Przygotowanie domu do sprzedaży odgrywa istotny wpływ na cenę, jaką uzyskamy ze sprzedaży oraz na sam czas transakcji. Nieruchomość może posiadać świetną lokalizację i dużą wartość rynkową, jednak bez odpowiedniego zaaranżowania nie zainteresuje potencjalnych klientów. Dlatego jeszcze przed stworzenie oferty i wykonaniem zdjęć, warto przygotować dom do sprzedaży.

Home staging - przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Home staging zajmuje się profesjonalnym przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży tak, aby jak najlepiej podkreślić zalety danego wnętrza. Dzięki temu zwiększa się wartość rynkowa i pozyskuje się większą liczbę klientów w maksymalnie, jak najkrótszym czasie. Usługi home stagingu wiążą się z dodatkowym koszami. Jeśli nie stać nas na dodatkowe wydatki, albo zwyczajnie chcemy osiągnąć jak największe zyski ze sprzedaży, warto samodzielnie zainteresować się technikami home stagingu.

Przygotowanie przedpokoju i korytarza

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, z którym zatknie się potencjalny kupujący podczas oglądania domu. Już od progu warto zadbać o należyty porządek i właściwy zapach. Należy dobrze przewietrzyć wnętrze przed wizytą i usunąć wszelkie zbędne rzeczy z przestrzeni. Dotyczy to szczególnie butów, kurtek czy płaszczy, których zbyt duża ilość nadawałaby tylko zbędnego chaosu wnętrzu. Koniecznie należy zadbać o czystość lustra i właściwie oświetlenie, które optycznie powiększy wnętrze.

Aranżacja łazienki

Podstawowym błędem, jaki popełniają sprzedający, jest pozostawienie kosmetyków w łazience. Zaburza to całą przestrzeń i mimowolnie kieruje wzrok kupującego na niepotrzebne detale. Bezwzględnie należy usunąć wszelkie kosmetyki, szczoteczki czy chemię użytkową z pola widzenia. Warto zainwestować w komplet pasujących do siebie akcesoriów łazienkowych np. mydelniczkę, kosz na śmieci czy kubek. Takie elementy dekoracyjne nadadzą pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. Ograniczamy również ilość ręczników oraz rzeczy użytku osobistego typu szlafroki, koszulki nocne itp. Łazienka powinna wyglądać, jak gdyby co dopiero wprowadziliśmy się do świeżo wyremontowanego mieszkania.

Przygotowanie salonu

Salon to wizytówka całego domu. Nie powinno zabraknąć w nim funkcjonalnych mebli: wygodnej sofy, stolika kawowego czy szafki pod telewizor. Meble nie powinny być zniszczone. Warto zainwestować w ich wymianę lub odrestaurować, aby prezentowały się efektownie. Duży wybór znajdziemy na: https://allegro.pl/kategoria/meble-522.  Należy pozbyć się wszelkich osobistych akcentów we wnętrzu tj. rodzinnych pamiątek, fotografii czy innych przedmiotów o szczególnym sentymencie. Kupujący oczekuje gotowej przestrzeni, którą sam będzie mógł zagospodarować według własnego uznania. Koniecznie zadbajmy o wygląd okna. Efektownie prezentuje się zamaskowany karnisz na całą długość ściany z długim zasłonami i białymi firankami. Możemy pokusić się również o galerię plakatów w czarnych ramkach z białym passe-partout.

Sypialnia

Przygotowując sypialnie do sprzedaży, również musimy zadbać o właściwy porządek w pomieszczeniu. Pozostawione elementy mogą tylko rozpraszać. Wszelkie dekoracje w sypialni muszą mieć charakter bezosobowy. Home staging stawia na takie dodatki, które są na tyle uniwersalne, że podobają się jak największej ilości osób. Warto zadbać również o stan materaca w sypialni. Odkształcony, brudny czy niewygodny materac może zniechęcić kupującego. Wielu kupujący zwraca bowiem uwagę na wygodę i funkcjonalność łóżka. Idealny materac kupimy na: https://allegro.pl/kategoria/sypialnia-materace-20292.

Konieczna będzie również odpowiednia aranżacja łóżka. W bardzo łatwy sposób można zwiększyć atrakcyjność pomieszczenia, dodając kilka poduszek na łóżku i układając na kołdrę dwa pledy, jak ma to miejsce w hotelowych apartamentach. Warto wykorzystać podobny trik, przygotowując sypialnie do sprzedaży.

Kuchnia

Kuchnia to serce każdego domu, nie można zapomnieć również o jej odpowiednim o przygotowaniu. Może się bowiem okazać, że to ona będzie decydować o ewentualnym zakupie przez kupującego. Kuchenka, zlew oraz blaty powinny być czyste i uporządkowane. Najlepiej ukryć puszki, słoiki, czy garnki, to nada wnętrzu większej przestrzeni. Wyjątkiem jest komplet pojemników do kawy, herbaty, czy cukru, który posiada walory dekoracyjne. Pięknie prezentują się we wnętrzu świeże zioła, niewielkie kwiaty ozdobne czy świeże owoce w półmisku.

Otoczenie domu

Nie można zapomnieć również o ogrodzie. To on stanowi miejsce relaksu i odpoczynku dla całej rodziny. Może stanowić też główny atut nieruchomości. Bezwzględnie należy skosić trawnik, pozbyć się chwastów, przyciąć drzewa i krzewy. Jeśli to możliwe zadbajmy o meble ogrodowe. Warto, aby w ogrodzie stał dobrze dobrany komplet wypoczynkowy, kojarzący się z wypoczynkiem i relaksem. Pomocne podczas przygotowań mogą okazać się produkty z https://allegro.pl/kategoria/ogrod-1532.

Drobne naprawy

Warto pomyśleć o szczegółach, które uzupełnią całość. Zwróćmy uwagę na kwiaty w poszczególnych pomieszczeniach. Mieszkanie przygotowane do sprzedaży musi być pozbawione również usterek. Należy więc wcześniej wykonać wszelkie drobne naprawy. Meble i inne elementy wyposażenia wnętrza powinny być zadbane. Warto sprawdzić, czy działają podstawowe elementy tj.: włączniki, krany, spłuczki itp. Ładny zapach i odpowiednia atmosfera w domu może zrobić na potencjalnym kliencie duże wrażenie. A oto właśnie chodzi, aby klient zachwycił się wnętrzem.