Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy domów, stawiania konstrukcji wolnostojących, ale i wykonania dodatków do wnętrza, w tym mebli. Wiele osób zapomina o tym, że jest to najbardziej ekologiczny materiał, jakiego można użyć, a przez to niezwykle cenny. Od lat to drewniane meble uchodzą za ponadczasowe i dodające szyku czy elegancji. Ponadto sama praca z drewnem może być bardzo łatwa, jeśli zastosujemy profesjonalne narzędzia. Nawet amator, może zrobić półki do swojego domu. W jaki sposób? 

Czym można ciąć drewno?

Będąc amatorem i widząc precyzyjne cięcie drewna na filmach czy fotografiach, można się zastanawiać, jak udało się w tak dokładny sposób przyciąć kawałek drewna. Jednak cała tajemnica precyzyjnego cięcia tkwi w narzędziach. Odpowiednio dobrane narzędzia stolarskie, nawet używane przez osobę początkującą, pomogą nam wykonać z drewna element, który zaplanowaliśmy zrobić. Najpierw jednak dobrze jest się zaopatrzyć w profesjonalnym sklepie, jak JP-Tech.

Rodzajów pił do cięcia drewna jest sporo. Najczęściej można zobaczyć piły ręczne czy pilarki tarczowe, a często i piły spalinowe, które służą do mniej precyzyjnego cięcia drewna na kawałki. Aby jednak uzyskać najdokładniejsze efekty cięcia bali drewna czy desek, pomocne będą piły ukośnice z odpowiednią tarczą. Są one precyzyjne i oszczędzają wysiłku cięcia ręczną piłką, co wymaga wprawy, precyzji i pewności ruchów, ale też po prostu jest wolniejsze od pracującej na wysokich obrotach piły ukośnej.

Co jeszcze się przyda do precyzyjnego cięcia drewna? Jeżeli planujemy wykonać różnego rodzaju otwory w drewnie, wyciąć krzywizny czy łuki, to przydatna będzie też otwornica czy mniejsze piły, do których można zamontować odmienne typy brzeszczotów w zależności od tego, jak precyzyjną pracę musimy wykonać. Jak więc widać, bardziej przydatne będą profesjonalne narzędzia (https://jptech-maszyny.pl/pily-do-drewna-stolowe-budowlane), niż zwykła piła ręczna do cięcia drewna. Nawet jeśli chcemy z drewna zbudować coś dla siebie w ramach nowego hobby.

Precyzyjne cięcie drewna — jaka technika jest najlepsza?

Nie da się ukryć, że precyzyjne cięcie drewna wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi, ale i umiejętności ich używania. Do niektórych narzędzi trzeba będzie nabrać wprawy zwłaszcza jeśli pierwszy raz korzystamy z profesjonalnych narzędzi stolarskich, jakie oferuje JP-Tech, warto zapoznać się z instrukcją obsługi i BHP. Ale nawet do cięcia drewna piłą ręczną trzeba mieć sprawną technikę, która ułatwi uzyskanie kawałka drewna o formacie, na jakim nam zależy.

Cięcie drewna należy zacząć od oznaczenia miejsca cięcia. Zwłaszcza jeśli zależy nam na precyzyjnym ucięciu drewna na konkretny wymiar. Zmierzenie elementu jest bardzo ważne, ponieważ chcemy mieć element pasujący do reszty. Można użyć miarki do ustalenia wymiarów, a linijki i ołówka do odrysowania miejsca cięcia. Dzięki temu utniemy drewno w miejscu, w którym mamy to zrobić. Niezależnie czy będziemy korzystać z piły najazdowej, czy ręcznej piłki do drewna.

Użycie ręcznej piły jest bardzo wygodne. Jednak wymaga też cięcia bez wahania i bez przerwy, ponieważ jeśli nie będziemy nią poruszać rytmicznie w tym samym tempie, jej zęby mogą się zaciąć w kawałku drewna. Nie zdarza się to przy profesjonalnych piłach elektrycznych czy spalinowych, które są też o wiele szybsze. Aczkolwiek używając takich narzędzi, również trzeba używać ich z pewną ręką i opanowanie. Dlatego wiele osób korzysta również z pił stołowych, jakie zdecydowanie ułatwiają cięcie drewna na kawałki w precyzyjny sposób, ale bez wysiłku stolarza.

A co z samą techniką używania narzędzi? Tak naprawdę każda osoba może ciąć w inny sposób, korzystając ze swoich narzędzi. Najbardziej istotne jest, aby drewno było położone stabilnie, a narzędzie do cięcia wykorzystane pewną ręką. Najlepszą techniką, jaką mogą użyć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy jest zachowanie zasad bezpiecznej pracy z narzędziami. Cięcie na szybko, w nieodpowiednich warunkach, a nawet narzędziem do tego nie przeznaczanym, jest z kolei najgorszą techniką, jakiej możemy użyć.