Tort to bardzo klasyczny deser przygotowywany na różne okazje, od urodzin, aż po ślub. Przygotowanie udanego wypieku wiąże się jednak z koniecznością pamiętania o kilku zasadach. Jak stworzyć udany tort? Co musisz wiedzieć o tym deserze? 

Odpowiedni wybór mąki

Tort w dużej mierze składa się właśnie z mąki. Na rynku istnieją jej różne rodzaje, a każdy z nich odbiega od pozostałych stopniem zmielenia. W sklepach znaleźć można specjalną mąkę tortową. Nadaje się ona idealnie do tworzenia biszkoptów i wypieków półkruchych, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku tortów.

Mąka może się również zepsuć. Wówczas przyjmuje ona szary kolor i nieprzyjemny zapach. Świeża mąka nie powinna mieć gorzkiego smaku.

Trafiona dekoracja tortu

Tort warto udekorować w taki sposób, by nawiązywał on do konkretnej okazji. W tym celu idealnie sprawdzi się np. mus czekoladowy. Krem wystarczy nałożyć za pomocą rękawa cukierniczego z odpowiednimi końcówkami. W ten sposób możesz stworzyć dowolne dekoracje, od kwiatków, przez całe napisy czy nawet ozdobne koronki.

Popularnością cieszą się też dekoracje z czekolady, które można przygotować samodzielnie lub kupić w całości. Idealnie dopełnią one tort czekoladowy. W przypadku wesel często korzysta się natomiast z gotowych figurek z masy cukrowej.

Sposób pieczenia i jakość składników

Jeśli decydujesz się na stworzenie tortu samodzielnie, warto zadbać o odpowiednią jakość składników. To właśnie one mają ogromny wpływ na powodzenie całego procesu pieczenia. Muszą mieć także właściwą temperaturę. Wszelkie produkty należy wyjąć z lodówki nawet kilka godzin wcześniej, by zdążyły ocieplić się do temperatury pokojowej.

Jeśli chodzi o sposób pieczenia, należy przestrzegać zaleceń z przepisu. Ciasta nie wolno wyjmować od razu po zakończeniu pracy piekarnika. Znacznie lepszym pomysłem okazuje się delikatne uchylenie drzwiczek na kilka minut. Suche składniki stosowane do pieczenia tortu warto także przesiać. Dzięki temu będą łączyły się one lepiej z pozostałymi produktami.