Po każdym remoncie następuje czas porządków. Usuwanie resztek remontowych, pochłanianie pyłów (w tym pyłu budowlanego), gipsu, a nawet gruzu czy uporządkowanie mokrej powierzchni to nie lada wyzwanie, z którym zwykły, domowy odkurzacz nie jest sobie w stanie poradzić. Aby nie doprowadzić do awarii naszego domowego sprzętu, warto sięgnąć po profesjonalny odpowiednik, czyli odkurzacz przemysłowy, stworzony specjalnie do takich prac. Czym dokładnie są odkurzacze budowlane? Jaki wybrać, aby porządki przebiegały sprawnie? Sprawdź koniecznie!

Czym są odkurzacze przemysłowe?

Odkurzacz budowlany już na pierwszy rzut oka wygląda nieco inaczej niż jego domowy odpowiednik. Po pierwsze, odkurzacze budowlane pracują „na stojąco”, w przeciwieństwie do tych domowych. Po drugie, mają znacznie odporniejszą konstrukcję, są szczelniejsze, bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, mogą pracować w trudnych warunkach, a ich siła ssania, moc silnika i pojemność zbiornika są znacznie większe. Posiadają zdolność do ciągłej i wymagającej pracy.

Oprócz widocznych zmian w konstrukcji i pracy zauważalna jest też różnica w cenie. Odkurzacz domowy będzie tańszy, dlatego do zwykłych porządków w domu jest zupełnie wystarczający i nie ma potrzeby zastępować go wersją przemysłową, jednak jeżeli planujemy remont lub prowadzimy firmę budowlaną, warto zainwestować w taki sprzęt.

Odkurzacza przemysłowego możemy używać w pracy na sucho jak i na mokro. Doskonale sprawdzi się też jako odkurzacz warsztatowy, a niektóre modele posiadają nawet półautomatyczny system czyszczenia filtra!

odkurzacz domowy

 

Kto powinien zainwestować w odkurzacz przemysłowy?

Kiedy więc odkurzacze przemysłowe są nam niezbędne? Przede wszystkim wówczas, gdy wykonujemy zaawansowane prace porządkowe, szczególnie prowadząc firmę.

Profesjonalny odkurzacz przemysłowo-budowlany sprawdzi się w:

 • magazynach,
 • niektórych sklepach, szczególnie specjalistycznych oraz wielkopowierzchniowych,
 • firmach remontowych i remontowo-budowlanych,
 • firmach sprzątających,
 • niektórych dużych gospodarstwach rolnych,
 • służbach porządkowych, w tym np. służbach ratunkowych,
 • tartakach,
 • warsztatach samochodowych,
 • laboratoriach,
 • zakładach przemysłowych i innych obiektach przemysłowych,
 • na wszystkich halach produkcyjnych,
 • na placach budowy.

Odkurzacz przemysłowy to nie tylko niezbędne wyposażenie firm, to również idealne rozwiązanie dla klientów indywidualnych, którzy podejmują amatorskie prace remontowe lub prowadzą przydomowe warsztaty.

Odkurzacz budowlany — różne rodzaje

Profesjonalny odkurzacz przemysłowo-budowlany i odkurzacze warsztatowe możemy podzielić zarówno ze względu na klasy pyłów jak i na modele które posiadają worki oraz sprzęty bezworkowe. Jaka jest różnica?

Model bezworkowy gromadzi zanieczyszczenia w specjalnej komorze, którą regularnie musimy opróżnić, a model wyposażony w worek wymaga po prostu regularnej wymiany wkładu. Zaletą odkurzacza workowego jest jego niższa cena, tańsze filtry czy po prostu wygoda. Z kolei zaletą odkurzacza bezworkowego jest znacznie większa moc ssania oraz brak konieczności dodatkowych inwestycji we wkłady wymienne. Co więcej, dodatkową cechą niektórych bezworkowych odkurzaczy przemysłowych jest możliwość opcjonalnego założenia worka.

Niestety obie wersje mają także swoje wady. Odkurzacze workowe cechują się słabnącą proporcjonalnie do wypełnienia worka siłą oraz koniecznością zakupu wkładów wymiennych, z kolei odkurzacze warsztatowe i przemysłowe bez worka cechują się wyższą ceną, a dodatkowo posiadają droższe filtry, które znacznie częściej wymagają wymiany.

mężczyzna z odkurzaczem

W zależności od wartości, jakie przyjmują maksymalne stężenia pyłów w powietrzu, odkurzacze budowlane możemy podzielić na trzy klasy.

Odkurzacz budowlany do pyłów klasy L będzie idealny zarówno do usuwania pozostałości po lekkich remontach, pracach budowlanych jak i po obróbce drewnianych elementów oraz tworzywa sztucznego. Pochłania pył o wielkości 1 mg/m3. Wiele odkurzaczy przemysłowych klasy L wyróżnia się automatycznym włącznikiem, a dla efektywności pracy posiadają również moduł odsysania i przyłącze sprężonego powietrza. Jeżeli będziemy go używać do odkurzania pozostałości po gipsie, warto zakupić model bez worka, z filtrem wodnym.

Odkurzacz przemysłowy do pyłów o klasie M pochłania pył o wielkości od 1 do 0,1 mg/m3. Stwarza to możliwość odkurzania pozostałości po obróbce różnych materiałów budowlanych. Sprzęt doskonale poradzi sobie m.in. przy pracach z betonem, kamieniem, gipsem oraz farbami. Co więcej, podobnie jak klasa L, odkurzacz klasy M może posiadać funkcję antystatyki, która sprawia, że wąż ssący i narzędzia pozostają wolne od niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Odkurzacz budowlany do pyłów klasy H, to sprzęt specjalistyczny, który przystosowany jest do oczyszczania powierzchni nawet z niewidocznych pyłów. Odkurzacze te radzą sobie nie tylko z odpadami pozostałymi po obróbce np. tworzyw sztucznych, drewna, gipsu czy z innymi wymienionymi w klasie L i M pyłami, ale również z pleśnią czy ołowiem. Modele tego typu są szczelne i odpowiednio zabezpieczone. Posiadają specjalny filtr, który zapobiega wydostawaniu się niebezpiecznych pyłów, a dodatkowo wiele z nich posiada ochronę przeciwogniową. W tej klasie znajdą się także urządzenia przeznaczone do zadań specjalnych, np. zasysania pyłu wybuchowego. Warto zaznaczyć, że klasa H to już zaawansowane modele, które poleca się tylko specjalistom, ponieważ brak specjalistycznej wiedzy w trakcie wykonywania prac z obecnością niebezpiecznych pyłów może zagrozić naszemu zdrowiu i życiu.

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać do prac budowlanych?

Wybierając odpowiedni model, powinniśmy przede wszystkim dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb. Oprócz klasy pochłaniania pyłów i ewentualnej możliwości posiadania worka warto zwrócić też uwagę na parametry i trwałość sprzętu, jego moc, rozmiar zbiornika (który jest zależny od rozmiaru odkurzacza) czy przepływ powietrza i rodzaj użytych filtrów. Dobrym rozwiązaniem są odkurzacze marki Festool. Wybór odpowiedniego urządzenia to nie lada wyzwanie, dlatego przedstawiamy kilka niezawodnych propozycji:

Odkurzacz mobilny CLEANTEC CTL 36 E AC-LHS nr 574960 - odkurzacz do pyłów o klasie L, nadaje się do sprzątania na mokro i na sucho, sterowany automatycznie, mobilny i świetny do trudno dostępnych miejsc, współpracuje z elektronarzędziami, pojemność zbiornika 36 l, dostępna funkcja antystatyczna, zapobiegająca gromadzeniu i przeskakiwaniu ładunków elektrostatycznych, wysoka jakość sprzętu.

Odkurzacz mobilny CTM 26 E nr 574981 - urządzenie do pochłaniania różnego rodzaju zanieczyszczeń zarówno w warsztatach jak i na placach budowy. Pochłania pyły klasy M, odsysa zarówno na mokro jak i na sucho. Płaska rura ssąca, wysoka moc, pojemność zbiornika 26 l.

Odkurzacz mobilny CTL MINI I nr 574840 - doskonale radzi sobie z pyłami o klasie L, akumulatory bluetooth i pilot gwarantują niczym niezakłócone funkcjonowanie odkurzacza, zbiornik o pojemności 10 l. Filtr trzeba czyścić ręcznie, idealny do krótkich i mniejszych prac z zastosowaniem szlifierki, frezarki czy wiertarki. Sprawdzi się do odsysania na sucho. Jeżeli chcemy, aby pracował również z materiałami mokrymi, musimy dokupić dodatkowy filtr.

Odkurzacz mobilny CLEANTEC CTM MIDI I nr 574822 - urządzenia te wyposażone są w zbiornik o pojemności 15 l, odsysają pyły o klasie M, posiadają funkcję wykrywania węża ssącego. Łatwa wymiana filtra, doskonały zarówno do prac instalacyjnych, serwisowych, jak i do czyszczenia końcowego.

To tylko kilka danych na temat niektórych dostępnych modeli. Jeżeli nadal nie wiesz jaki odkurzacz przemysłowy będzie odpowiedni dla twoich aktualnych potrzeb, warto zasięgnąć porady specjalisty, który z pewnością ułatwi Ci wybór najlepszego urządzenia.

* materiał sponsorowany