Odkąd na rynku pojawiły się płyty z surowców drewnopochodnych, rynek materiałów dla budownictwa oraz przemysłu meblarskiego, znacząco się wzbogacił. Niezwykle popularne dziś płyty wiórowe produkowane ze specjalnie przygotowanych wiórów drzewnych, sprasowanych pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze nieustannie zyskują coraz to większe grono wiernych fanów. 

Płyty wiórowe - jak są zbudowane?

Płyty wiórowe to trójwarstwowe tworzywo drzewne o szlifowanej powierzchni. Produkty powstają w wyniku sprasowania cząsteczek drewna przy zastosowaniu żywic mocznikowo-formaldehydowych jako spoiwa. Ich warstwa wewnętrzna zbudowana jest z kolei z wiórów grubszej frakcji. Warstwy zewnętrzne natomiast powstają z bardzo cienkich i drobnych wiórów - mikrowiórów. To wszystko składa się na fakt, iż powierzchnia wyróżnia się niską chropowatością oraz niezwykle dużą wytrzymałością na odrywanie powierzchni.

Płyty wiórowe - skąd wzięła się ich popularność?

Swoją popularność płyty wiórowe (zob. https://e-markat.pl/plyty-meblowe) zawdzięczają przede wszystkim właściwościom, jakie posiadają. Do podstawowych należą:

  • wilgotność,
  • gęstość,
  • wytrzymałość na zginanie statyczne,
  • spęcznienie i nasiąkliwość po moczeniu w wodzie,
  • wytrzymałość na rozciąganie w kierunku prostopadłym do płaszczyzny płyty,
  • klasa higieny, określana na podstawie zawartości formaldehydu,
  • moduł sprężystości przy zginaniu statycznym.

Płyty wiórowe - wady oraz zalety

Wykorzystanie płyt wiórowych, zarówno w przemyśle budowlanym, jak i meblarskim, niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, biorąc pod uwagę ekologię i ekonomię jest to możliwość dobrego zagospodarowania surowca drzewnego. Co więcej, wykorzystanie prasowanych wiórów drewnianych, a także obróbka płyt nie wymagają uwzględnienia kierunku przebiegu włókien, co ogranicza straty materiału oraz ułatwia procesy technologiczne.

Ponadto, odpady jakie powstają przy cięciu płyt mogą zostać ponownie wykorzystane, a producenci podczas swojej pracy nie sięgają po drewno szlachetne. Zamiast tego wykorzystują najczęściej odpady tartaczne oraz oddane do recyklingu drewno poużytkowe. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest szeroka gama grubości płyt, dzięki czemu znajdują one szereg różnorodnych zastosowań oraz ich dużą stałość wymiarowa, zwiększenie odporności na ogień, żerowanie owadów czy działanie pleśni i grzybów.