreszcie wzbudzi sympatię głównego zainteresowanego.

Podjęcie decyzji ułatwią Ci próbniki tkanin. Są one udostępniane przez sklepy z tekstyliami – solo lub w pakietach. W ten sposób zamówisz interesujące Cię materiały i na żywo porównasz je oraz dotkniesz. Wzorniki obejmują niewielkie fragmenty pochodzące z jednej lub różnych kolekcji. Są sprzedawane w standardowych wersjach albo składają się z tkanin wybranych przez klienta.Tkaniny, które skradną serca dzieci i rodziców

Czas przejść do konkretów, czyli przeanalizowania najmodniejszych trendów, które obowiązują obecnie w urządzaniu pokojów dla dzieci. Trzeba uwzględnić wiek małego lokatora - inne motywy sprawdzą się u niemowlaka (i tu jeszcze rodzic ma decyzyjny głos), a inne u przedszkolaka i nastolatka. Najlepiej jednak w każdym przypadku wybieraj materiały o neutralnej, stonowanej kolorystyce – pastele są nie tylko modne, ale też ponadczasowe i wpływają pozytywnie (wyciszająco) na dziecko korzystające z sypialni.

Jeżeli chodzi o motywy na tkaninach to najpopularniejsze są nadruki:

  • ze zwierzętami,
  • baśniowe (księżniczki, jednorożce),
  • z ulubionymi bohaterami (misie),
  • z balonami,
  • z samochodzikami i domkami,
  • geometryczne.

Tkaniny dziecięce występują w bardzo bogatej palecie kolorów i wzorów, dlatego z łatwością znajdziesz ten, najlepiej pasujący do stylu pokoju, ale też temperamentu dziecka czy jego sympatii. Pamiętaj, aby przy wyborze sprawdzać jakość materiałów, od razu odrzucając te pozbawione certyfikatów czy testów.

Dostosowuj też rodzaj produktu do zamierzonego projektu krawieckiego. Inne sprawdzą się podczas szycia zasłonek, a inne przy projektowaniu pościeli do łóżeczka. Różnica jest przede wszystkim w parametrach technicznych materiału (gramatura, ścieralność, dodatkowe funkcje).