Projekt ogrodu to znacznie więcej niż szkic wykonany na kilku kartkach. Dobry i czytelny projekt ogrodu to klucz do sukcesu. Bardzo ważne jest, aby na jego wykonanie poświęcić odpowiednio dużo czasu i zadbać o każdy szczegół. Prawidłowo wykonany projekt ogrodu pomaga uniknąć niepotrzebnych niespodzianek i zaplanować przyszłe prace oraz wydatki, dzięki czemu mamy gwarancję, że ogród będzie wyglądać dokładnie tak, jak powinien. Zatem, jakie elementy powinien zawierać profesjonalny projekt ogrodu? Podpowiadamy w artykule! 

Koncepcja projektu ogrodu

Jeśli zależy nam na jakości wykonania projektu ogrodu warto zatrudnić projektantów. Firma Green Solutions to zespół profesjonalistów z Poznania, którzy od lat zawodowo zajmują się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Chcąc mieć pewność wykonania prawidłowego projektu, warto powierzyć to zadanie w ręce osób, które mają doświadczenie w tej dziedzinie. Przygotowanie dobrego projektu wymaga wielu godzin pracy popartej odpowiednią wiedzą. Przed przystąpieniem do wykonywania projektu, architekt krajobrazu weźmie pod uwagę szereg czynników. Między innymi przeanalizuje takie aspekty jak:

  • ukształtowanie terenu,
  • powierzchnię działki,
  • rodzaj gleby,
  • warunki klimatyczne,
  • wygląd domu oraz jego najbliższe otoczenie,
  • potrzeby i preferencje domowników,
  • zachowanie pełnej funkcjonalności.

W momencie, gdy projektant pozna wszystkie czynniki, które mają duże znaczenie, zabierze się za tworzenie koncepcji ogrodu. Z założenia, koncepcja ogrodu to wizja projektanta przelana na papier, która powstała w odpowiedzi na zakomunikowane potrzeby klientów. Koncepcja ogrodu pomoże klientom odczytać wizję projektanta.

Konsultacja z klientem

Po wykonaniu koncepcji ogrodu następuje moment przekazania klientowi. Jest to czas oczekiwania na jego decyzję oraz wniesienie ewentualnych poprawek. Konsultacja z klientem jest bardzo ważnym elementem tworzenia całościowego projektu ogrodu. Częścią pracy każdego architekta jest nawiązanie kontaktu z klientem i ustalenie wspólnej strategii działania. Każdy projekt jest tworzony pod indywidualne potrzeby klientów, dlatego tak ważny jest dialog pomiędzy zleceniodawcą, a wykonawcą. Często po przeanalizowaniu koncepcji następuje dodatkowa burza mózgów, która pomaga w ulepszaniu projektu.

Usługi ogrodnicze Green Solutions

Projekt techniczny

W momencie, gdy projektant ma gotową i zaakceptowaną przez klienta koncepcję ogrodu, może przejść do tworzenia technicznego projektu. Architekt na podstawie koncepcji jest w stanie przygotować szczegółowy rysunek techniczny, który będzie uwzględniać wszelkie szczegóły. Bardzo ważne jest, aby projekt zawierał spis roślin oraz ich rozmieszczenie. Wizualizacja ścieżek, rabat, podjazdów, murków jest również istotną kwestią podczas wykonywania projektu. Projekt powinien także zawierać dodatki i ozdoby ogrodowe oraz przekrój konstrukcji takich jak altany. Innymi elementami, o które często klienci proszą są projekt oświetlenia ogrodu oraz projekt systemu nawadniającego. Projekt ogrodu powinien być przede wszystkim czytelny dla wykonawcy, aby prace mogły przebiec sprawnie i poprawnie.

 * materiał sponsorowany