Nie bez przyczyny dywany rozgościły się w kulturach całego świata. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo daje artystom-projektantom szansę na wyjątkową ekspresję. Dziś znaleźć można głównie wnętrza z nowoczesnymi dywanami, które jak się okazuje potrafią być bardzo eleganckie. Jak je odpowiednio wykorzystać, by dodać pomieszczeniu prawdziwego pazura? 
 
Wykończenie mieszkania czy domu to nie lada wyzwanie, szczególnie że klient ma obecnie do dyspozycji tyle możliwości, że w łatwy sposób może się on zgubić w wielości pomysłów. Niektórzy stawiają na klasyki takie jak czarno-biały dywan, a inni pozwalają sobie nieco zaszaleć. Wszystko to w myśl zasady „pokaż mi jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś” - wnętrza uzupełnione dywanami najzwyczajniej w świecie mogą stać się środkiem wyrazu charakteru lokatora.

Czy powinno się korzystać z pomocy specjalisty?

Nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić sami. Nie wszyscy mają też w sobie odpowiedni zmysł i wyczucie estetyki, żeby ich pomysły na aranżację wnętrza wypadły schludnie. W końcu z dodatkami również można przesadzić i w efekcie zrobić z urządzanego pomieszczenia składzik pełen losowych elementów. W takiej sytuacji chyba najlepsze, co można zrobić, to skonsultować się ze specjalistą.

Taki ktoś pozwoli uporządkować koncepcyjny bałagan w głowie i w prosty sposób doradzi, jak dobrać meble i akcesoria. Nie każdy wyznaje tę filozofię, ale okazuje się, że nawet najmniejsze zmiany potrafią zaważyć na ogólnym odbiorze pomieszczenia. Dlatego też tak spory element jak dywan tym bardziej nie powinien zostać pominięty.

Specjalista pomoże zoperacjonalizować pomysły, a także zoptymalizować koszty. Co jest jednak najistotniejsze: jego doświadczenie i rozległa wiedza na temat urządzania wnętrz okażą się przydatne w znajdowaniu odpowiedniego balansu. Wpadając w szał zakupów bardzo łatwo jest bowiem zatracić się i przesadzić. Z drugiej strony postawienie na zbyteczny minimalizm również może się nie sprawdzić, a najlepszych rad udzieli nam w tej sytuacji ktoś obiektywny z zewnątrz.

Dywan glamour dodaje klasy mieszkaniu

Oprócz oczywistej funkcjonalności, jaka płynie z faktu posiadania dywanu w pokoju, element ten będzie idealną kropką nad „i”, niezależnie od stylu, w jakim urządzane jest wnętrze. Jako świetny przykład może posłużyć dywan glamour, którego bogate zdobienia i wysoka jakość wykonania idealnie wpasuje się w industrialne, bardziej eleganckie czy klasyczne pokoje. Nie ma w nich miejsca na minimalizm i prostotę — to typ dywanu, który ma sobą wyrażać bardzo dużo.

Dlatego też trudniej jest go wkomponować w spójną całość, żeby nie wybijał się za bardzo. Jeśli uda się to zrobić ze smakiem, wówczas efekty mogą być wręcz piorunujące. Dywany glamour znaleźć można w wielu kształtach — owalnych, okrągłych, prostokątnych, czy w formie długiego chodnika. Na rynku znaleźć można też niestandardowe kroje takie jak rabbit — w tym wypadku przypominające kształtem rozciągniętą króliczą skórę. Wybory są więc, jak widać, bogate i wszystko zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni dekoratora.