Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, iż żyje nam się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Na przykład za sprawą inteligentnych rozwiązań możemy kontrolować otoczenie naszej posesji, jednocześnie zyskując pewność, że jest ona bezpieczna nawet wtedy, kiedy przebywamy daleko. Jednym ze sposobów na realizację tego celu są inteligentne drzwi. 
 

Korzyści z posiadania inteligentnych drzwi

Z jakiego powodu inteligentne drzwi są tak ważne? Przede wszystkim stanowią one idealne rozwiązanie dla osób zapominalskich. Każdemu z nas zdarzają się czasami wątpliwości co do tego, czy aby na pewno zamknęliśmy drzwi wychodząc z domu czy też nie. Posiadacze inteligentnych drzwi nie muszą martwić się tym problemem, gdyż można je ustawić w taki sposób, by automatycznie zamykały się po opuszczeniu przez nas domu lub też po upływie określonego czasu.

Część z nas również często gubi klucze, co wiążę się z niemożnością ponownego wejścia do miejsca zamieszkania. Producenci inteligentnych drzwi znaleźli na to doskonałe rozwiązanie. Będąc właścicielem tego typu rozwiązań wcale nie musisz nosić ze sobą kluczy. Wystarczy, że będziesz miał przy sobie telefon z zainstalowaną, zintegrowaną z zamkiem do drzwi aplikacją mobilną, za pośrednictwem której otworzysz drzwi. Możesz tego dokonać nawet zdalnie na przykład gdy jesteś w pracy, a Twoje dziecko da Ci znać, że stoi przed drzwiami. Inteligentne drzwi (w zależności od rodzaju zamontowanego w nich zamka) można także otwierać za pomocą klawiatury numerycznej, karty magnetycznej czy też breloka.

Inteligentne drzwi przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo domowników. W sytuacji, gdy wiesz, że o danej godzinie danego dnia nikogo nie powinno być w domu, a nagle dostajesz powiadomienie na telefon o otwarciu drzwi – wiesz, że do wewnątrz dostała się osoba niepowołana i możesz szybko na to zareagować.

Jak inteligentne drzwi mogą być otwierane

Nieco wcześniej wspomniano o otwieraniu inteligentnych drzwi za pomocą aplikacji, breloka, klawiatury numerycznej lub karty magnetycznej. Teraz zostaną opisane mechanizmy za to odpowiadające oraz wynikające z ich użytkowania korzyści

Odpowiednia aplikacja umożliwia zdalne otwieranie (i zamykanie) drzwi nawet wówczas, gdy jesteśmy daleko od domu. Dodatkowo informuje ona użytkownika o otwarciu drzwi, co może okazać się niezwykle przydatne jeśli chcemy wiedzieć czy dziecko wróciło do domu (lub czy jest w nim ktoś, kogo nie powinno tam być). Karta magnetyczna jest rozwiązaniem stosowanym najczęściej w hotelach. Użytkownik nie musi się martwić w przypadku zagubienia karty, gdyż wówczas wystarczy, że wpisze kod utraconej karty z pamięci i wprowadzi nowy kod. Dobre rozwiązanie stanowi także klawiatura numeryczna z racji tego, iż możemy wpisać kod do otwarcia zamka z pamięci, co ogranicza ryzyko dostania się do środka kogoś, kto na przykład odnajdzie zagubiony przez nas klucz od dom.