Mało jest tak doskonałych dekoracji domów lub mieszkań, jak właśnie kwiaty. Niekoniecznie trzeba decydować się jednak na te doniczkowe, wiele elementów może bowiem zawierać ich motywy – a jednym z nich, coraz częściej wybieranym, są właśnie dywany.

Dywany w kwiaty – podstawowe informacje

Dywany w kwiaty to opcja coraz popularniejsza, jednak nie jest to rozwiązanie absolutnie uniwersalne, o czym należy pamiętać. Głównie wynika to z faktu, że dywany w kwiaty są elementami naprawdę bardzo wyrazistymi, stąd konieczne jest właściwe ich wkomponowanie w całe pomieszczenie, w którym mają się znajdować.

Jeżeli planuje się wnętrza w stylu angielskim, dywany w kwiaty okażą się idealnym rozwiązaniem. Są to zazwyczaj również na tyle charakterystyczne dodatki, że potrafią znacząco ocieplić daną przestrzeń. Jeżeli wydaje się ona zimna, nieprzyjemna, bez wyrazu, właśnie dywan w kwiaty może ją zmienić w sposób naprawdę nieprawdopodobny!

Z ilością kwiatów i kwiatowych motywów nie można jednak przesadzać. Dlatego, jeżeli pomieszczenie z założenia ma być pełne kwiatów, dodatkowe elementy, takie jak dywany w kwiaty, mogą okazać się przesadą. Podobnie będzie w pomieszczeniach, gdzie planowo ma znaleźć się wiele mocnych akcentów, zwracających na siebie naprawdę dużą uwagę. Kolejnym z nich na pewno będzie właśnie dywan w kwiaty, dlatego warto z niego zrezygnować, jeżeli w danej przestrzeni już „dzieje się” bardzo dużo.

Wybierz dywan w kwiaty dla siebie → https://carpetsandmore.pl/dywany/dywany-w-kwiaty/

Do jakich pomieszczeń pasują dywany w kwiaty?

W kwestii konkretnego pomieszczenia jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Dywany z florystycznymi wzorami sprawdza się w salonach, korytarzach, sypialniach czy w pokojach dziecięcych. Dużo zależy tutaj od naszej wyobraźni, ale także obecnej aranżacji danej przestrzeni. Dywany w kwiaty nie powinny być bowiem dopasowywane pod kątem typu pomieszczenia, a tego, jak jest ono obecnie urządzone i udekorowane.
Na co zwrócić uwagę, kupując dywan w kwiaty?

Podobnie jak w przypadku innych dywanów, konieczne jest zwrócenie uwagi na przynajmniej kilka aspektów, uniwersalnych dla dywanów jako takich. Pierwszym z nich jest gęstość oraz długość włosia.

Długie włosie samo w sobie prezentuje się zniewalająco, i w Polce obecnych jest wielka rzesza ich fanów. Niestety, dywany z długim włosiem nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. W tym przypadku należy wybrać takie, które wykorzystywane jest relatywnie rzadko, jak np. sypialnia. W innym wypadku długie włosie może szybko stracić swój urok, a także się deformować, przez co dywan nie będzie wyglądał tak dobrze. Do salonów czy korytarzy, ale także do pokoi dziecięcy znacznie lepszym wyborem okaże się dywan z krótkim włosiem.

Wada dywanów z długim włosiem jest również fakt konieczności ich częstego czyszczenia. Nie należy ono ani do krótkich, ani do lekkich, do tego, aby odpowiednio odkurzyć dywan z długim włosiem, konieczne jest posiadanie odkurzacza o naprawdę sporej mocy, gdyż nie każdy poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Gęstość włosia będzie wpływała na jakość dywanu i to, jak się prezentuje – im włosie gęstsze, tym lepiej dla nas, jednak należy założyć, że zawsze dywany z gęstszym włosiem będą również dywanami po prostu droższymi.

Dywany a alergicy

Jeżeli ktoś z domowników posiada alergię na kurz lub roztocza, a my i tak cały czas chcemy zdecydować się na dywan, w takim wypadu konieczny jest wybór dywanu z krótkim włosiem- najlepiej tkany na płasko z certyfikatami OEKO tex. Nie będzie on z jednej strony gromadził wielu zanieczyszczeń, a samo jego czyszczenie będzie lżejsze i szybsze – należy to brać pod uwagę, gdyż w przypadku osób z alergiami, czyszczenie dywanu będzie musiało się odbywać nawet 2 raz w tygodniu. W takim przypadku warto również wybrać dywan nie za duży, dzięki czemu będzie gromadził mniej zanieczyszczeń, a do tego jego sprzątanie będzie przebiegało sprawniej, nie będzie tak dużym obciążeniem dla domowników.

Rozmiar dywanu

W przypadku dywanów z długim włosiem lub dywanów dla osób z alergiami należy nie decydować się na modele większe od tego, co jest nam konieczne, dzięki czemu ich sprzątanie nie będzie zajęciem tak problematycznym.

W przypadku salonów czy innych pomieszczeń, gdzie znajdują się drzwi, konieczne jest odsunięcie dywanu o przynajmniej 90 cm od ściany z drzwiami, by te bezproblemowo mogły się otwierać.

Dywany to nie tylko praktyczny dodatek, ale i dekoracja. Aby jednak aspekt dekoracyjny był zauważalny, widoczny musi być i sam dywan. Dlatego należy pamiętać, by dywany wystawał spod mebli, które się na nich znajdują, o przynajmniej 40-50 cm. Dzięki temu będą one po prostu widoczne i będą wpływały realnie na aranżację danego pomieszczenia.

Pamiętaj żeby dobrze wymierzyć szerokość dywanu na korytarz. Tutaj nie masz opcji podsunięcia nadmiaru szerokości pod mebel, bo ograniczeniem z obu stron jest ściana. Lepiej wybrać więc chodnik o 10-15 cm szerokość więcej niż sam korytarz.

Dywany są również chętnie wykorzystywane pod stołami. Aby było to rozwiązanie praktyczne, należy uwzględnić, gdzie krzesła mogą być przesuwane podczas wstawania i siadania przy stole. Okazuje się, że idealnym wyborem w tym przypadku będzie taki dywan, który będzie wystawał poza krawędź stołu o przynajmniej 100-120 cm. Dzięki temu nie będzie to element, który będzie przeszkadzał w wygodnym zasiadaniu do stołu.

Dywany w kwiaty – czy warto je kupić?

Jeżeli tylko pasują do danego wnętrza – zdecydowanie tak. To opcja charakterystyczna i odważna, jednak dzięki temu mogą one znacząco ocieplić dane wnętrze lub dodać mu charakteru. Przed zakupem zalecamy jednak dokładnie przemyśleć, jak dany pokój będzie aranżowany i dekorowany, by nie okazało się, że dywan w kwiaty po prostu nie pasuje do tej przestrzeni.