Współczesne możliwości pozwalają nadać wybranemu tworzywu praktycznie każdy kształt.

Współczesne możliwości pozwalają nadać wybranemu tworzywu praktycznie każdy kształt. Innowacyjne rozwiązania, stosowane w nowoczesnych maszynach sprawiają, iż bez problemu możliwa jest obróbka materiałów, niezależnie od charakteru. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod może być frezowanie CNC.

Czym jest frezowanie CNC?

Wiele firm oferuje swoim klientom usługi z zakresu obróbki tworzyw – np. metali kolorowych, stali, drewna lub materiałów sztucznych. Wykonywanie czynności tego typu możliwe jest przy udziale profesjonalnych maszyn. Oczywiście niezbędne jest kompetentne zaplecze techniczne, które posiada wiedzę nie tylko odnośnie obsługi maszyny, ale również obrabianego materiału. Właściwości tworzywa odgrywają istotną rolę, ponieważ wpływają na łatwość wykonania usługi. Frezowanie CNC pozwala wykonać obróbkę skrawaniem, dzięki czemu materiał przyjąć może wybraną formę. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych metod, dzięki czemu bardzo często wykorzystywana jest przez firmy specjalizujące się w usługach tego typu. Maszyny precyzyjnie wykonują każdy ruch, dzięki czemu możliwe jest stworzenie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Niezwykle ważne jest zachowanie wszelkich względów bezpieczeństwa, tak aby realizacja przebiegła spokojnie i dokładnie. Pracownicy powinni być zatem kompetentni oraz odpowiednio wyszkoleni – jedynie wówczas zniwelowane jest ryzyko nieoczekiwanego zagrożenia. Sterowanie urządzeniem odbywa się przy udziale najnowszych technologii, jednak nie oznacza to, iż nie jest konieczne wyszkolenie kadry pracowniczej. Maszyna wykonuje ruch obrotowy, tym sposobem materiał przyjmuje określoną formę. Pomimo, iż proces frezowania jest pracochłonny, efekt finalny spełnia wszelkie wymagania.

Łączenie tworzyw

Innym rodzajem obróbki materiałów jest spawanie aluminium. Zazwyczaj firmy realizujące usługi z zakresu frezowania, posiadają również stanowiska spawalnicze. Robot tego typu umożliwia z niezwykłą dokładnością i powtarzalnością wykonać seryjną produkcję elementów z aluminium. Proces spawania jest wydajnym sposobem, dzięki czemu powszechnie wykorzystywany jest przez wiele podmiotów. Na uwagę zasługuje również doskonała jakość spoin, które nie niszczą się wraz z upływem czasu. Oczywiście w tym przypadku ważna jest także wiedza odnośnie właściwości aluminium. Robot spawalniczy jest w stanie poradzić sobie ze stalą węglową, nierdzewną bądź aluminium. Usługa realizowana jest metodami MIG/MAG standard i pulse. Kolor tworzywu nadany może być natomiast poprzez lakierowanie proszkowe.