Światło w naszych domach jest czymś naprawdę ważnym. Często w dzień nie starcza nam czasu na rozmowy z rodziną czy chociażby odpoczynek z ulubioną książką, więc pora wieczorna idealnie się do tego nadaje. Jak wykonywalibyśmy więc wszystkie rutynowe czynności późniejszą porą, gdyby nie było światła?

W pomieszczeniach mieszkalnych wyróżniamy zarówno oświetlenie główne, jak i to dekoracyjne. Aktualnie technologia LED umożliwia nam montowanie sporej ilości świateł bez obaw o ogromne rachunki i bezpieczeństwo, a wszystko dzięki ich długiej żywotności i niskim poborze energii. Poniżej znajdziemy wszystkie aktualne trendy oświetleniowe, po które inwestorzy sięgają zdecydowanie najczęściej.

Lampy LED

Trzeba przyznać, że moda na ogromne, zwisające żyrandole już dawno przeminęła. Aktualnie do salonów montuje się lampy sufitowe, które swoim kształtem przyciągają wzrok, a jednocześnie nie narzucają się zbytnio swoją wielkością. Lampy powinny posiadać kształty najprostszych figur geometrycznych. Minimalizm stale zyskuje na popularności i to właśnie tego typu elementy sprawdzają się najlepiej.

Cechować może je również płaski i niewystający zbyt dużo od sufitu wzór, na którego konturach umieszczone będą diody emitujące światło. Tego typu oświetlenie najlepiej jest montować nad stołem w jadalni oraz nad kanapą i małym stolikiem. Co jednak, gdy pomieszczenie jest na tyle duże, że lampa nie poradzi sobie z jego oświetleniem? Modnym rozwiązaniem są również lampy stojące na swego rodzaju statywach bądź oświetlenie dekoracyjne pomieszczeń.Oprawy ledowe – stale utrzymujący się trend czy regularny rozwój?

Oprawy oświetleniowe możemy podzielić na bardzo wiele rodzajów. Niezależnie od tego, jak chcemy urządzić swój pokój, możemy być pewni, że uda nam się dobrać idealną oprawę LED. Początkowo największym trendem były oprawy podtynkowe, dzięki którym oświetlenie mogliśmy umieścić bezpośrednio w suficie. Rozwiązanie to stało się trendem w łazienkach, korytarzach, a nawet sypialniach czy pokojach dziecięcych.

Z biegiem czasu zaczęto coraz bardziej kombinować z wystrojami i całkowity brak wystających z sufitu elementów po prostu przestał pasować. Opracowano wtedy wiele sposobów, jakimi są oprawy natynkowe, zwieszane czy te na szynoprzewód. Możemy być pewni, że w niedalekiej przyszłości powstanie jeszcze więcej tego typu oświetlenia, które z pewnością nieprędko wyjdzie z mody.

Zwyczajne źródła światła o niezwyczajnych możliwościach

Zwykłe lampy czy żyrandole, do których umieszcza się standardowe żarówki również zanotowały niemały postęp technologiczny. Zaopatrując się w specjalną żarówkę led z systemem smart, mamy możliwość sterowania lampą z poziomu telefonu, będąc w różnych miejscach na świecie z dostępem do sieci.

Cała tajemnica ukryta jest w specjalnej aplikacji, dostępnej do pobrania na telefonach z przeróżnym oprogramowaniem. Łącząc z aplikacją żarówkę, a następnie udostępniając jej wifi z naszego domowego routera zyskujemy możliwość gaszenia i świecenia światła przy użyciu właśnie elektronicznego urządzenia trzymanego w rękach. Ponadto, zmieniać możemy również barwę i jasność wydobywanych ze świetlówki fal.