Ogrodzenie panelowe z podmurówką posiada bardzo wiele zalet, nie tylko zapobiega wrastaniu roślin w płot, ale również niweluje ryzyko rdzewienia metalowych przęseł. Sama też podmurówka zapewnia większą stabilność dla całej konstrukcji oraz chroni przed wtargnięciem na posesję dzikich zwierząt. Podpowiadamy, jak przeprowadzić montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką krok po kroku.

Krok 1. Przygotowanie terenu pod ogrodzenie

Zanim ogrodzenie stanie na posesji konieczna jest niwelacja terenu. Różnice w wysokości będą wiązały się z większą ilością potrzebnego materiału i czasu. Przy niewielkich wzniesieniach można zrobić to samodzielnie. Duże różnice wymagają już profesjonalnych działań. Dzięki temu zyskamy pewność, że na wyrównanym terenie ogrodzenie będzie dobrze się prezentowało. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniej stabilności podłoża oraz usunięciu korzeni czy wystających kamieni.

Krok 2. Plan ogrodzenia

Podczas planowania ogrodzenia warto na początku wytyczyć słupki narożne. Każde załamania na trasie ogrodzenia powinny być oznaczone. Każda działka posiada różne wymiary i bardzo często się zdarza się, że któreś z przęseł musi być przycięte. Panele ogrodzeniowe różnią się między sobą wysokością, kolorystyką, systemem czy średnicą prętów. Pełna oferta dostępna jest w www.ogrodzeniepanelowe.pl  

Standardowa długość panelu wynosi 2,5 metra.  Konieczny jest też odstęp z obu stron ok. 3 cm. Tak więc przyjmuje się, że na jeden panel przypada ok. 2,56 metra. Te informacje pozwolą nam na oszacowanie ilości potrzebnych paneli do montażu. 

Kolejna kwestia to podmurówka. Podmurówki są łączone ze sobą przy pomocy łączników. Wyróżnia się łączniki proste oraz narożne. Na każdy panel ogrodzeniowy przypada jedna podmurówka. Przyjmuje się, że standardowa podmurówka ma 20 cm wysokości, ok. 2,5 metra długości oraz 5,5 cm szerokości.

Montaż nie może obejść się bez słupków. Wysokość słupków jest uzależniona od wysokości panelu ogrodzeniowego. Słupek powinien znajdować się w betonie co najmniej na głębokości 40 cm. Do tego należy doliczyć 20 cm podmurówki. Bramy oraz bramki wymagają innych – szerszych słupków.

Krok 3. Montaż słupków

Słupki umieszczamy w dołkach na głębokości przynajmniej 40 cm, w taki sposób, aby znajdowały się idealnie w centrum. Zalewanym betonem. Konieczne jest odpowiednie wypoziomowanie słupka, a także podparciu go wspornikami, aż do czasu związania się betonu.

Krok 4. Montaż podmurówki

Podmurówka powinna znajdować się na wysokości łącznika słupka. Wysokość, na której podmurówka będzie się łączyła z łącznikiem słupka, zależna jest od zachowania poziomu podmurówki. Po odpowiednim ustawieniu podmurówki scalamy ją z łącznikami. Tak przygotowaną konstrukcję ogrodzenia należy pozostawić do pełnego ustabilizowania na kilka dni.

Krok 5. Montaż paneli ogrodzeniowych

Przęsła ogrodzeniowe mocuje się do słupków przy pomocy specjalnych obejm, śrub oraz nakrętek. Najpierw doczepiamy je do jednego słupka, a potem do następnego. W zestawie z przęsłami znajdują się trzy rodzaje obejm. Początkowe montuje się do panelu, który będzie znajdować się przy bramie i furtce. Pośrednie natomiast zamocujemy przy kolejnych przęsłach. W narożnych częściach działki wykorzystamy narożne. Na słupkach warto przymocować daszki, które będą chroniły słupek przed opadami deszczu czy śniegu.