Poddasze w domu to dodatkowa przestrzeń, o którą tak bardzo zabiega się w przypadku posiadania działki o małych rozmiarach. Możne być nieużytkowe, czyli najczęściej przeznaczone na strych lub użytkowe – wtedy tworzy strefę nocną domu.

Dlaczego dom z poddaszem a nie parterowy?

Domy z poddaszem to świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają stosunkowo małe lub wąskie działki. W porównaniu do domu parterowego, dom z poddaszem o takiej samej powierzchni ma bardziej zwartą bryłę dzięki czemu łatwiej dopasować go do mniejszych działek. Dzięki tej bryle jest też bardziej energooszczędny. Nagrzane, ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki unosi się do góry, przez co zanim ucieknie przez dach ogrzewa pomieszczenia na piętrze. W takim domu rozdzielenie stref dziennej i nocnej jest dużo łatwiejsze i bardziej efektowne niż w domu parterowym. Na parterze planuje się strefę dzienną czyli salon, kuchnię, jadalnię, a schody prowadzą do stresy nocnej czyli sypialni domowników. W domu parterowym ciężko jest o odpowiednie oświetlenie światłem naturalnym pomieszczeń zlokalizowanych w jego centralnej części. Bryła domu z poddaszem zdecydowanie ułatwia sprawę.

Wady domów z poddaszem

Niestety, jak każde rozwiązanie i domy z poddaszem mają swoje słabe strony. Wszystko zależy od kąta nachylenia dachu, im mniejszy tym ciężej będzie o dobre zagospodarowanie przestrzeni pod stropem. Może się okazać, że niektóre części muszą być zupełnie wyłączone z użytkowania. Najlepiej zdecydować się na dach dwuspadowy. Idealnie byłoby, gdyby kąt nachylenia połaci był odpowiednio duży, a wysokość ścianki kolankowej przystosowana do potrzeb jakie będzie miało spełniać poddasze. Ciężkie może być też urządzenie pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Łazienka i sypialnie pod stropem, przez ograniczony dostęp do okien czy skosy dachu, mogą wymagać stworzenia mebli na wymiar co dodatkowo podnosi koszty inwestycji. Cena rośnie również przez konieczność wykonania dodatkowych stropów, podłóg i koniecznej izolacji poddasza.

Adaptacja poddasza

Jeśli chcesz zagospodarować strych i tym samym zwiększyć powierzchnię użytkową domu. Najłatwiej to zrobić, jeśli uwzględniono taką możliwość na etapie budowy domu. Wtedy jest pewność, że przestrzeń pod dachem ma odpowiednią wysokość przynajmniej 2,2 m, strop jest wytrzymały, połacie ocieplone a instalacje rozprowadzone. Właśnie dlatego, podczas budowy domu, warto pomyśleć o tym elemencie przyszłościowo. Jeśli budynek będzie przystosowany do takich zmian, cały proces adaptacji przebiegnie łatwiej i szybciej. W projektach, w których zostało przewidziane poddasze do adaptacji, można bez trudu przekształcić w część mieszkalną. Adaptacja poddasza wiąże się z koniecznością złożenia do urzędu zgłoszenia lub wniosku o pozwolenie na budowę. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i jest ono wystarczające jeżeli budowa nie będzie ingerować w konstrukcję budynku, a dotyczyć będzie jedynie remontu czy rozbudowy instalacji. Pozwolenie na budowę dotyczy sytuacji, gdy prace będą naruszać konstrukcję budynku, np. zmiana kształtu lub nachylenia dachu, zrobieniem otworów na okna, stworzeniem schodów. Przy wyborze tej opcji oczekiwanie na decyzję urzędników jest dłuższe, bo trwa aż do 65 dni.

Adaptacja poddasza na użytkowe to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zabiega się o dodatkową powierzchnię w domu. Warto zdecydować się na wybór projektu z możliwością adaptacji poddasza, wtedy jest ono gotowe na przyszłą zmianę decyzji, nawet jeśli na początku na poddaszu znajdowałby się jedynie strych. Dlaczego jest to więc przyszłościowe rozwiązanie? Jest to plan „B”, na przykład na pojawienie się w domu kolejnego dziecka czy stworzenie osobnych pokoi dla dzieci, które dotychczas mieszkały w jednym.