Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie znacząco podnoszące komfort życia domowników. Technologia ta stosowana jest coraz częściej. Zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne doceniają ten sposób, gdyż pozwala on zaoszczędzić poprzez ograniczenie kosztów ogrzewania zarówno budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Od wielu lat podłogowa instalacja grzewcza nie jest już ekskluzywnym rozwiązaniem. W jakich przypadkach zamontowanie ogrzewania podłogowego ma sens i jest faktycznie opłacalne?

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego niesie za sobą bardzo duże korzyści. Przede wszystkim, korzystnie wpływa na domowy budżet, ograniczając roczne koszty ogrzewania mieszkania czy domu nawet o 12%. Dużą zaletą jest także stosunkowo wysoka wilgotność powietrza. Sprzyja ona ograniczeniu namnażania się szkodliwych dla zdrowia roztoczy. Ten typ ogrzewania gwarantuje domownikom niebywały komfort termiczny - ciało jest w zdecydowanie w lepszej formie, kiedy temperatura na poziomie stóp jest wyższa, a na wysokości głowy - niższa.

Wiele osób ceni sobie w tak zwanej "podłogówce" wyjątkową estetykę wnętrza. Brak konieczności montażu kaloryferów umożliwia zastosowanie większej kombinacji rozwiązań aranżacyjnych. Ogrzewanie podłogowe to opcja warta zastosowania, jeżeli w domu przebywa osoba cierpiąca na astmę. Brak grzejników w znaczącym stopniu ogranicza unoszenie się kurzu w pomieszczeniach. Niestety montaż tego rodzaju systemu wiąże się także z pewnymi niekorzystnymi skutkami. Przede wszystkim, jeżeli dojdzie do awarii, konieczne okaże się dość kosztowne skucie fragmentu podłogi. Ograniczone są również możliwości dotyczące wyboru rodzaju podłogi. Polecane są przede wszystkim posadzki kamienne i ceramiczne - zrezygnować natomiast trzeba z grubych dywanów.

Ogrzewanie podłogowe - kiedy warto w nie zainwestować

Ogrzewanie podłogowe to niezwykle praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Czy jednak warto montować je w każdym pomieszczeniu? Należy pamiętać o tym, że temperatura podłogowego grzejnika zmienia się stosunkowo powoli. Jest to czynnik widocznie utrudniający regulację temperatury. Nie warto więc instalować tego typu ogrzewania w pomieszczeniach, które używane są rzadko. Przeciwwskazaniem są także miejsca, gdzie ustawiona jest duża liczba mebli, bowiem ograniczają one rozprzestrzenianie się ciepła. Najczęściej rozwiązanie to stosuje się w łazienkach. Pomieszczenie to zwykle wyłożone jest kafelkami, co w znaczącym stopniu sprzyja ogrzewaniu podłogowemu. Komfort termiczny związany z obecnością ciepłej posadzki po wyjściu z kąpieli przekonuje wiele osób do zastosowania "podłogówki" w tym właśnie miejscu. Najmniej korzystnym dla tego systemu grzewczego miejscem jest salon, z reguły wyłożony puszystym dywanem.

Ogrzewanie podłogowe ważną częścią inteligentnego domu

Ogrzewanie podłogowe może okazać się bardzo istotnym elementem wyposażenia inteligentnego domu. Wielu producentów - w tym często wybierana firma ZAMEL - posiada w swojej ofercie systemy grzewcze, które w bardzo prosty sposób można skonfigurować z innymi domowymi urządzeniami, dzięki obecności modułu Wi-Fi. Regulator temperatury zainstalowany w chmurze pozwala domownikom kontrolować poziom ciepła w domu za pomocą swojego smartfonu. Czujniki wewnętrzne pozwalają systemowi dostosowywać na bieżąco odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu. Inteligentny budynek - czym się kierować przy wyborze odpowiedniego systemu? Na pewno indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Warto zastanowić się, jaki system odpowiada wymogom budynku i w korzystny sposób będzie oddziaływał na domowy budżet.