Innowacyjne materiały pozwalają na zapewnienie świetnej izolacji akustycznej i termicznej, co znacząco poprawia komfort użytkowania obiektu. Wybór izolacji jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na trwałość rozwiązania, ale również na koszty. W Polsce najczęściej stosuje się do ociepleń styropian bądź wełnę mineralną. To jednak nie wszystko, podpowiadamy, czym można ocieplić dom.
 

Ocieplenie domu styropianem

Jedną z najprostszych metod odizolowania domu od warunków atmosferycznych jest ocieplenie jego ścian zewnętrznych grubą warstwą styropianu. Styropian powstaje ze specjalnie spreparowanego, ekspandowanego polistyrenu. Dostępny jest w różnej grubości i wielkości, dzięki temu łatwo go dopasować do potrzeb. Charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Płyta styropianowa szybko schnie nawet przy dużym zawilgoceniu. Sam materiał jest również dobrym izolatorem termicznym, choć nie konieczne akustycznym. Można go zastosować nie tylko do ocieplania ścian i fundamentów, ale również dachów czy zbiorników kanalizacyjnych (szamba betonowego).

Przy ociepleniu styropianem stosuje się różne metody – metodę lekką mokrą lub lekką suchą. Metoda lekka mokra polega na przyklejaniu do ścian budynku styropianu i pokrycie go tynkiem cienkowarstwowym. Taka technologia montażowa może być stosowana tylko przy sprzyjającej pogodzie. Wymaga też sporego doświadczenia. Dlatego też osobom, które go nie mają poleca się metodę lekką suchą. Styropian mocuje się do ścian mechanicznie przy użyciu gwoździ czy śrub. Do montażu poleca się specjalne kołki do styropianu. Nie wymagana jest zaprawa czy klej.

Wełna do ocieplenia domu

Wełna zalecana jest szczególnie do izolacji ścian domów wykonanych z drewna. Posiada wysoki współczynnik przenikania wilgoci, co zapewnia właściwy poziom paroprzepuszczalności. Drewno nie ulegnie zamoczeniu i zostanie ograniczone do minimum ryzyko rozwoju chorobotwórczej pleśni i grzybów. Co więcej ten materiał odporny jest niepalny, odporny na działanie wysokich temperatur. Łatwo się go układa dzięki jego elastyczności. Wełna dostępna jest w dwóch rodzajach: jako wełna mineralna oraz szklana. Musimy jednak pamiętać, że koszty ocieplania budynku wełną są znacznie wyższe niż w przypadku zwykłego styropianu. Zawsze warto porównywać ceny u poszczególnych sprzedawców. Najlepsze ceny możemy znaleźć na allegro.
 

Płyty z piany fenolowej

Do termoizolacji ścian zewnętrznych budynku z powodzeniem mogą być również wykorzystywane płyty z piany fenolowej. Przykleja się je do betonu, cegły, kamieni naturalnych czy kamieni naturalnych za pomocą zaprawy klejowej. Płyty są dość sztywne i posiadają zamkniętą strukturę komórkową. Charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz niską absorpcją wilgoci. Dodatkowo są łatwe w montażu, bez problemu można je ciąć. Nie pylą cię przy tym. Obecnie najczęściej wykorzystuje się je ocieplania ścian zewnętrznych. Warstwa termoizolacyjna z takich płyt nie jest bardzo gruba, wręcz przeciwnie chcąc uzyskać taki sam efekt izolacyjny, jak w przypadku zastosowania styropianu czy wełny będziemy potrzebować płyt z piany fenolowej o niższej grubości.

Folia termoizolacyjna

Folia termoizolacyjna swoim wyglądem przypomina grubą piankę. Pokryta jest aluminium, chroniącym przed odbijaniem się fal podczerwonych, dzięki temu utrzymywana jest pożądana temperatura. Folia z powodzeniem może zastąpić ocieplenie wełną mineralną czy styropianem. Stosuje się ją w postaci mat najczęściej na poddaszach czy pod podłogą. Charakteryzuje się prostym i szybkim montażem oraz korzystną ceną. Można ją samodzielnie ułożyć. Nie powoduje nadmiernego obciążenia budynku. Folie izolacyjne podobnie jak styropian nie wchłaniają wilgoci, a także minimalizują ryzyko osadzania się pary wodnej. Na rynku dostępne są różne rodzaje folii, dzięki temu znajdziemy materiał, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Pianka PUR do ociepleń

Ocieplenie budynku już samo w sobie jest dość pracochłonne i uciążliwe, a co dopiero jeśli posiada się dom o skomplikowanej konstrukcji. Termoizolacja poddasza z mnóstwem trudno dostępnych miejsc może być problematyczna. Ułożenie styropianu czy wełny mineralnej bardzo często jest nieopłacalne Konieczność dopasowania materiału do kształtu konstrukcji wymusza większe jego zużycie. W takim przypadku zalecana jest izolacja pianką PUR, czyli spienionym poliuretanem. Sama pianka dostępna jest w dwóch odmianach - otwartokomórkowej, gdzie struktura jest podobna do gąbki oraz zamkniętokomórkową, tworzącą twardszą zamkniętą strukturę.

Pianka PUR nakładana jest za pomocą przewodów podłączonych do agregatu. Po rozpyleniu materiał natychmiast zwiększa swoją objętość i podlega utwardzaniu. Dzięki tej metodzie można dotrzeć do każdego niemalże miejsca budynku. Istotne jest to zwłaszcza na poddaszach z dużą ilością skosów. Pianka PUR nie tylko doskonale chroni przed wilgocią oraz chłodem, ale gwarantuje również świetne wytłumienie akustyczne. Wadą takiego rozwiązania z pewnością jest wysoka cena wykonania izolacji oraz niższa trwałość w porównaniu ze styropianem czy wełną.

Zarówno prywatni inwestorzy, jak i doświadczone firmy budowlane szukają nowoczesnych rozwiązań mogą wybierać najróżniejsze materiały termoizolacyjne, zapewniające wysokie parametry użytkowe. Chcąc jednak aby wybór materiału był jak najbardziej trafiony, należy dokładnie przyjrzeć się specyfice inwestycji, a także samym potrzebom użytkowników budynku. Nie bez znaczenia są również koszty i trwałość wybranego rozwiązania.