Wszelkiego typu budowle, a już na pewno te mieszkalne są zobowiązane do posiadania prawidłowego poziomu wilgoci. Zbyt duża jej ilość niekorzystnie wpływa zarówno na stan całej konstrukcji, jak i na zdrowie osób w niej przebywających. 

Nadmiar wilgoci w domu bądź innym budynku mieszkalnym może pochodzić z bardzo wielu źródeł. Pierwszym symptomem, pojawiającym się w przypadku tego problemu jest widoczne skraplanie się cząstek wody na szybach. W dalszej kolejności, ściany w poszczególnych pomieszczeniach wzbogacone zostaną o pleśń i wtedy powinniśmy mieć już pewność, że coś trzeba z tym jak najszybciej zrobić. 

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Wilgotność to nic innego, jak procent zawartości cząstek wody będących w powietrzu. Mówi się, że przy temperaturze pokojowej, prawidłowa wilgotność waha się w granicach od 40 do 60 procent. W momencie, w którym wynik pomiaru jest niższy od wcześniej wymienionego zakresu, mamy do czynienia z suchością powietrza, co również jest bardzo szkodliwe. Aktualnie, zajmijmy się jednak nadmiarem wilgoci, czyli sytuacją, w której zawartość wody w powietrzu znacznie przekracza 60 procent.

Początkowo należy określić źródło problemu. Tkwić może on chociażby w nieszczelności izolacji osadzonej na fundamentach bądź nawet w jakiejś ukrytej szczelinie powstałej na dachu. Gdy natomiast grzyb na ścianie pojawia się w pomieszczeniach z instalacją wodną, powinniśmy mieć na uwadze, że może być to spowodowane pojawieniem się dziury w rurze.

Co ciekawe, problemem również może być za słaba instalacja wentylacyjna oraz brak częstego wietrzenia pomieszczeń.
 

Osuszanie budynku – jak zrobić i czego użyć?

Likwidacja przyczyny, która generowała wilgoć w domu, w większości przypadków nie jest całkowitym rozwiązaniem problemu. Można powiedzieć, że jest to dopiero połowa sukcesu. Głównym zadaniem w tym wypadku powinno stać się zmycie ze ścian pleśni oraz ich dokładne osuszenie.

W łagodnych przypadkach osuszanie budynków odbywa się za pomocą nagrzewnic, które powinny poradzić sobie z usunięciem wilgoci z warstw wierzchnich. Gorzej jednak, gdy problem bierze się ze środka. Wtedy potrzebne będzie już skorzystanie z tzw. Iniekcji. Polega ono już niestety na kuciu ścian co określoną odległość w obrębie całej powierzchni. Preparaty przydatne do osuszenia domu znajdziemy chociażby na sklepie SUEZ, a są to głównie pałki kapilarne oraz zaprawa do wypełniania iniekcyjnych ubytków.
Ostatni etap, czyli usunięcie pleśni

Po wykonanej pracy należy jeszcze dokładnie sprawdzić, czy pleśń nie rozwinęła się w trudno dostępnych zakamarkach naszego domu. Niezmyty ze ściany grzyb w dalszym ciągu niesie ze sobą szkodliwe dla zdrowia substancje i powinien być jak najszybciej stamtąd usunięty. Ponadto, może on po kryjomu cały czas się rozprzestrzeniać i w późniejszym etapie nie dawać mieszkańcom spokoju.

Do pozbycia się go potrzebować będziemy rękawiczek, gąbki, wody i ewentualnie jakiegoś płynu. Przy lepszym szorowaniu powinien on zejść niemal bez problemu, tak samo, jak ten problem na stałe z naszej głowy.

Więcej o osuszaniu budynków znajdziesz pod adresem: https://suez.com.pl/pl/c/Osuszanie-budynkow/146
 
* Artykuł sponsorowany