Jeśli decydujemy się na remont, w 85% przypadków oznacza to malowanie ścian i sufitów – wynika z raportu przygotowanego przez Fixly i Kantar. Jak pokazują statystyki, Polacy przeprowadzają prace remontowe raz na kilka lat, w związku z czym często decydują się na diametralną zmianę kolorystyki, np. z butelkowej zieleni na biel. To duże wyzwanie dla wykonawcy! Okazuje się jednak, że wystarczą odpowiednia technika i dopasowane produkty, aby szybko i skutecznie przemalować ściany z ciemnego koloru na jasny i osiągnąć naprawdę dobry efekt. Sprawdź, czego potrzebujesz i jak to zrobić.

Jak przemalować ściany z ciemnego koloru? Zacznij od przygotowań

Jeśli chcesz pomalować ciemną ścianę na jasny kolor, najpierw musisz dokładnie przygotować podłoże. Inaczej intensywny odcień może być widoczny nawet spod kilku warstw jasnej farby.

Najpierw sprawdź, w jakim stanie są stare powłoki malarskie. Jeżeli zauważysz, że są słabo przyczepne do podłoża, usuń je. Zrobisz to za pomocą szlifierki elektrycznej, najlepiej zintegrowanej z odkurzaczem budowlanym, aby nie zapylić zbytnio pomieszczenia. Kolejny krok to dokładne odpylenie, odkurzenie ścian. Następnie, jeżeli to konieczne, użyj środka grzybobójczego lub – jeśli nie widać śladów pleśni i grzybów – po prostu umyj ściany. Użyj do tego ciepłej wody i mydła malarskiego, a w ostatnim etapie – samej czystej wody. Poczekaj, aż ściany całkowicie wyschną. Teraz zajmij się naprawianiem ubytków za pomocą masy szpachlowej lub sięgnij po gładź i wyrównaj powierzchnię. Przeszlifuj ściany, usuń pył i na koniec dokładnie zagruntuj podłoże wedle wskazówek na opakowaniu.

Tak wygląda procedura w przypadku zniszczonych powierzchni. Jeżeli jednak są w stosunkowo dobrym stanie, usuwanie poprzednich powłok oczywiście nie jest konieczne. Wystarczy, że odkurzysz ściany i dokładnie je umyjesz. Ewentualne drobne uszkodzenia możesz naprawić przy użyciu szpachlówki. Pamiętaj, aby na koniec zagruntować te naprawiane fragmenty podłoża.

Przemalowanie ścian z ciemnego koloru na jasny – tylko z dobrą farbą

Jako wykonawca na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, jak wiele zależy od produktu wybranego do malowania. Tym bardziej, jeśli przed Tobą wyzwanie w postaci pomalowania ciemnej ściany na jasny kolor. Potrzebujesz farby o doskonałym kryciu – dzięki której osiągniesz zadowalający efekt, nie dokładając kolejnych i kolejnych warstw. Jednym z polecanych produktów, który na pewno poradzi sobie z tym zadaniem, jest farba Dulux Professional Latex 4 Premium White, charakteryzująca się 100-procentowym kryciem na prawidłowo przygotowanym podłożu. Dzięki niej pomalujesz ściany z ciemnego koloru na biało w zaledwie dwóch warstwach.

Przemaluj wnętrze z ciemnego koloru na jasny – krok po kroku

Przemalowanie ścian z nasyconego koloru na bardzo jasny nie przysporzy Ci kłopotów, jeśli tylko będziesz postępował według opisanej poniżej procedury. Oczywiście poszczególne czynności mogą różnić się w zależności od produktu wybranego do malowania. Dlatego dokładnie czytaj informacje zamieszczone na etykiecie oraz w karcie technicznej farby. Poza tym pamiętaj, że kluczowy jest etap przygotowania ścian do malowania.

Malowanie zacznij od jednego z narożników pomieszczenia. Maluj jedną metodą malarską, ponadto nachodzącymi na siebie pasami i nie dopuszczając do wyschnięcia krawędzi nakładanej warstwy. Nie wykonuj miejscowych poprawek, zamiast tego – jeśli uznasz to za konieczne – nałóż jeszcze jedną warstwę produktu.

Do całkowitego pokrycia ciemnego koloru wystarczą Ci dwie warstwy dobrze kryjącej farby. Jeżeli jednak pierwotny kolor jest wyjątkowo intensywny, zanim zaczniesz malowanie właściwe, najpierw nałóż warstwę podkładową. Zazwyczaj tę rolę spełnia farba wybrana do malowania właściwego, jednak rozcieńczona odpowiednią ilością wody.

Malowanie ciemnych ścian? To skomplikowane tylko w teorii. W praktyce zupełnie nie musisz się obawiać, że prace zajmą Ci więcej czasu, niż założyłeś. Wystarczy, że wybierzesz dobre produkty i odpowiednio przygotujesz ściany do pracy.