Co wpływa na niepowtarzalny charakter wnętrza? Czy jest to forma, odpowiednie proporcje, dodatki a może konkretny styl? W jaki sposób doświadczeni projektanci wnętrz budują w mieszkaniach swoich klientów unikalny klimat, którego nie znajdziesz nigdzie indziej? My znamy na to odpowiedź! 

Sekretem wnętrz „z duszą” - takich, które po przekroczeniu wejściowego progu urzekają nas swoim oryginalnym charakterem, jest umiejętność łączenia różnorodnych stylów, polegająca na twórczej zabawie formą, kolorem, fakturą czy printem. Poznaj sprawdzony przepis na eklektyczne wnętrza i dowiedz się, jak zbudować wyjątkowy charakter w swoim domu!

Eklektyzm we wnętrzach – po czym go poznasz?

Minimalistyczne wnętrze z akcentami typowymi dla stylu glamour, gdzie dominuje nowoczesność formy, przełamana loftową, ażurową ścianką lub charakterystycznym retro klimatem w postaci musztardowego wypoczynku na niskich nóżkach? Czemu nie! Eklektyzm we wnętrzach nie zna granic. Główną zasadą, którą należy kierować się przy aranżacji wnętrza, jest postawienie na tło i akcenty. W tym przypadku tłem przestrzeni stanie się jeden, dominujący motyw, a akcentami elementy charakterystyczne dla innych stylów.

Przykładem takiego wnętrza może być surowy klimat industrialnego loftu przełamany ciepłymi odcieniami stylu skandynawskiego, takimi jak np. słoneczna żółć lub butelkowa zieleń, oraz elementami vintage, które tchną do aranżowanej przestrzeni duszę. Przedmioty takie jak gramofon na drewnianej komodzie, gitara na ścianie czy wygodny fotel uszak skutecznie ocieplą wnętrze, nadając mu jednocześnie inspirującego oraz unikalnego charakteru. Kochasz jeździć rowerem? Twoja pasja może stać się efektowną ozdobą Twojego salonu! Stylowa szosówka na ścianie wypełni pustą przestrzeń, a Ty pożegnasz się z dylematem, gdzie trzymać swój rower zimą.

Jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości w województwie wielkopolskim? Sprawdź gotowe mieszkania w Stęszewie.

Gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością – eklektyczne wnętrza

Bardzo często spotykanym duetem we wnętrzach jest łączenie prostych form z tradycyjnymi elementami. W jaki sposób przełamać nowoczesną konwencję, aby jednocześnie uniknąć we wnętrzu wrażenia chaosu? W tej sytuacji z pomocą przychodzi kontrapunkt, który skutecznie zróżnicuje styl aranżowanej przestrzeni i nada jej charakter. To może być mahoniowe pianino lub stylowy stół, który pamięta ubiegłą epokę, lampa z abażurem czy lustro w pozłacanej ramie. Za kontrapunkt idealnie sprawdzą się również kolonialne dodatki jak duża skrzynia, antyczny globus lub dywan w zwierzęce printy.

Ta sama zasada działa również w drugą stronę. Retro wnętrze dopełnią skandynawskie, łagodne, pastelowe barwy, miękkie kanapy czy niskie stoliki kawowe na cienkich, loftowych nóżkach. Coraz częściej spotykanym trendem we wnętrzach jest też sztukateria, zarówno ścienna, jak i przysufitowa. Przybiera ona m.in. formy gzymsów, pilastrów czy listew, świetnie prezentujących się w każdym wydaniu. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie rozety sufitowej na ścianie. Sztukateria wprowadzi do nowoczesnej przestrzeni namiastkę klasycznego, eleganckiego charakteru, który skutecznie dopełni całościowy obraz eklektycznych wnętrz Twojego mieszkania.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl