Ogrzewanie domu z wykorzystaniem czystej energii pozyskanej ze środowiska naturalnego jest dziś jak najbardziej możliwe. Ciepło z fotowoltaiki w nowoczesnych systemach grzewczych może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnie znanych instalacji grzewczych. Jak z sukcesem ogrzać dom czystą energią? Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury naszego wpisu. Warto! 
 

Koszt ogrzewania fotowoltaiką

Inwestując w zakup i montaż nowoczesnej instalacji PV można tylko zyskać. W takim przypadku bowiem koszty ogrzewania generować będzie wyłącznie pobór energii elektrycznej. Czy jednak sama instalacja fotowoltaiczna wystarczy, by z sukcesem ogrzać dom?

Okazuje się, że niezbędny będzie także dodatkowy element całego systemu grzewczego. Do najczęściej wybieranych zaliczyć należy pompę ciepła. To właśnie zestaw pompa ciepła + panele fotowoltaiczne sprawdzi się najlepiej! Co najważniejsze zaś - wybór nowoczesnego systemu grzewczego pozwala korzystać z darmowego ogrzewania oraz gwarantuje szybki zwrot poniesionych kosztów inwestycyjnych. Dodatkowo jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym, a na realizację tej właśnie inwestycji można uzyskać dofinansowanie z różnych źródeł.

Ogrzewanie fotowoltaiką - najważniejsze zalety

Do niekwestionowanych korzyści związanych z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej zaliczyć należy możliwość uniezależnienia się od stale drożejących kosztów powszechnie znanych paliw kopalnych. Warto rzecz jasna wspomnieć też o ogromnej wygodzie eksploatacyjnej oraz bezobsługowości instalacji PV. Jeśli zastanawia nas zaś to, czy fotowoltaika ogrzeje dom, mamy doskonałą wiadomość.

Oczywiście, że ogrzeje. Wystarczy jednak połączyć ją z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym. Specjaliści z branży są jednak zgodni co do tego, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z połączenia funkcjonalności fotowoltaiki z pompą ciepła. Więcej na temat efektywności nowoczesnej instalacji PV dowiedzieć się można, odwiedzając stronę: https://n-energia.pl/ogrzewanie-domu-fotowoltaika/. Warto!

Od czego zależy efektywność ogrzewania fotowoltaiką?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o spełnieniu przez ogrzewanie z fotowoltaiki swojego zadania, będzie moc samej instalacji. Czy to wszystko? Jak się okazuje - niekoniecznie. Niezwykle istotna jest również jakość ocieplenia budynku - jasne pozostaje to, że im nowsze materiały zostały zastosowane, tym więcej ciepła może pozostać we wnętrzu danego obiektu.

Bardzo ważną kwestią pozostaje też to, że nowoczesna instalacja PV z powodzeniem sprawdzi się jako źródło ogrzewania także zimą. W zależności od regionu Polski szacowane generowanie energii elektrycznej wynosi na każdy 1 kWp od 900 do nawet 1200 kWh. Taka wartość jest wystarczająca, aby zaspokoić wszystkie potrzeby 3- lub nawet 4-osobowej rodziny.

Fotowoltaika i pompa ciepła to liczne korzyści

Połączenie instalacji PV z pompą ciepła jest inwestycją godną zainteresowania. Nie dość bowiem, że samodzielnie wytwarza się prąd i ciepło, to do tego można realnie zadbać o środowisko naturalne. Warto też podkreślić, że pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, w wodzie lub powietrzu. Aby mogła skutecznie działać, wymaga zasilania energią elektryczną. Z

kolei panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd, który jest nie tylko darmowy, ale również ekologiczny. Niemałe są również oszczędności finansowe związane z kosztami samego montażu takiego hybrydowego systemu grzewczego. Instalatorzy zajmujący się montażem fotowoltaiki często oferują również kompleksowe usługi w zakresie montażu pompy ciepła.

Dodatkowo, stawiając na duet pompy ciepła z instalacją PV zwiększa się stopień wykorzystania na własne potrzeby całej energii elektrycznej, która jest produkowana. Inwestycja tym samym staje się jeszcze bardziej opłacalna, także w perspektywie długookresowej, a użytkownicy i inwestorzy zarazem, nie muszą ponosić strat związanych z oddawaniem nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci. Tak dzieje się w przypadku montażu pompy ciepła, która służy również do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Ponadto należy też zauważyć, że wybór tego hybrydowego systemu grzewczego wiązać się będzie nie tylko z korzyściami dla portfela, ale również z korzyściami dla środowiska naturalnego. Energia elektryczna i cieplna wytwarzana z OZE nie będzie wiązać się z emisją szkodliwych substancji do środowiska.

Słowem podsumowania

W nowoczesnym budownictwie świetnie sprawdzi się ciepło pozyskiwane z fotowoltaiki w połączeniu z pompą ciepła. Warto jednak jeszcze przed budową wymarzonego domu zdecydować się na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie instalacji grzewczej.

Wykorzystanie najwyższej jakości komponentów podczas budowy domu zwiększy efektywność ogrzewania przy udziale OZE. Warto promować działania proekologiczne i ekonomiczne zarazem. To się opłaca, bo teraz fotowoltaika sprawdzi się także przy ogrzewaniu domu o powierzchni 100 m2!