Chcesz, aby w Twojej kuchni panował minimalizm i zastanawiasz się, jakie meble wybrać? Dowiedz się, czym cechuje się minimalistyczne wyposażenie kuchenne i urządź w swoim mieszkaniu kuchnię marzeń! 

Czym jest minimalizm?

Minimalizm swoje pochodzenie zawdzięcza filozofii, której głównym celem jest pozbywanie się szeroko pojętego przepychu. Coraz więcej osób wprowadza tę zasadę do swojego życia, zmieniając sposób funkcjonowania, przewartościowując wartości, a także przerabiając swoje naturalne otoczenie. Minimaliści dążą do osiągnięcia w życiu harmonii i ładu. To, co daje im najwięcej szczęścia, jest zawarte w małych i często nieoczywistych rzeczach.

Minimalizm w kuchni – jakie meble wybrać?

Coraz więcej producentów tworzy meble z myślą o minimalistach. Estetyczne projekty, które zachwycają niezwykłą prostotą i ładem, a zarazem niebanalnym designem, można znaleźć między innymi na stronie ernestrust. Meble te pomimo swojej subtelności, są niezwykle praktyczne i funkcjonalne.

Miejscem, w którym powinien królować niezwykły porządek, jest kuchnia. Minimalizm sprawdza się tutaj wręcz idealnie. Zapewnia on relaks, nawet w trakcie przygotowywania posiłków. Zrezygnowanie ze zbędnych elementów pozwala na stworzenie przestronnego miejsca, przydatnego do prawidłowego funkcjonowania w przestrzeni kuchennej. Meble minimalistyczne powinny spełniać kilka kryteriów, niezbędnych do stworzenia estetycznego wnętrza.

Stonowana kolorystyka

Jedną z najważniejszych cech stylu minimalistycznego jest prostota. W przypadku projektu mebli dotyczy ona między innymi wyboru ich kolorystyki. Warto wybierać stonowane, neutralne odcienie, które nadają się do każdego rodzaju wnętrza. Nie trzeba ograniczać się do mebli o jasnych barwach, jednak warto zachować ich jednolitość. Najlepiej, jeśli w kuchni znajdzie się jeden, maksymalnie dwa kolory wyposażenia. Najczęściej wybiera się meble w odcieniach:

  • bieli,
  • beżu,
  • szarości,
  • grafitu,
  • czerni.

Powyższe barwy mogą stanowić fundament wyposażenia, a odcień złota lub drewna świetnie sprawdzi się w elementach dodatkowych, takich jak klamki, uchwyty czy nogi.

Prosty design

Projektanci minimalistycznych mebli stawiają przede wszystkim na to, aby projekty były pozbawione zdobień. Unika się zbędnych, przesadnych wzorów na rzecz małych elementów dekoracyjnych. Nie używa się również bogatych, kolorowych motywów i wybiera znacznie prostsze wzory geometryczne. Meble w stylu minimalistycznym posiadają gładkie fronty, dzięki czemu nie wprowadzają do kuchni zbędnego przepychu.

Geometryczny kształt

Meble, które są minimalistyczne, zazwyczaj posiadają bardzo proste formy. Najczęściej są to nieskomplikowane figury geometryczne, bez dodatkowych wystających elementów. W związku z tym, że blaty w kuchniach są zazwyczaj puste, szafki i komody cechują się wysoką pojemnością. Pozwala to na przechowywanie możliwie największej liczby rzeczy, zapewniając jeszcze większy porządek. Projektanci coraz częściej decydują się na rezygnację z uchwytów przy szufladach, tworząc nowoczesne systemy, umożliwiające otwieranie mebli bez wykorzystywania drążków. Takie gładkie i jednolite powierzchnie wprowadzają wyjątkowo minimalistyczne wydźwięk do całego wnętrza.

Minimalistyczna kuchnia – innowacyjne rozwiązania

Minimalistyczne meble kuchenne zachwycają nie tylko schludnym wyglądem, ale także wysokiej jakości wykonaniem oraz bogactwem innowacyjnych rozwiązań. Do najbardziej popularnych pomysłów należy stosowanie nowoczesnego oświetlenia, montowanego zazwyczaj przy brzegach blatów. Lampy ledowe podświetlające powierzchnię mebli sprawiają, że wnętrze prezentuje się fenomenalnie, a prace kuchenne stają się znacznie łatwiejsze.

Meble minimalistyczne nie sprawiają, że wnętrze staje się nudne, wręcz przeciwnie – przestrzeń kuchenna zyskuje nowoczesnego wyglądu, dzięki któremu znacznie łatwiej zachować w pomieszczeniu porządek, umożliwiający codzienne funkcjonowanie.

 

* Artykuł sponsorowany