Ładna dekoracja okna jest bardzo ważna dla tego, jak ogólnie prezentuje się wnętrze. Firanki oraz zasłony nie tylko regulują dostęp światła słonecznego do wnętrza, ale też chronią dom przed niepożądanym wzrokiem osób z zewnątrz.

Nie da się jednak ukryć, że dbanie o ładny wystrój to spore zadanie. Sporo osób wybiera zatem teraz firanki, których nie trzeba prasować, ponieważ są wygodnym rozwiązaniem wymagającym zdecydowanie mniej pracy. Które modele sprawdzą się najlepiej dla osób, które chcą uniknąć prasowania firanek? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Firany do salonu bez prasowania

Prasowanie firanek to czasochłonne i trudne zadanie. Firanki są duże, zwykle wykonane z niezwykle delikatnych tkanin, więc operowanie żelazkiem, tak, by nienagannie je wyprasować, a przy tym wszystkim nie uszkodzić struktury tkaniny, jest naprawdę trudne. Zamiast stresować się i złościć podczas prasowania, lepiej wybrać firanki, których prasować nie trzeba. Firany do kuchni czy salonu, które świetnie wyglądają w wielu różnych wnętrzach, bez względu na styl ich aranżacji, to tak zwane makarony. Te firanki charakteryzują się tym, że są wykonane z wielu delikatnych sznureczków, które mają długość aż do samej ziemi. Mogą być ozdobione za pomocą koralików lub innych aplikacji. Prezentują się wyjątkowo ciekawie, można wybrać grubość sznureczków w zależności od własnych preferencji. To firanki, które wywołują efekt wow we wnętrzu, jednocześnie świetnie chronią przestrzeń przed nadmiarem światła.

Firanki siatkowe

Dobry sklep z firanami ma również w swojej ofercie kolejny rodzaj produktu, który absolutnie nie wymaga prasowania. To firanki siatkowe, które mogą różnić się w zależności od modelu strukturą i grubością. Pięknie prezentują się w wielu różnych wnętrzach, szczególnie w tych, które urządzone są w stylu klasycznym, eleganckim, śródziemnomorskim. Takie firanki można kupić w wielu różnych wzorach, a nawet kolorach. Można zdecydować się na firany w śnieżnej bieli, jak też kremowe, beżowe, ecru.

Firanki żakardowe

Żakardowe firanki to zdecydowanie grubsze firany, które tkane są z tkanin w ciekawy, mocny i wyrazisty wzór. Świetnie prezentują się we wnętrzach, w których stawia się na mocne akcenty w oknach. Takie firanki, ze względu na to, że mają raczej grubszy i sztywny materiał, nie wymagają prasowania. Ewentualne zagniecenia na tkaninie, które mogą pojawić się na przykład wtedy, gdy firankę wypierze się w zbyt wysokiej temperaturze, tak naprawdę nie są widoczne ze względu na gęstość wzoru.