Mieszkanie w stylu loftowym to świetny pomysł na urządzenie przestronnego wnętrza, które posłuży nam przez wiele lat. Styl loft, zwany również indystrialnym nawiązuje do przestrzeni starych pofabrycznych budynków. Jest na tyle unikatowy i oryginalny, że trudno przejść obok niego obojętnie. Świetnie sprawdzi się zarówno w eleganckich apartamentach, prywatnych mieszkaniach, jak i tych przeznaczonych pod wynajem. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się styl loftowy i jaki powinien być wystrój loftowy. 
 

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

W latach 50 ubiegłego wieku pojawił się trend nadawania nowego życia przestrzeniom industrialnym, w efekcie czego stare hale produkcyjne, fabryki, magazyny zmieniały się w miejsca spotkań społeczności artystycznej. Duża przestrzeń dawała nieograniczone możliwości aranżacyjne, nawet przy niewielkim budżecie.

Obecnie wnętrza w stylu loft odznaczają się surowym i chłodnym klimatem. Króluje tutaj prostota, minimalizm i oszczędność form. Otwarte pomieszczenia są dobrze oświetlone, co nadaje określonego klimatu. Sam styl występuje w dwóch wersjach. Odmianę w wersji soft możemy spotkać w zwykłych mieszkaniach czy apartamentach inspirowanych stylem pofabrycznym. W wersji hard widoczny jest w lokalach użytkowych.

Pomieszczenia wzorowane stylem loftowym obfitują w materiały konstrukcyjne takie jak: beton, cegła czy drewno. Cegły na ścianie są odpowiednio wyeksponowane i przynajmniej jedna ze ścian pozostawiona jest w stanie surowym. Rury, grzejniki czy inne elementy instalacyjne są dobrze widoczne. W tego rodzaju pomieszczeniach można spotkać gołe belki sufitowe, antresole o metalowych poręczach i ramach. We wnętrzu dominują kolory szarości, czernie, beże oraz biel.


Meble w stylu loftowym

Styl loftowy to również meble. To one nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru oraz podkreślaną jego indywidulany charakter. Najlepiej sprawdzają się meble loftowe o prostym kształcie. W sklepie strongtree.pl znajdziemy bogaty wybór różnych modeli mebli i dodatków w tym stylu.

Wszystkie pomieszczenia wymagają przemyślanego wystroju zarówno w kwestii doboru mebli, jak i detali. Chcąc uzyskać określony efekt, należy przede wszystkim zachować konsekwencję podczas urządzania wnętrza. Salon w jasnych kolorach dobrze jest przełamać ciemniejszymi barwami – brązu lub czerni. Perfekcyjnie nadają się w tym celu meble na metalowych stelażach.

Meble industrialne łączą w sobie motywy drewniane z metalem. Ich konstrukcja jest prosta i pozbawiona zdobień. Dzięki temu idealnie współgrają z surowością aranżacji oraz jej przemysłowym klimatem. Wbrew obawom meble tego rodzaju odznaczają się wysoką jakością. Wyglądają elegancko i zapewniają pełen komfort użytkowania.

Stolik, stół loft to oryginalny, niebanalny i wręcz unikatowy dodatek, który jest obowiązkowym elementem we wnętrzu przemysłowym. Idealnie podkreśli charakter nowoczesnego wnętrza. Proste, minimalistyczne wzornictwo oraz surowy design to cechy charakterystyczne mebla. Prosta forma przełamywana jest niepowtarzalnym wyglądem usłojenia naturalnego drewna. Obok stołu nie może zabraknąć krzeseł pofabrycznych. Odpowiednio wyprofilowanie będą niezwykle funkcjonalne i wygodne.

W stylu loftowym nie ma w nich ściśle wydzielonych pomieszczeń. Dzięki temu uzyskuje się wrażenie, że są one większe niż w rzeczywistości i bardziej przestronne. W takim wnętrzu oprócz stołu, stolika loft nie może zabraknąć również szafek. Najczęściej osadzone są one na wspornikach krzyżujących się na kształt litery X lub utworzone z metalowego stelaża.