Pomalować ogrodzenie metalowe lub drewniane możemy z powodzeniem samodzielnie. Nie jest to szczególnie trudne zadanie. Ważne jest natomiast, aby odpowiednio dobrać farbę, która zapewni najwyższy poziom ochrony. Kluczowy jest dobór farby do zabezpieczanego materiału.

Farba do ogrodzenia — od czego zacząć?

Do wyboru przy malowaniu ogrodzenia mamy między innymi farby poliuretanowe, farby akrylowe, farby poliwinylowo akrylowe. Na rynku dostępne są farby antykorozyjne, ale i farby dekoracyjne. Wybierając spośród tej bogatej oferty, trzeba pamiętać, że malowanie ogrodzenia ma przede wszystkim zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj zarówno o wilgoć, niskie temperatury, mróz, a w przypadku ogrodzeń metalowych czy wzbogaconych o elementy metalowe — także korozją spowodowaną wilgocią jak i mechanicznymi uszkodzeniami powłoki.

Farba dekoracyjna to nie jest zły wybór, chodzi jedynie o to, aby miała ona jednocześnie odpowiednie właściwości zabezpieczające. Dzisiaj na rynku mamy naprawdę sporo farb, które pozwalają uzyskać szeroką gamę efektów dekoracyjnych. Możesz wybrać określony rodzaj struktury powierzchni ogrodzenia czy jego kolor. Niezależnie jednak od tego, czy planujesz pomalować metalowe ogrodzenie, czy płot drewniany farba do niego musi być dobrana w przemyślany sposób. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie do potrzeb materiału, z którego wykonane jest ogrodzenie.

Malowanie ogrodzenia drewnianego

Zanim sięgniesz po impregnat lub farbę do drewna, koniecznie wykonaj oczyszczenie powierzchni. Potem należy nałożyć impregnat, który pozwala zabezpieczyć drewno przez szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, pleśnią, działaniem grzybów i bakterii, owadami niszczącymi drewno, a także mchem i porostami. Dobry impregnat znajdziesz na przykład na dekoratorium.pl. Powinni on głęboko penetrować strukturę drewna, wzmocnić ją, a tym samym ochronić przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami. Zamiast impregnatu powierzchniowego możesz wybrać lakierobejcę ochronno-dekoracyjną, który tworzy trwałą, elastyczną powłokę, odporną na uszkodzenia mechaniczne, a do tego ma wysokie walory dekoracyjne. Ciekawym wyborem może być także biała emalia akrylowa do drewna i metalu.

Metalowe ogrodzenie — czym pomalować?

Wybierając farbę do płotu metalowego, trzeba wziąć pod uwagę typ materiału, Do stali, żelaza i żeliwa poleca się farby alkidowe (ftalowe), chlorokauczukowe, epoksydowe i poliuretanowe. Z kolei to aluminium i metali ocynkowany dobrym rozwiązaniem są farby akrylowe, winylowe (poliwinylowe) oraz poliwinylowo-akrylowe. Dobrym wyborem są z pewnością produkty antykorozyjne. Tutaj jest potrzeba farba gruntująca, podkładowa i nawierzchniowa. Ciekawym rozwiązaniem są także gruntoemalie typu STAL-KOR, które nie wymagają warstwy gruntującej.

Wybierając farbę do metalu, pamiętaj, że:

  • wykończenie być matowe, półmatowe, satynowe oraz w pełnym połysku.
  • farby pozwalają uzyskać efekt młotkowy, fakturę nieoszlifowanego żelaza, efekt patyny czy sztucznej rdzy (która oczywiście nie szkodzi ogrodzeniu).

Jeśli zależy ci na ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko, możesz wybrać wodną farbę do metalu. Pamiętaj jednak, że farby wodorozcieńczalne wymagają warstwy gruntującej.

Warto pod uwagę przy wyborze wziąć oczywiście kwestię trwałości powłoki na ogrodzeniu oraz szybkość schnięcia farby do ogrodzenia metalowego. Im szybciej farba schnie, tym mniejsza szansa, że zmienne warunki lub pojawiające się niespodziewanie zabrudzenia nie wpłyną na skuteczność ochrony powierzchni. 

* materiał sponsorowany