Wiele osób narzeka na problemy ze snem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Kluczowe będzie wobec tego znalezienie pierwotnej przyczyny niewysypiania się i wyeliminowanie jej, aby odzyskać dobre samopoczucie i zdrowie. 

Deprywacja snu to poważny problem, wpływa negatywnie na sferę psychofizyczną, przyczynia się też do rozwoju wielorakich schorzeń. Już nawet jedna nieprzespana noc odbija się niekorzystnie na organizmie, dlatego nie należy tego bagatelizować.

Jakie są przyczyny niewyspania?

Każdy potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania kilku godzin snu dziennie. Niestety wiele osób boryka się z problemami z zasypianiem czy nawet bezsennością. W przypadku chronicznego niedoboru snu trzeba liczyć się z pogarszającym się zdrowiem i pojawieniem się rozmaitych problemów. Tak naprawdę to nie liczba przespanych godzin jest kluczowa, a jakość snu. Jeśli będzie spało się nieprzerwanie przez siedem czy nawet sześć godzin, bez żadnych zakłóceń, można liczyć na wstanie wyspanym i pełnym energii, w dobrym humorze. Nie brakuje osób, które nawet po dziewięciu czy większej liczbie godzin nadal czują zmęczenie i trudno im normalnie funkcjonować. Przyczyn zaburzonego snu może być wiele, nierzadko wynika to z prowadzonego trybu życia i przepracowania. Stresowi towarzyszy często uczucie lęku, co wręcz uniemożliwia zaśnięcie lub mocno je utrudnia. Niektóre osoby przesiadują do późna przed telewizorem, smartfonem czy komputerem, a urządzenia te emitują niebieskie światło zaburzające produkcję hormonu snu. Wolą poświęcić czas na rozrywkę czy obowiązki dnia codziennego zamiast na sen.

Objadanie się na noc i nieprawidłowo zbilansowana dieta również mogą spędzać sen z powiek, podobnie jak nadmierny wysiłek fizyczny czy jego brak. Niektóre choroby również przyczyniają się do problemów ze snem i bezsennością. Powodami zaburzonego snu może być bezdech senny, nykturia, bóle reumatyczne, schorzenia żołądkowo-jelitowe, stosowanie niektórych leków. Zaburzenia o podłożu psychologicznym czy neurologiczne również mogą być źródłem problemów z bezsennością.

Jakie są skutki niewyspania się i jak temu przeciwdziałać?

Niewysypianie się to prosta droga do chronicznego zmęczenia, częstych bólów głowy, uczucia rozdrażnienia. Zaburzenia snu powodują uczucie senności, potrzebę drzemek w ciągu dnia. Problemem staje się częste wybudzanie się, pogarsza się też koncentracja. Zwiększa się ryzyko nadwagi i otyłości, cukrzycy, chorób jelit, objawów podobnych do schizofrenii, nowotworów, chorób otępiennych, schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Mając problemy z zasypianiem i ciągłością snu, warto zadbać o odpowiedni materac dopasowujący się do kształtu ciała i zapewniający właściwą jego pozycję. Spać powinno się w ciemnym, cichym i wywietrzonym pomieszczeniu. Należy zjeść lekkostrawną kolację, na co najmniej trzy godziny przed pójściem spać. Warto wziąć ciepłą kąpiel, sięgnąć po zioła i olejki eteryczne pomagające się zrelaksować, pomedytować lub poczytać książkę.