Marmur już od wieków wykorzystywany jest w budownictwie m.in. jako materiał dekoracyjny. Doskonale sprawdza się jako ozdoba wnętrz – nadaje pomieszczeniom luksusowego, a zarazem eleganckiego charakteru. Ponieważ właściwie nigdy nie wychodzi z mody i jest dostępny w wielu kolorach, warto rozważyć wprowadzenie go do swojego domu lub mieszkania.

Skąd pochodzi marmur?

Najbardziej znane na świecie są z pewnością marmury pochodzące z toskańskiego miasteczka Carrara. Idealnie białe lub białe z szarymi żyłkami i niewielkimi przebarwieniami są ze względu na swój kolor chętnie wykorzystywane nie tylko w budownictwie, ale też rzeźbiarstwie. To właśnie z marmuru kararyjskiego powstały sławne rzeźby Michała Anioła. Chociaż wielu osobom marmur kojarzy się z białym kamieniem, może on mieć różne barwy, a więc błękitną, czerwoną, żółtą czy czarną, a kolor zależny jest od jego składu. Warto wiedzieć, że w Polsce także występuje marmur, ale można go znaleźć tylko w Sudetach. Do naszego kraju marmur sprowadzany jest z różnych miejsc na świecie – Włoch, Hiszpanii, Turcji czy Indii. Wiele osób decyduje się na marmurowe wykończenia w swoim domu ze względu na elegancki efekt.

W jakich wnętrzach sprawdzi się marmur?

Marmur może kojarzyć się z luksusem i przepychem, dlatego pierwsze skojarzenie to często wystrój glamour. Wykonane z naturalnego kamienia podłogi czy ściany mogą jednak świetnie prezentować się w dowolnej aranżacji, wystarczy tylko dobrać kolor marmuru do wystroju. Ten materiał doskonale wygląda w łazience, kuchni, jako wykończenie schodów i parapetów, ale też na podłodze lub ścianach w salonie czy sypialni.

W niedużych pomieszczeniach warto rozważyć położenie jasnego kamienia, który nie przytłoczy wnętrza. W przestronnej kuchni, dużym salonie bądź pokoju dziennym można zdecydować się także na ciemniejszą kolorystykę – czarny lub czerwony marmur z pewnością nada aranżacji charakteru. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej koloru kamienia rozsądnie jest udać się do punktu stacjonarnego dostawcy i obejrzeć ten materiał „na żywo” – taką możliwość oferuje m.in. hurtownia marmuru RR Granity.

O czym pamiętać, wybierając marmur do domu?

Decydując się na wykorzystanie marmuru w aranżacji mieszkania, wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na kolor kamienia. Tymczasem nie bez znaczenia pozostaje także wykończenie wykonanych z tego materiału płytek. Te o gładkiej powierzchni mogą być stosowane np. w salonie czy sypialni, z kolei do łazienki lepszym wyborem będą antypoślizgowe, z matową powierzchnią, która zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się. Podczas zakupów należy więc zwrócić uwagę nie tylko na atrakcyjny wygląd płytek, ale również na ich przeznaczenie. Właśnie dlatego rozsądnie jest znaleźć dobrego dostawcę, który służy swoim klientom fachową radą w kwestii wyboru produktu spełniającego ich oczekiwania.